Golf: a tajvani golfkirálynő már Tiger Woodsot is felülmúlta

2011.06.27. 10:34
Cseng Ja-ni rekordhalmozásba torkolló rochesteri győzelme mellett a svéd Fredrik Jacobson átoktöréséről, egy fantasztikus amatőr eredményről, két spanyol ritkán láthatóan hosszú playoffharcáról, valamint a világranglista eddig példátlan konfigurációjáról marad emlékezetes a profi golfozók mögöttünk hagyott hétvégéje.

AMERIKAI NŐI KÖRVERSENY. Egy héttel az északír Rory McIlroy párját ritkítóan fölényes US Open-diadala után a tajvani Cseng Ja-ni még nagyobb különbséggel nyerte meg a hölgyek soros kiemelt (major) versenyét, nyomatékosítva: a világranglistán elfoglalt első helye nem a véletlen műve.AMERIKAI NŐI KÖRVERSENY. Egy héttel az északír Rory McIlroy párját ritkítóan fölényes US Open-diadala után a tajvani Cseng Ja-ni még nagyobb különbséggel nyerte meg a hölgyek soros kiemelt (major) versenyét, nyomatékosítva: a világranglistán elfoglalt első helye nem a véletlen műve.

Cseng az év első kiemelt versenyén az utolsó napon szorult vissza a második helyre, most azonban kiválóan összpontosított – már addig is tetemes előnyét megduplázta a negyedik fordulóban, noha az első szakaszon megzavarta egy fotós, aminek a vége bogey lett... A pályához viszonyított ütésszámával (mínusz 19) így is megismételte minden idők legjobb női major eredményét.

A mindössze 22 éves tajvani golfozó eddig négy kiemelt tornát nyert meg karrierje során, amivel új szakaszt nyitott a sportág történetében. Az eddigi korrekordot a férfiaknál Tiger Woods, a nőknél a dél-koreai Pak Sze Ri tartotta – ők 24 évesen érkeztek el a negyedik diadalhoz.

Az év első major versenyét megnyerő amerikai Stacy Lewis 282 ütéssel a hatodik helyen végzett.

LPGA-KÖRVERSENY (NŐK)
WEGMANS LPGA CHAMPIONSHIP, ROCHESTER (Locust Hill Country Club)
A pálya: 5949 méter, 72 par. A pénzdíj: 2.5 millió dollár
AZ ÉLCSOPORT
1. Cseng Ja-ni (tajvani) 269 ütés (66, 70, 67, 66)
2. Morgan Pressel (amerikai) 279 (69, 69, 70, 71)
3. Suzann Pettersen (norvég) 280 (72, 72, 69, 67)
Cristie Kerr (amerikai) 280 (72, 72, 67, 69)
Paula Creamer (amerikai) 280 (67, 72, 72, 69)

AMERIKAI PGA-KÖRVERSENY. Fredrik Jacobson a négy forduló során mindössze egy bogeyt ütve szerezte meg első győzelmét a tengerentúli körversenyen. Ha nincs az a bogey a záró nap 10. szakaszán, a 36 éves svéd megismételte volna Lee Trevino 1974-es bravúrját – ezzel együtt Jacobson joggal boldog, hiszen az európai PGA-n 2003-ban aratott három diadala óta először örülhet tornagyőzelemnek.

Említést érdemel a 24. helyen végző Patrick Cantlay teljesítménye is: a 19 éves amerikai megdöntött egy Tour-rekordot azzal, hogy a második napon 60 ütéssel teljesítette a 70-re méretezett pályát – amatőr státuszú játékosnak ilyesmi még nem sikerült az amerikai körversenyen.

AMERIKAI PGA-KÖRVERSENY
TRAVELERS CHAMPIONSHIP, CROMWELL (TPC River Highlands)
A pálya: 6258 méter, 70 par. A pénzdíj: 6 millió dollár
1. Fredrik Jacobson (svéd) 260 ütés (65, 66, 63, 66)
2. John Rollins (amerikai) 261 (65, 68, 65, 63)
Ryan Moore (amerikai) 261 (64, 70, 64, 63)

EURÓPAI PGA-KÖRVERSENY. Pablo Larranzábal az ötödik ráadás szakaszon ütött birdie-vel győzte le honfitársát, az egyre inkább régi önmagára emlékeztető Sergio Garcíát a hétvégi müncheni torna rájátszásában. Mindkét versenyző 2008 óta várt az újabb győzelemre – s bár García rossz szériája nem szakadt meg, ő is örülhetett, hiszen ezzel az eredménnyel mindketten kivívták a szereplés lehetőségét a július közepi British Openen.

A korábbi világelső Martin Kaymer 18. lett holtversenyben, így a világranglistán a negyedik helyre csúszott a múlt heti US Open győztese, az északír Rory McIlroy mögé. Ez egyben azt jelenti, hogy a rangsor összeállításának kezdete óta (azaz 25 éve) először állnak kizárólag britek az első három helyen (továbbra is az angol Luke Donald vezet honfitársa, Lee Westwood előtt).