Hol van már a tavalyi Super Bowl - mindkét döntős kiesett

2011.01.09. 07:46
Lynch nagyszerű futásával eldőlt, hogy a Seahawks győz a Saints ellen (Fotó: Action Images)
A tengerentúli profi amerikaifutball-liga (NFL) rájátszásának első mérkőzésén az előzetesen lesajnált Seattle Seahawks 41–36-ra legyőzte a címvédő New Orleans Saints-t, így bejutott a Nemzeti főcsoport (NFC) elődöntőjébe. A tavalyi Super Bowl másik résztvevője, az Indianapolis Colts csak néhány órával élte túl a New Orleanst: Nick Folk az utolsó pillanatban szerzett mezőnygóljával 17–16-re kikapott a New York Jetstől az Amerikai főcsoport (AFC) elődöntőjéért vívott meccsen.

Az NFL rájátszásának első (úgynevezett wild card) fordulójában a Seattle Seahawks és a New Orleans Saints összecsapása ígérkezett a legsimább mérkőzésnek: a szurkolók és a szakértők nagy része egyetértett abban, hogy a liga történetében elsőként negatív mérleggel playoffba jutó Seattle nem tudja majd megnehezíteni a bajnoki címvédő dolgát.

Aztán ismét bebizonyosodott, hogy az NFL-ben egy mérkőzésen minden megtörténhet...

Pedig a meccs a várakozásoknak megfelelően kezdődött: a New Orleans Garrett Hartley mezőnygóljával és Heath Evans touchdown-elkapásával hamar 10–0-s előnyre tett szert. A Seattle azonban még az első negyedben szépített John Carlson touchdownjával, a második játékrészben pedig nagyszerű játékokat bemutatva megfordította az állást (24–20).

A harmadik harmadban a Seahawks Mike Williams TD-jével és Olindo Mare mezőnygóljával tovább növelte előnyét, így a záró játékrész 34–20-as hazai vezetéssel kezdődött meg. A New Orleansnak fel volt adva a lecke, de a korábbi Seattle-futó, Julius Jones második futott touchdownjával hamar szépített a bajnok – érdekesség, hogy Jones lett a liga történetének első olyan játékosa, aki a rájátszásban TD-t szerzett az ellen a csapat ellen, aki a szezon korábbi részében elengedte őt.

Alig négy perccel a vége előtt azonban az alapszakaszban nem igazán villogó Marshawn Lynch egészen elképesztő 67 yardos futást mutatott be, amely során több védőt is lerázott magáról, és a célterületig meg sem állt – és ezzel a touchdownnal 41–30-ra alakította az állást.

SZAVAZÁS

Ön szerint melyik együttes nyeri meg a 45. Super Bowlt?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

A címvédőt még ekkor sem lehetett leírni, Drew Brees egy remek támadássorozatot követően Devery Hendersonnak adott TD-passzt, azonban Hartley onside-kickje rosszul sikerült, így a Seattle visszakapta a labdát, és már nem adta ki kezéből a győzelmet, 41–36-ra legyőzte a bajnokot.

Matt Hasselbeck, a sérülését követően a kezdőcsapatba visszatérő hazai irányító remekül játszott: 272 yardot és négy touchdownt passzolt (egy interception mellett), míg a vendégek klasszis QB-ja, Brees 404 passzolt yardot és két TD-t tett be a közösbe.

A Seattle hatalmas meglepetésre jutott be az Nemzeti főcsoport (NFC) elődöntőjébe, a New Orleans rossz idegenbeli sorozata pedig tovább folytatódott: a Saints története során még sohasem nyert idegenben playoff-meccset, mind a négy alkalommal vereséget szenvedett.

A wild card forduló másik magyar idő szerint szombat éjjel rendezett mérkőzése is meglepetést és még nagyobb izgalmakat hozott, amelynek Nick Folk volt a hőse. A New York Jets játékosa a rendes játékidő utolsó pillanataiban szerzett 32 yardos mezőnygólt, amellyel csapata 17–16-ra megverte az Indianapolis Colts-t.

Bár Peyton Manning a második negyedben 57 yardos TD-passzt adott Pierre Garconnak, megszerezve a meccs első pontjait, a vendégek nagyszerűen semlegesítették a Colts legnagyobb ászát.

A New York-iak running backje, LaDainian Tomlinson szédületes formában játszott, 82 yarddal zárt, és két TD-t ért el – az elsővel egyenlített a harmadik negyedben, a másodikkal pedig vezetést szerzett az utolsó játékrészben.

A hazaiak azonban Adam Vinatieri a negyedik negyedben elért két mezőnygóljával már a zsebükben érezhették a győzelmet, mivel a másodikat 53 másodperccel a vége előtt szerezte 50 yardról.

Ám a Jets nem adta fel, és Antonio Cromartie visszahordása után Mark Sanchez készítette elő Nick Folk utolsó pillanatban elért győztes mezőnygólját.

Bár az Amerikai főcsoport wild card fordulójának másik mérkőzését csak ma este játsszák, már biztos, hogy a New York Jets a New England Patriots ellen készülhet a jövő heti konferencia elődöntőben.

NFL, RÁJÁTSZÁS
WILD CARD MÉRKŐZÉS, NFC
Seattle Seahawks (4.)–New Orleans Saints (5.) 41–36
 WILD CARD MÉRKŐZÉS, AFC
 Indianapolis Colts (3.)–New York Jets (6.)16–17
NFL 2010, A RÁJÁTSZÁS MENETE
WILD CARD MÉRKŐZÉSEK, 2011.01.08.-2011.01.09.
AFC
Indianapolis Colts (3.)–New York Jets (6.) 16–17
Kansas City Chiefs (4.)–Baltimore Ravens (5.)
2011.01.09. 19:00
NFC
Philadelphia Eagles (3.)–Green Bay Packers (6.)
2011.01.09. 22:30
Seattle Seahawks (4.)–New Orleans Saints (5.)
41–36

KONFERENCIA ELŐDÖNTŐK, 2011.01.15.-2011.01.16.
AFC
New England Patriots (1.)–New York Jets (6.)
2011.01.16. 22:30
Pittsburgh Steelers (2.)Kansas City Chiefs (4.)/Baltimore Ravens (5.) 2011.01.15. 22:30
NFC
Atlanta Falcons (1.)–az alacsonyabban rangsorolt továbbjutó (Seattle Seahawks (4.)/Green Bay Packers (6.) 2011.01.16. 02:00
Chicago Bears (2.)–a magasabban rangsorolt továbbjutó (Philadelphia Eagles (3.)/Seattle Seahawks (4.)) 2011.01.16. 19:00

KONFERENCIA DÖNTŐK, 2011.01.23.
AFC
A magasabban rangsorolt továbbjutó–az alacsonyabban rangsorolt továbbjutó 2011.01.24. 0:30