Drew Brees sorozata megszakadt, ismét kikapott a New Orleans

2012.11.30. 07:00
Drew Brees karrierje egyik legrosszabb meccsét játszotta (Fotók: Action Images)
Kiváló mérkőzést játszott magyar idő szerint péntek hajnalban az Atlanta Falcons és a New Orleans Saints a Georgia Dome-ban. A louisianai vendégek playoff-reményeik életben tartásáért szálltak harcba, míg a hazaiak a kiemelésért és a csoportrivális rájátszásból való kiütéséért küzdöttek. Noha a Saints védelme és futójátéka is remekül működött, az öt interception és a kulcsfontosságú helyzetek kihagyása megpecsételte sorsukat.

Az Atlanta Falcons úgy szaladt át a liga futás ellen utolsó helyén rangsorolt védelmén kevesebb, mint négy perc alatt, hogy az utóbbi hetekben gyengébben teljesítő Michael Turner önbizalmát is növelhették, és nemcsak a közelről megfutott touchdownnal, hanem a 43 yarddal is amit az első támadás során teljesített (7–0). Amikor már úgy nézett ki, hogy rögtön jöhet is vissza a Falcons támadóegysége, Drew Brees egy negyven yardos, Joe Morgannek kiosztott átadással tartotta életben a drive-ot – Asante Samuel megsérült ennél az akciónál, és nem is tért vissza –, hogy a következő passzkísérletnél majdnem ugyanilyen messziről dobjon interceptiont: a célterületre tartó labdát Thomas DeCoud húzta le.

A két irányító önmagához képest meglehetősen gyenge első negyedet produkált (Ryan 9/4, Brees 8/3) köszönhetően a rájuk nehezedő nyomásnak, de Matt Ryan két first downt érő passzal zárta ezt a játékrészt, a másodikat pedig egy Tony Gonzaleznek kiosztott 17 yardos TD-passzal kezdte (14–0). Öt perccel később a Falcons támadói ismét mélyen a Saints térfelén találták magukat, miután Sean Weatherspoon megszerezte Brees felpattanó passzát, de mivel a New Orleans védői fegyelmezettek voltak, csak Matt Bryant mezőnygóljával tudták növelni előnyüket (17–0). Az ellentámadást, amely talán a Saints utolsó esélye volt, hogy megfordítsa a szezon alakulását, több alkalommal is Brees lélekjelenléte mentette meg, aki nyomás alatt is nagy játékokat tudott végrehajtani, és Mark Ingram fél yardos (a statisztikákba egy teljes yardként kerül be) TD-t érő futása zárta le (17–7). A félidő vége előtt Brees még egyszer az Atlanta gólvonaláig kalauzolta a vendégek támadóit, ám Jimmy Graham szabálytalansága touchdowntól fosztotta meg őket, és időkérés nélkül már nem voltak képesek pontokra váltani a kiváló pozíciót.

Kiegyensúlyozott, magabiztos játékkal kezdte a New Orleans a második félidőt, azonban a támadók ügyetlenkedése miatt hét helyett csak három ponttal tudták csökkenteni hátrányukat a hat és fél perces drive végén (17–10). Miután Matt Rayanéket gyorsan lezavarta a Saints védelme, a támadók folytathatták a futásra alapozott előrenyomulást, amelyet az első negyedhez képest sokkal jobban megvédett, és sokkal pontosabban játszó Brees passzai egészítettek ki – ezúttal Garett Hartley 52 yardos field goaljával ért véget a támadássorozat (17–13). A New Orleans védelme már kezdett nyomasztó fölényben játszani, de az újabb three and out után William Moore csípte el Drew Brees passzát, amivel kiváló indulópozícióhoz juttatta az Atlanta támadóit.

Az Atlanta védelme meg sem érezte Asante Samuel kiesését

Ryanék tudománya azonban elfogyott a vörös zónába érve, így a negyedik negyed elején egy mezőnygóllal állították vissza az egy touchdownnyi különbséget (20–13), de ami talán még ennél is fontosabb: a védelem az ellentámadásnál ismét megakadályozta, hogy pontokat szerezzen a New Orleans offense. A Falconsnak ezzel szemben ez sikerült, többek között annak köszönhetően, hogy kilencedik próbálkozásra végül „meg tudták ugrani” az első 3. kísérletüket a mérkőzésen, és Bryant 55 yardról betett mezőnygólja azt jelentette, hogy a Saints két labdabirtoklásnyi távolságba került, négy és fél perccel a vége előtt (2313). Úgy tűnt, hogy a Saints szezonja végleg elmegy, amikor 3. és 10-nél Drew Brees nyomás alatt, kétségbeesetten Jonathan Babineaux ölébe ejtette a labdát – ez volt a negyedik interceptionje –, de a védelem egy perccel később ki tudta tépni a játékszert Mike Turner kezéből, így a vendégek kaptak egy utolsó utáni esélyt.

A remény azonban nem sokáig élt, Brees ugyanis megdobta ötödik interceptionjét is – soha ennyiszer nem adta még el a labdát karrierje során, ráadásul elképesztő sorozata is megszakadt: az eddigi 54 zsinórban TD-passzal lehozott meccs után ezúttal nem tudott hatpontos átadást teljesíteni. Az viszont még ennél is fájóbb lehet számára, hogy a New Orleans Saints 5/7-es győzelem/vereség mutatóval áll, ami azt is jelenti, hogy gyakorlatilag már csak matematikai esélyük van a rájátszásba jutni, az Atlanta Falcons viszont 11/1-es mérlegével vezeti a Nemzeti Főcsoportot.