Bajnok a Bayern, sosem dőlt el még ily hamar a Bundesliga

2013.04.06. 15:27
A Bayern-szurkolók már ma megünnepelhették a bajnoki címet (Fotó: Reuters)
Április első hétvégéje bajnokavatást hozott a német Bundesligában: a Bayern München Bastian Schweinsteiger góljával győzött az Eintracht Frankfurt otthonában, ezzel biztossá tette a klubtörténet 23. német bajnoki címét. A 2012–2013-as (őszi-tavaszi lebonyolítású) bajnokságok közül ez a második bajnokavatás, a Bayernnél korábban csak a görög Olympiakosz ünnepelhetett elsőséget.

A Bayern München az előzetes várakozásokkal szemben nem tartalékos összeállításban lépett pályára, a Juventus elleni BL-negyeddöntőben pályára lépők közül csak Franck Ribéry, Luis Gustavo, Daniel Van Buyten és Mario Mandzukic került ki a kezdőből.

Többet is birtokolta a labdát a német rekordbajnok, a 10. percben pedig nagyon közel járt a gólhoz a Bayern: Xherdan Shaqiri lőtte ki 18 méterről a bal oldali kapufát. A Frankfurt nem tudott valós veszélyt jelenteni Manuel Neuer kapujára, Karim Matmur került egyszer ígéretes helyzetbe, de nem tudta kapura tenni a labdát.

A félidő közepén aztán tizenegyeshez jutott a vendégegyüttes, Marco Russ buktatta Thomas Müllert a tizenhatoson belül. A büntetőt David Alaba végezte el, de Shaqirihez hasonlóan a bal oldali kapufát sikerült eltalálnia.

A félidőben egyetlen vigaszuk azért lehetett Mülleréknek: az Augsburg egy perc leforgása alatt fordított a Dortmund otthonában.

A Bayern a második félidőben felpörgette a saját maga által diktált iramot, a Frankfurt beszorult a kapuja elé, aminek az 52. percben lett meg az eredménye: Philipp Lahm jobb oldali beadását Bastian Schweinsteiger öt méterről nagyon szép sarkazós mozdulattal behúzta a kapu bal oldalába. 0–1

A Frankfurt a gólt követően nem omlott össze, sőt egyre veszélyesebb támadásokat vezetett, és a mérkőzés utolsó tíz percében Manuel Neuer két alkalommal is hatalmas bravúrt bemutatva mentette meg csapatát a góltól.

A Bayern ekkor már egyértelműen a védekezésre fektette a hangsúlyt, és ez ki is fizetődött, hiszen megőrizte egygólos előnyét, így pedig hat fordulóval a vége előtt bezsebelte a bajnoki címet a német rekordbajnok. A Bundesliga történetében április első hétvégéjén még sosem volt bajnokavatás!

BAJNOKEDZŐ – ÉVTIZEDEK UTÁN

Jupp Heynckes a Bundesliga egyik nagy öregje, ezt az is mutatja, hogy két, edzőként elért bajnoki címét 1988–89-ben és 1989–90-ben jegyezhette fel. Heynckes tehát 23 év után emelheti fel ismét a salátástálat, ilyen hosszú kihagyással topligában (angol, spanyol, német, olasz és francia liga) bajnoki címet az Infostrada Sports statisztikája szerint még egy tréner sem ünnepelhetett. Heynckes Gérard Houllier-t (1986, 2006), a 20. század elején tevékenykedő Frank Wattot (1909, 1927) és Jean-Claude Suaudeau-t (1983, 1995) előzte meg. Az eddigi német rekorder Branko Zebec volt, aki 1968–69-ben a Bayern Münchent, 1978–79-ben pedig a Hamburgot vezette bajnoki címre.

A Bayern München német bajnoki címei (immár 23): 1931–32, 1968–69, 1971–72, 1972–73, 1973–74, 1979–80, 1980–81, 1984–85, 1985–86, 1986–87, 1988–89, 1989–90, 1993–94, 1996–97, 1998–99, 1999–2000, 2000–01, 2002–03, 2004–05, 2005–06, 2007–08, 2009–10 és 2012–13

A Bayern „Hengerművek: a Bundesliga 2012–2013-as idényének bajnokcsapata! (Fotó: Action Images)

A TÖBBI PÁLYÁN

A Borussia Dortmund igen tartalékos felállással jelezte, hogy a hangsúly a BL-en van, nem a bajnokságon – a fekete-sárgáknál Kevin Grosskreutz hátvédet játszott, a támadósor pedig Hofmann, Bittencourt, Leitner – Schieber összeállításban lépett pályára, Kehl, Gündogan, Götze és Lewandowski a kispadon ült. Negyvenhárom percig a dortmundiak szája íze szerint alakultak a dolgok – Julian Schieber vezetést is szerzett –, hogy aztán a félidő végén Daniel Baier és Kevin Vogt révén az Augsburg villámgyorsan fordítson. Baier ráadásul nagyon szép kapásgólt lőtt egy szöglet után, a második vendégtalálat egy gyors kontra végén született meg. Fordulás után egy üres kapura kijátszott akcióból Schieber ismét betalált, Neven Szubotics révén pedig a 64. percben már újra Dortmund-fórt mutatott az eredményjelző – a 3–2 maradt a hajráig, amikor Robert Lewandowski beállította a végeredményt. A dortmundi csatár sorozatban 10. Bundesliga-meccsén szerzett gólt!

A Dortmundot kergető Leverkusen a 12. percben szerezte meg a vezetést a Wolfsburg ellen: Kiessling szerzett labdát Simon Kjaertől, Lars Bender elé tálalt, ő beadott, André Schürrle pedig befejezte az akciót. Kjaer a 70. percben egy szabadrúgás után egyenlítést érő fejessel javított, egy pontot megmentve a Wolfsburgnak – a Leverkusen botlásával a Dortmund tartalékosan is növelni tudta előnyét az ezüstéremért zajló küzdelemben.

A gyengén szereplő Werder a Schalke ellen is bajba került: Julian Draxler a második félidő elején szerzett vezetést a gelsenkirchenieknek, Ciprian Marica növelte az előnyt – a brémaiaknak pedig innen már nem volt visszaút. A pocsék brémai formát figyelembe véve a Werder szerencséje az, hogy az osztályozós helyen álló Augsburg és a kieső helyeket elfoglaló Hoffenheim, Fürth duó eléggé le van szakadva... A Varga József nélkül (a magyar légiós a keretben sem volt, csapattársa, Stieber Zoltán sérülése után még lábadozik) játszó Fürth kikapott Mönchengladbachban, és lassan készítheti a másodosztályú átszállójegyet.

A Freiburg Jonathan Schmid második félidőben szerzett góljával 1–0-ra legyőzte idegenben a sorozatban harmadik vereségét elszenvedő Hamburgot. Mindkét csapat nagy vereségekbe futott bele az elmúlt öt fordulóban, a Hamburg a Hannovertől 5–1-re, a Bayern Münchentől 9–2-re kapott ki, míg a Freiburg előbb otthon kapott egy ötöst a Wolfsburgtól (2–5), majd a Dortmund vendégeként is ennyiszer kapitulált (1–5), mielőtt legyőzte a Mönchengladbachot.

NÉMET BUNDESLIGA, 28. FORDULÓ
Eintracht Frankfurt–Bayern München 0–1 (Schweinsteiger 52.)
Borussia Dortmund–Augsburg 4–2 (Schieber 22., 53., Szubotics 64., Lewandowski 90., ill. Baier 43., Vogt 45.)
Borussia Mönchengladbach–Greuther Fürth 1–0 (L. de Jong 74.)
Bayer Leverkusen–Wolfsburg 1–1 (Schürrle 12., ill. Kjaer 70.)
Werder Bremen–Schalke 0–2 (Draxler 51., Marica 69.)

18. Greuther Fürth28291718–46–2815

Közben Lewandowski is eredményes volt, így a Dortmund 4–2-re legyőzte az Augsburgot.

94. perc: VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! A BAYERN 1–0-RA LEGYŐZTE A FRANKFURTOT, ÍGY NÉMET BAJNOK LETT, IMMÁRON 23. ALKALOMMAL!

Három perc lesz a hosszabbítás.

88. perc: Lakic próbálta kapura juttatni a labdát ollózós mozdulattal, de kísérlete nem hozott sikert.

87. perc: Neuer kiöklözte a labdát Inui jobb oldali szögletét követően.

85. perc: Javi Martínez kapott sárgát visszahúzásért.

82. perc: Inui lőtt megint kapura, a labda kevéssel kerülte el a jobb felsőt.

82. perc: Zambrano fejesét követően Neuer újfent hatalmasat mentett a gólvonalon állva.

79. perc: Óriási egyenlítési lehetőség! Aigner jobb oldali centerezését követően a frissen beálló Lakic került helyzetbe, de hat méterről leadott lövését Neuer hatalmas bravúrral szögeltre hárította.

78. perc: Pizarro fejelt kapura Schweinsteiger bal oldali beadását követően, a perui csatár szerint az egyik védő kézzel ért bele a labdába az esetnél.

76. perc: Matmur le, Srdan Lakic be.

75. perc: Shaqiri lőtt a hálóba, de a játékvezető nem adta meg a gólt, mert a svájci lesről indult.

75. perc: Gomez le, Claudio Pizarro be.

71. perc: Marco Russ le, Marc Stendera be.

69. perc: Inui lőtt újra kapura, ballábas lövését Neuer fogta vetődve a jobb alsónál.

67. perc: Shaqiri ballal a kapu jobb oldala mellé tekert két méterrel.

Közben a Dortmund Szubotics góljával újra megszerezte a vezetést az Augsburg ellen.

65. perc: Luis Gustavo rögtön össze is szedett egy sárga lapot.

63. perc: Kettőt cserélt a Bayern: Robben helyére Franck Ribéry, Müller helyére pedig Luis Gustavo állt be.

62. perc: Inui szlalomozott el három vendégjátékos mellett, kapura lőtt, Neuer magabiztosan hárított.

57. perc: Rode próbálkozott meg átlövéssel, de a kaput nem sikerült eltalálnia.

Schieber újra eredményes volt, Dortmund–Augsburg így 2–2.

52. perc: VEZET A BAYERN! Philipp Lahm jobb oldali beadását követően Schweinsteiger húzta be a labdát sarokkal a kapu bal oldalába öt méterről. 0–1

51. perc: Gomez tört be a tizenhatoson belülre, a labda Robbenhez pattant, aki a kapuson már túl is jutott, de végül Sebastian Jung fel tudott szabadítani a gólvonalnál.

50. perc: Schweinsteiger bal oldali szögletét követően Robben kapásból a kapu fölé lőtt ballal.

48. perc: Carlos Zambrano szabálytalankodott Alaba ellen, a szabadrúgást a sértett méterekkel a kapu fölé vágta mintegy 26 méterről.

Egyik oldalon sem történt csere a szünetben.

46. perc: KEZDETÉT VETTE A MÁSODIK JÁTÉKRÉSZ!

45+1. perc: VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

44. perc: Gomez elterült a tizenhatoson belül, de a játékvezető nem adott újabb büntetőt a Bayern javára.

Sőt már fordított is az Augsburg! Vogt talált be egy perccel Baier gólja után.

Egyenlített az Augsburg! Baier volt eredményes a 43. percben.

42. perc: Nikolov megkaparintotta a labdát Gomez elől az ötösnél.

37. perc: Robben szeretett volna kapásból kapura tüzelni, de pechjére csak a sípcsontjával találta el a labdát.

36. perc: Schweinsteiger bal oldali beadását követően Nikolov az utolsó pillanatban mentett szögletre Mario Gomez elől, akinek már csak az üres kapuba kellett volna pofoznia a labdát.

34. perc: Aigner csúszott rá keményen Jerome Boateng lábára, most már nem úszta meg a sárga lapos figyelmeztetést.

A bajor együttes a legutóbbi 15 idegenbeli bajnoki mérkőzéséből 13 találkozón legalább két gólt mindig szerzett.

30. perc: Martin Lanig helyére Stefano Celozzi állt be.

27. perc: A büntetőt David Alaba kihagyta, Shaqirihez hasonlóan a bal oldali kapufát trafálta telibe!

26. perc: Tizenegyeshez jutott a Bayern! Müller elesett a tizenhatoson belül, Marco Russ buktatta hátulról.

23. perc: Schweinsteiger bal oldali szögletét sikerült eltakarítania a hazai védelemnek a rövid oldalon.

A Dortmund közben megszerezte a vezetést Schieber góljával az Augsburg ellen.

20. perc: Thomas Müller bal oldali beadásáról Robben maradt le centikkel a hosszú oldalon.

15. perc: Megint Shaqiri kísérletezett átlövéssel, a labda pont középre ment, így Nikolov könnyedén védett.

14. perc: Karim Matmur remek indítást kapott, de nem találta el a labdát öt méterre a kaputól.

A Bundesliga mostani szezonjában a Frankfurt és a Bayern játékosait állították meg a legtöbbször lesen.

10. perc: Közel járt a gólhoz a Bayern! Xherdan Shaqiri kapura lőtt 18 méterről jobbal, a labda a bal oldali kapufát találta el, de onnan nem befelé, hanem kifelé pattant.

8. perc: Takasi Inui kavargatott a bal oldalon, végül Schweinsteiger mentett szögletre, a sarokrúgásból nem lett semmi.

7. perc: Sebastian Rode távolról a kapu fölé lőtt méterekkel.

6. perc: Robben be akart adni a jobb oldalról, de a labda lecsúszott a lábáról.

4. perc: Arjen Robben emelt jobbról középre szabadrúgásból, Oka Nikolov elöklözte a labdát a hosszú oldalon Bonfim Dante elől.

2. perc: Stefan Aigner megrúgta Bastian Schweinsteigert hátulról, aki nagyon szerette volna, ha ezért sárga lapot kap a vétkes.

1. perc: A Frankfurt kezdte a mérkőzést!

Ha nyer a Bayern, akkor minden más eredménytől függetlenül már ma biztossá teheti bajnoki címét. A második helyen álló Dortmund az Augsburgot fogadja hazai pályán, az a mérkőzés is fél négykor fog kezdődni.

Üdvözöljük kedves olvasóinkat! Hamarosan kezdetét veszi az Eintracht Frankfurt–Bayern München mérkőzés a Bundesliga 28. fordulójából!