Két duplából gyártott ötöst a Dortmund Brémában

2014.02.08. 15:25
Marco Reus (balra) többek között nagyszerű, sarkalós gólpasszával tűnt ki a Dortmundban (Fotó: Reuters)
Az éllovas Bayern München magabiztos győzelmet aratott Nürnbergben (2–0), és idegenben nyert a bajorokat tisztes távolból, a harmadik helyen követő Borussia Dortmund is – a sárga-feketék 5–1-re diadalmaskodtak Brémában a német élvonalbeli labdarúgó-bajnokság 20. fordulójának szombati játéknapján.

WERDER BREMEN–DORTMUND 1–5

Úgy kezdett a Dortmund, hogy gyorsan megszerzi a vezetést Brémában. A hazai csapat jó tíz percig nem is nagyon tudott kijönni a kapuja elől, de hiába volt a dortmundi mezőnyfölény, helyzetbe nem kerültek a fekete-sárgában játszó vendégek.

A Werder gyenge idei szerepléséhez „méltó” módon leginkább csak kereste a labdát, és a közönség lelkes éneklése ellenére még a felezővonalon is alig-alig volt képes átjönni. Szerették volna ugyan a labdát megtartani a hazaiak, de csak nyomozták.

A NAGYOK ÁRNYÉKÁBAN

WOLFSBURG–MAINZ 3–0
Csinos sorozatokkal érkezett a Mainz a vele azonos pontszámmal álló Wolfsburghoz – hármas győzelmi széria, ötös veretlenség –, ráadásul a megelőző négy wolfsburgi látogatása során mindig szerzett pontot. A vendégek szempontjából nem kezdődött jól a meccs – a Luiz Gustavo által véletlenül fejbe rúgott Christoph Moritzot már a 6. percben le kellett cserélni –, de az első félidő wolfsburgi fölényét sikerült gól nélkül átvészelni. A fordulás után már nem volt ilyen hatékony a mainzi védelem: a játékrész derekán a svájci Ricardo Rodriguez gólra váltotta a Bas Dost által kiharcolt büntetőt, kisvártatva a holland is lőtt egyet, majd Luiz Gustavo fejese is beakadt. A Wolfsburg három forduló óta várt arra, hogy újra győzzön, a Mainz sorozatai megszakadtak.

FRANKFURT–BRAUNSCHWEIG 3–0
A két Eintracht az osztálykülönbség miatt ritkán vívott tétmérkőzést az utóbbi évtizedekben, ennek is betudható, hogy a Braunschweig legutóbbi győzelme 1984 szeptemberére esik. Az éppenséggel egy 5–0 volt, és a szünetben nagyon úgy festett, hogy a frankfurtiak ezen a délutánon megfizetnek a harminc évvel korábbi mészárlásért. Johannes Flum korán berúgta a vezető gólt, majd a játékrész hajrájában Alexander Meier és Stefan Aigner is góllal büntetett egy-egy védelmi kihagyást. A sereghajtó a szünet után már határozottabban állt a lábán, igaz, a hazaiak akkor már nem erőltették annyira a támadásokat.

FREIBURG–HOFFENHEIM 1–1
Egyik fél sincs biztonságban a tabellán, mégsem vállaltak túl sok kockázatot az első félidőben – hol van már a közelmúlt, amikor a megelőző három mérkőzésük összesen 17 gólt hozott… Azért persze ez a csata sem érhetett véget gólok nélkül: a Hoffenheim védelme nem lehetett annyira körültekintő, hogy a freiburgiak egyszer ne csapjanak le – Tobias Strobl hibáját Jonathan Schmid torolta meg –, ezt a végjátékban a csereként beálló Anthony Modeste válaszolta meg, megtörve szeptember óta tart gól nélküli szériáját.

HAMBURG–HERTHA 0–3

A szombat esti mérkőzésen a Hertha az első négy kapura tartó labdájából három gólt szerzett, és tíz eredménytelen próbálkozás után tudott meccset nyerni Hamburgban. A HSV története során először veszített el egymás után hat bajnoki mérkőzést.
Érdekesség, hogy Adrián Ramos, a Hertha kolumbiai támadója a 15. percben büntetőt hibázott – René Adler védte a rosszul helyezett labdáját –, de még az első félidőben sikerült javítania: egy perccel a rontás után gólpasszt adott Szami Allaguinak, majd a későbbiekben fejelt is, lőtt is egy gólt.

Ennek aztán meg is lett a következménye a 26. percben, mert Elia eladta a labdát a tizenhatosa bal oldalánál, Schmelzer lecsapott rá, Lewandowskihoz játszott, aki néhányat lépett a labdával, majd 11 méterről, balról szépen csavart a Werder kapujának bal alsó sarkába. Érett már ez a gól. 0–1

A gól után némileg feltámadt a Werder, rövid időn belül kétszer is gólt szerezhetett volna. De öt perc múlva minden visszazökkent a régi kerékvágásba, és újra a Dortmund irányította a találkozót. Ez az irányítás a 41. percben újabb gólban mutatkozott meg. Mhitarjan vezetgette a labdát a Werder kapujának előterében, majd mivel senki sem lépett hozzá közel, elhúzta három védő mellett is. Ezzel kissé kisodródott, de mivel nem vették komolyan, 17 méterről, jobbról lövésre szánta el magát az örmény csatár, jól eltalált labdája pedig a jobb alsó sarokba vágódott. Wolf nyújtózkodott, de nem érhette el a labdát. 0–2

A második félidőben mindjárt az elején eldöntötte a találkozót a Dortmund: bal oldali szöglet után Bargfrede rosszul csúsztatta meg a labdát, amely éppen az ötös közelében álló Friedrichhez szállt, aki szépen fejelt a kapuba. 0–3

Manuel Friedrich 748 nap után szerzett gólt a bajnokságban. Ezt megelőzően a Leverkusen színeiben talált be.

A hazaiak szinte semmilyen ellenállást nem tudtak kifejteni. Piszczek kapufájánál még szerencséje volt a Werdernek, de a 62. percben megkapta a negyediket is a brémai együttes: Reus tört be a tizenhatoson belülre, majd sarokkal játszott a mellette feltűnő Mhitarjan elé, aki balról szépen pörgetett a bal sarokba. Padlóra került a Bréma. 0–4

A negyedik gól után is hajtott az újabbért a Dortmund, és erőfeszítéseit a 85. percben siker koronázta. A leshatáron kapott remek indítást Lewandowski, aki végigvezette a Werder térfelén a labdát, hidegvérrel elhúzta Wolf mellett, majd a kétségbeesetten menteni igyekvő Prödl lába között a kapuba helyezett. 0–5

A Werdernek legalább a szépítés összejött a 89. percben, amikor egy kósza akció után Friedrich lábáról éppen Aycicek elé pattant a labda, aki 8 méterről, jobbal a jobb alsóba rúgta a Werder Bremen szépítő gólját. 1–5

A Dortmund megérdemelten nyert a szinte semmilyen komoly ellenállást felmutatni nem tudó Werder ellen.

NÜRNBERG–BAYERN MÜNCHEN 0–2

Egyértelműen a Nürnberg kezdte jobban a mérkőzést, már az első percben adódott nagy helyzete, a negyedik percben pedig Kijotake Hirosi közel járt ahhoz, hogy egy gyönyörű góllal megszerezze a vezetést csapatának, de félfordulatból leadott kísérlete a keresztlécen csattant.

Ezt követően a Bayern ébredezni kezdett, és ennek a folyamatnak gól lett a vége: a 18. percben David Alaba bal oldali beadását követően Mario Mandzukic lőtt hat méterről a bal felső sarokba. A Bayern sorozatban a 29. idegenbeli mérkőzésén tudott eredményes lenni, ez is rekordnak számít a Bundesligában. 0–1

Az első játékrész második felében már kiegyenlítettebb volt a játék, és Arjen Robben révén a vendégeknek is volt egy kapufájuk, a holland válogatott játékos szabadrúgásból vehette volna be Raphael Schäfer kapuját. Érdemes megemlíteni, hogy a Nürnberg az első 22 percben kétszer is cserére kényszerült sérülések miatt, ez sem könnyítette meg a vendéglátók dolgát.

A második játékrész elején hamar eldöntötte a három pont sorsát a Bayern: Mandzukic jobb oldali beadását követően Philipp Lahm pörgette a kapuba a labdát nyolc méterről. A vendégek csapatkapitánya legutóbb 2010-ben tudott eredményes lenni a Bundesligában, akkor a St. Pauli ellen szerzett találatot. 0–2

A Nürnberg az első játékrésszel ellentétben a második félidőben teljesen veszélytelen volt a Bayern kapujára, a bajorok pedig a kétgólos előny birtokában már nem rohamoztak mindenáron azért, hogy újabb gólt szerezzenek (bár Robben a második félidőben is eltalálta egyszer a kapufát Schäfer segítségével), így különösebb gond nélkül gyűjtötték be szezonbeli 18. győzelmüket a bajnokságban.