Nemzetisport.hu 2011.02.26 20:29 Frissítve: 2015.01.09 02:06

A Bayern sem akadály, egyre aranysárgább a Dortmund színe

A bajnoki címre törő Borussia Dortmund nagyszerű játékot nyújtva 3–1-es győzelmet aratott a Bayern München vendégeként a német labdarúgó-bajnokság 24. fordulójának szombat esti rangadóján. A két csapat között immár 16 pont a különbség a tabellán.

Mats Hummels (jobbra) fejelte a Dortmund harmadik gólját (Fotó: Action Images)

Házigazdai szerepének megfelelően, az Inter elleni szerdai BL-sikeren felbuzdulva a Bayern kezdte támadóbb felfogásban a mérkőzést, és Arjen Robben már a 2. percben megtépte a dortmundi védelem bal oldalát, szöglet lett a vége. A kezdeti megilletődöttség után a Borussiának olyannyira sikerült rendeznie a középpályáját, hogy nemcsak a bajor rohamoknak tudta elejét venni, hanem egy labdaszerzésből előnybe is került.

A 9. percben Bastian Schweinsteiger rosszul nyúlt a labdához a felezővonal közelében, még a saját térfelén, a gyorsvonatként érkező Kevin Grosskreutz elvette tőle, nagy vágtát követően, a 16-os előterében két ember között Lucas Barrios elé játszott, aki át sem vette a „csomagot", hanem egyből a jobb alsóba gurította. 0–1

Sven Bender alig a bal alsó mellé surranó lövése figyelmeztette a Bayernt a túlzott kitámadás veszélyeire, de mielőtt ebben a témakörben igazán elmélyedhettünk volna, megszületett az egyenlítő gól. A 15. percben a bajorok már a negyedik szögletüket végezhették el: Franck Ribéry balról érkező labdájánál a dortmundiak nem számoltak Luiz Gustavo felbukkanásával, ám a brazil jött, és hét méterről jobbal, kapásból a léc alá lőtt. 1–1

A gólt köszöntő diadalmas bajor kórus még javában zengett, amikor újra változott az állás. A 18. percben Barrios meglódult a bal oldalon, őt még valahogyan lefékezte a túlerőben lévő hazai védelem, ám a csatárnak még volt ereje jobbra tolni a labdát Mario Götzéhez. Ő visszajátszott a második hullámban érkező Nuri Sahinnak, aki egy igazítás után 20 méterről ballal a kapu jobb oldalába kanyarított. 1–2

Jött erre is Bayern-válasz, csakhogy az eredmény nem változott: a 25. percben középen kiugró és a jobb alsóba találó Mario Gomez a játékvezetők megítélése szerint indulásakor átcsusszant a leshatáron. Kisvártatva újra lehetőség nyílt Gomez előtt, de Ribéry passza után eltotyogta a lövőhelyzetét, igaz, visszatett labdájából Thomas Müller próbálkozhatott, és ha Lukasz Piszczek nem áll a labda útjában, 2–2-re alakul az állás.

Az utolsó negyedórában inkább a mezőnyben zajlott a játék, a Borussia előtt így is adódott egy óriási helyzet, de Hummels lövése elakadt egy védőben, Barrios pedig hét méterről fölé emelt.

MÁSODIK FÉLIDŐ

A kedvező állás birtokában a Dortmund berendezkedhetett az ellencsapásokra, hagyván a Bayern bajlódni a fárasztó támadásépítéssel. És a bajorok mintha bele is fáradtak volna ebbe, mintha a jól felhúzott sárga fal mögött képtelenek lettek volna betájolni maguknak a célpontot.

Nem úgy a Borussia! A támadásokat egyáltalán nem feladó dortmundiak első nagy lehetősége még kimaradt – az 53. percben Grosskreutz ívelt fejesét Schweinsteiger kivágta a bal alsó sarok elől –, sőt a második is: a nagy kedvvel játszó Grosskreutz középre tett passzából Götze lőtt, Kraft védett. Götze kiballagott a szöglethez, és nagyszerűen beívelt labdájából Mats Hummels a hosszú sarokba fejelt. 1–3

Gomez azonnal helyzetbe került, de az öt és felesen nem tudta lekezelni a beívelést, a labda a lábáról a kapu felé vánszorgott, és Mitchell Langerak kapus könnyedén védett. A sérült Roman Weidenfeller helyére beugró fiatal ausztrált addig sikeresen óvták védőtársai a komolyabb munkától, a 76. percben azonban, Gomez közeli lövésénél megmutathatta reflexeit.

Ribéry és Kroos lövése magától is mellément, és mivel Pranjic is mentett egyet odaát a gólvonalon, maradt a müncheni bajnoki reményeket alighanem végleg szertefoszlató 1–3. A Bayernnel szemben 16 pontos előnyre szert tevő Borussia rendkívül hosszú sorozatot tört meg: 1991 októbere óta először nyert a Bayern vendégeként – akik látták a szombat esti mérkőzést, valószínűleg nem vitatják, hogy teljesen megérdemelten.

BAYERN MÜNCHEN–BORUSSIA DORTMUND 1–3

SCHALKE–NÜRNBERG 1–1

Októberben a Nürnberg legyőzte a Schalkét, csakhogy Gelsenkirchenben 1993 óta nem termett számára babér (vagyis három pont), így a gól, amelyet Jens Hegeler szinte a semmiből lőtt az első félidő hajrájában, óriási meglepetést vetített előre. A négyfordulónyi gólcsend után betaláló Raúl egy pontot végül megmentett a Schalkénak, ami egyúttal azt is jelentette, hogy megszakadt a Nürnberg négy forduló óta tartó győzelmi sorozata.

HOFFENHEIM–MAINZ 1–2

Először nyert Szalai Ádám súlyos sérülése óta a Mainz. A bátran kezdő Mainz Andreas Ivanschitz jól eltalált lövésével még az első félidőben megszerezte a vezetést, és bár David Alaba a hajrában közelről kiegyenlített, Elkin Soto szinte azonnal visszaállította az előnyt, és ez már kitartott a lefújásig. Lőw Zsolt, a Mainz másik magyarja a kispadon ült.

ST. PAULI–HANNOVER 0–1

Óriási taktikai csata az első félidőben, erős St. Pauli-kezdés a másodikban, végül Christian Schulz hajrábeli fejesének köszönhetően hannoveri győzelem. A Hannover először győzte le a kisebbik hamburgi csapatot élvonalbeli bajnoki mérkőzésen, de ennél a ténynél most fontosabb, hogy a legutóbbi négy fordulóban tíz pontot szerezve tovább táplálta BL-reményeit.

KAISERSLAUTERN–HAMBURG 1–1

Adam Hlousek közeli lövésével a Kaiserslautern szerzett vezetést, de a hazaiak nem véletlenül nyeretlenek még az idén – ezúttal sem tudták megtartani az előnyüket. Marcel Jansen egyenlítő gólját nem követte újabb hamburgi találat, pedig a 73. percben Armin Veh vezetőedző „kiszabadította" a kispad fogságából a Hamburgból elkívánkozó Ruud van Nistelrooyt is.

KÖLN–FREIBURG 1–0

Fölényét a Köln nem tudta gólra váltani az első félidőben, és nem sok híja volt, hogy folytatódjon a Freiburg elleni rossz szériája. A lefújás előtt nem sokkal azonban a sok helyzetet kihagyó Novakovic passza után Lukas Podolski nagyszerű emeléssel betalált, így végül megszakadt a 2004 óta tartó balszerencsés sorozat: öt vereség és három döntetlen után a Köln legyőzte a Freiburgot, és négy forduló alatt tíz pontot bezsebelve sokat javított a pozícióján.

BUNDESLIGA, 24. FORDULÓ
BAYERN MÜNCHEN–BORUSSIA DORTMUND 1–3 (1–2)
München, 69 000 néző. V: Gräfe
BAYERN: Kraft – Lahm, Timoscsuk, Badstuber (Breno, 46.), Luiz Gustavo (Kroos, 58.) – Schweinsteiger, Pranjic – Robben, T. Müller (Klose, 78.), Ribéry – Gomez. Vezetőedző: Louis van Gaal
DORTMUND: Langerak – Piszczek, Szubotics, Hummels, Schmelzer – S. Bender, Sahin (Kehl, 89.) – M. Götze, Lewandowski, Grosskreutz (Da Silva, 82.) – Barrios (Blaszczykowski, 73.). Vezetőedző: Jürgen Klopp
G: Luiz Gustavo (15.), ill. Barrios (9.), Sahin (18.), Hummels (60.)

A FORDULÓ TÖBBI MÉRKŐZÉSE
Schalke–Nürnberg 1–1 (Raúl 52., ill. Hegeler 37.)
Hoffenheim–Mainz 1–2 (Alaba 83., ill. Ivanschitz 23., Soto 86.)
1. FC Köln–Freiburg 1–0 (Podolski 88.)
Kaiserslautern–Hamburg 1–1 (Hlousek 18., ill. M. Jansen 54.)
St. Pauli–Hannover 0–1 (C. Schulz 89.)
Pénteken játszották
Wolfsburg–Mönchengladbach 2–1 (Diego 36., 45+1., ill. Daems 74. – 11-esből)
Vasárnapi mérkőzések
Eintracht Frankfurt–VfB Stuttgart 15.30 (tv: Eurosport 2)
Werder Bremen–Bayer Leverkusen 17.30 (tv: Eurosport 2)

Német labdarúgás nemzetisport.hu

Két és fél héttel a kupakiesés után Dárdai Pál Herthája a bajnokságban is kikapott a Bayerntől.

2019.02.17 22:45:08

Német labdarúgás MONCZ ATTILA

ALAPVONAL. „A német bajnokságot az teszi különlegessé és vonzóvá, hogy ott hisznek és bíznak benned, még akkor is, ha olyan fiatal vagy, mint én, hiszen arrafelé nem vesznek külföldről játékost úgy, hogy ne győződnének meg a képességeiről.”

2019.02.12 08:40:24

Német labdarúgás PIETSCH TIBOR

„Ha Petry Zsolt mellé még egy magyar edzőt hoznék, ránk fognák, hogy átvette a hatalmat a magyar maffia...”

2019.02.08 01:05:39

Német labdarúgás HUBER TAMÁS

NS-VÉLEMÉNY. Dárdai és a Hertha lesz a példa.

2019.02.06 19:34:07

Német labdarúgás HUBER TAMÁS, TÓTH ISTVÁN (Berlin)

A müncheniek végig fölényben játszottak, de Hummels kisegítette egyszer a hazaiakat – végül Coman döntött.