Zöld-foki-szigeteki csoda, őrült tíz perccel zárult az A-csoport

2013.01.27. 20:21
Marokkó megtorpant a siker kapujában Dél-Afrika ellen (Fotó: Reuters)
A labdarúgó Afrika-kupa A-csoportjának harmadik fordulójában a Zöld-foki-szigetek 2–1-re legyőzte Angolát, ezzel nagy meglepetésre továbbjutott a kvartettből. A házigazda Dél-Afrikának is továbbjutást ért a Marokkó elleni 2–2-es döntetlen, az észak-afrikai gárda így búcsúzott a tornától Angolával együtt.

ZÖLD-FOKI-SZIGETEK–ANGOLA 2–1

A zöld-foki-szigetekiek jobban kezdték a találkozót, Ryan Mendes nevéhez fűződött az első lehetőség, kísérlete azonban fölé szállt. A 36. percben Angola megszerezte első gólját a tornán: Amaro bal oldali beadására Neves ért oda, és Mateus szorításában a saját kapujába talált. 0–1

A szünetben ezzel az öngóllal Angola vezetett, Júlio Tavares közeli fejese a hajrában ugyanis mellé szállt, ezzel a zöld-fokiak legnagyobb lehetősége kimaradt az első játékrészben. A fordulás után Manucho dönthette volna el a meccset, lövése azonban Vozinhát is becsapva a kapufán csattant.

A folyamatosan feljavuló zöld-fokiak a 81. percben egyenlítettek Fernando Varela révén, sőt a 91. percben Héldon Lama kapus nagy hibáját kihasználva a győztes gólt is megszerezte (2–1). A Zöld-foki-szigetek rögtön továbbjutott története első nagy tornáján!

MAROKKÓ–DÉL-AFRIKA 2–2

Marokkó kezdett jobban a találkozón, el-Arabi veszélyes lövést zúdított kapura, amit hárított Khune. A 10. percben már tehetetlen volt a dél-afrikai kapus: egy szögletet követően Isszam el-Adua fejelt a házigazdák hálójába, Khune borzalmasan jött ki kapujából, nem tudta elpaskolni a labdát. 1–0

A dél-afrikaiak nem nagyon tudták felvenni a ritmust, el-Arabi, majd Belgazuani is veszélyeztetett, Khune azonban hárítani tudott. A szünetben egygólos előnyben volt Marokkó, ami még továbbjutást ért volna számára.

A második játékrészben szinte a semmiből egyenlített Dél-Afrika: Tokelo Rantie remek cselei után May Mahlangu gyűjtötte be a labdát a marokkói tizenhatos előterében, és briliáns mozdulattal a bal felsőbe tekert. 1–1

A 82. minutumban ismét magához ragadta az előnyt Marokkó, Abdelia Hafidi mellre vett egy hosszú passzt, és 10 méterről a hálóba vágta a labdát. Négy perccel később újabb remek tekeréssel egyenlített a házigazda, Siyabonga Sangweni Mahlanguhoz hasonlóan nagy gólt ragasztott a marokkói kapuba. 2–2

Az utolsó percekben az eredmény már nem változott, így Dél-Afrika veretlenül, csoportelsőként jutott tovább.

AFRIKAI NEMZETEK KUPÁJA
A-CSOPORT, 3. FORDULÓ
ZÖLD-FOKI-SZIGETEK– ANGOLA 2–1 (0–1)
Port Elizabeth, Nelson Mandela Bay Stadion. Vezette: Dzsedidi (tunéziai)
Zöld-foki-szigetek: Vozinha – Gegé, Fernando Varela, Nando, Carlitos – Babanco, Marco Soares, Platini (Héldon, a szünetben), Toni Varela (Djaniny, a szünetben) – Mendes, Júlio Tavares
Angola: Lama – Airosa, Bastos, Massunguna – Dinis, Pirolito (Yano, 85.), Gilberto (Geraldo, 80.), Mateus (Dédé, 64.), Djalma Campos – Amaro, Manucho
Gólszerző: Fernando Varela (81.), Héldon (91.), ill. Nando (33. – öngól)
MAROKKÓ–DÉL-AFRIKA 2–2 (1–0)
Durban, Moses Mabhida Stadion. Vezette: Gassama (gambiai)
Marokkó: Lamjagri – Assakir, Benatia, el-Adua, el-Kautari – Kantari, Barrada (el-Hamdaui, 75.), Safni, Belgazuani (Bergdis, 63.) – Kaddiui (Hafidi, 53.), el-Arabi
Dél-Afrika: Khune – Ngcongca, Khumalo, Sangweni, Masilela – Furman, Mahlangu (Dikgacoi, 92.), Phala, Parker (Letsholonyane, 76.) – Mphela (Serero, 51.), Rantie
Gólszerző: el-Adua (10.), Hafidi (82.), ill. Mahlangu (71.), Sangweni (86.)