Twente-diadal: nem tudta megtartani kétgólos előnyét az Ajax

2011.05.08. 20:36
A Twente játékosai kupagyőzelmet ünnepelhettek (Fotó: Reuters)
A labdarúgó Holland Kupa rotterdami fináléjában, a bajnoki címért küzdő két gárda, az Ajax és a Twente összecsapásán az enschedeiek 3–2-re legyőzték riválisukat, ezzel megszerezték történetük harmadik kupagyőzelmét. A rendes játékidő 2–2-es döntetlent hozott, a 117. percben Marc Janko fejese döntötte el a kupa sorsát.

Az első félidőben egészen a 19. percig nem történt említésre méltó esemény, akkor azonban megszerezte a vezetést az Ajax: Demy de Zeeuw juttatta előnyhöz az amszterdamiakat. 0–1

A kapott gól után összekapta magát a Twente, és próbálkozott az egyenlítéssel, ez azonban nem sikerült az enschedei csapatnak. Olyannyira nem, hogy a 40. percben tovább növelte előnyét az Ajax: levágódó lövésnél Lorenzo Ebecilio elé pattant a labda, aki különösebb állítgatás nélkül, mintegy 20 méterről a rövid alsó sarokba bombázott. 0–2

Az első félidő rendes játékidejének utolsó percében szépített a Twente: Luuk de Jong és Wout Brama remek kényszerítője után utóbbihoz került a labda a tizenhatoson belül, Brama mintegy nyolc méterről a kivetődő kapus mellett a rövid sarokba vágta a labdát. 1–2

A fordulás után bekezdett a Twente, az 56. percben ki is tudott egyenlíteni: egy tetszetős támadás után De Jong lépett ki a bal oldalon, majd középre gurított labdájára Theo Janssen érkezett, aki mintegy 16 méterről a jobb alsóba helyezett. 2–2

Az egyenlítő gól után megtáltosodott a Twente, a 61. percben labdát szerzett az Ajax térfelén, majd De Jong remek ütemben ugratta ki Janssent, Kenneth Vermeer azonban jó ütemben jött ki kapujából, és becsúszva felszabadított. Két perccel később az Ajax második gólját szerző Ebecilio előtt adódott óriásig gólszerzési lehetőség, azonban a holland csatár a kapufát találta telibe.

A 84. percben a Twente szerezhette volna meg a vezetést: De Jong emelt Nacer Chadlihoz, aki fejjel továbbította a labdát, a középen remek ütemben érkező Ruiz González mintegy hét méterről a védőket és a kimozduló kapust is megelőzvén azonban mellé bólintott.

A 91. percben újra az enschedeiek előtt adódott nagy lehetőség: tetszetős jobb oldali támadás végén a középre adott labdára De Jong érkezett középen, mintegy hat méterről leadott fejese azonban épphogy elkerülte az Ajax kapuját.

A rendes játékidőben tehát 2–2 állt az eredményjelzőn, így kétszer tizenöt perc hosszabbítás következhetett.

A ráadás első félidejében az Ajax ragadta magához a kezdeményezést. A 96. percben Ebecilio beadását Daley Blind fejelte kapura, kísérlete a keresztlécen csattant. Három perccel később Siem de Jong tüzelt kapura mintegy 23 méterről, jobb alsó sarokra tartó lövését Boschker bravúrral hárította.

A fordulás után aztán a Twente került mezőnyfölénybe, Douglas mintegy 22 méterről leadott lövését bravúrral hárította Vermeer. A rövid sarokra érkező szögletet pedig kifejelték az amszterdami védők.

A 117. percben eldöntötte a kupa sorsát a Twente: Janssen bal oldali szabadrúgására középen remekül érkezett Marc Janko, a védőket és a kimozduló kapust is megelőzve bólintott a hálóba. 3–2

HOLLAND KUPA
DÖNTŐ
Twente–Ajax 3–2 (1–2, 2–2, 2–2) – hosszabbítás után
Gólszerző: Brama (45.), Janssen (56.), Janko (117.), ill. De Zeeuw (20.), Ebecilio (40.)