Hihetetlen izgalmak után Európai Szuperkupa-győztes a Bayern!

2013.08.30. 20:30
Lahm magasba emelhette a Szuperkupát (Fotók: Reuters)
Hiába vezetett a rendes játékidőben, majd a hosszabbításban is az utolsó percig a Chelsea az Európai Szuperkupa-mérkőzésen, a Bayern München kétszer is egyenlített, a tizenegyespárbajban pedig 5–4-re diadalmaskodtak.

Sokkal többször találkozott egymással ellenfélként a Bayern München és a Chelsea új mestere, Josep Guardiola és José Mourinho, mint maga a két csapat, és külön pikantériát adott a találkozónak a két szakember közötti, még Spanyolországból hozott személyes ellentét. Nem mellékesen ez a trófea még hiányzott Mourinho „vitrinjéből", Guardiola ellenben a triplázásra tört. No, nem mintha a két klubnak nem akadt volna elszámolnivalója egymással, gondoljunk csak a tavalyi Bajnokok Ligája-döntőre, amelyet nagy meglepetésre a Chelsea nyert meg.

A SZUPERKUPA NYERTESEI
5: AC Milan
4: FC Barcelona
3: Ajax Amsterdam, FC Liverpool
2: Atlético Madrid, RSC Anderlecht, Juventus, FC Valencia
1: Manchester United, Dinamo Kijev, Nottingham Forest, Aston Villa, Aberdeen, FC Porto, Steaua Bucuresti, Mechelen, AC Parma, Chelsea, SS Lazio, Galatasaray, Real Madrid, Sevilla, Zenit, Bayern München

Úgy kezdődött ez a mérkőzés, ahogyan azt a két vezetőedző csapataitól megszokhattuk: Guardioláék lehengerlő labdabirtoklási aránnyal nyitottak az első negyedórában, Mourinhóék pedig egy veszélyes kontrával. Igen ám, de mint köztudott, a futball egy rém egyszerű játék, csak az edzők túlmisztifikálják: a müncheniek közül hárman is kihagyták a maguk ziccerét, Fernando Torres viszont legszebb napjait idézően vágta a hálóba André Schürrle beadását.0–1!

Nem változott a mérkőzés képe a második 15 percben sem: a „kékek" fegyelmezett védekezéssel és gyors kontrákkal operáltak (Torres második ziccerét viszont már elrontotta), a vörös mezes müncheniek pedig 16-os környéki átlövésekkel (Petr Cech viszont hozta a Bayern ellen immáron megszokott remek formáját). Érdekes volt megfigyelni, hogy amikor elfelejtette az újonnan tanultakat, a sokpasszos, türelmes játékot a Bayern, és egy-egy ritmusváltással betörtek a németek a 16-osra, rögtön helyzetet tudtak kialakítani, mint Thomas Müller közeli lövésénél, amelyet Gary Cahill blokkolt egy csodálatos becsúszással.

A fordulás után hatalmas elánnal kezdett a Bayern, és két percen belül egyenlített: Franck Ribéry sokadik bombája már beakadt Cech hálójába. 1–1!

A Chelsea is tudta fokozni a tempót, Oscar révén újra vezethetett volna a londoni csapat, de Manuel Neuer megmutatta, hogy nem az Októberfeszten nyerte sör-kolbász versenyen a Bayern 1-es mezét, majd Braniszlav Ivanovics fejelt a lécre egy szöglet után. A hajrában is veszélyesebb volt a Chelsea: egyrészt Neuer kapujára (David Luiz közeli fejesét elképesztő reflexmozdulattal szedte ki a jobb alsó elől a német), másrészt a Bayern játékosainak testi épségére (Torres még megúszta a piros lapot, Ramires azonban már nem).

A kontrajátékot, a mérhetetlen, öncélú agresszivitást és a nyilvánvaló szabálytalanságok utáni arrogáns reklamálást tekintve ijesztően gyorsan a maga képére formálta Mourinho a Chelsea-t... A hosszabbítás első felében aztán a Chelsea megmutatta, hogy alkalomadtán azért futballozni is tud, mert Eden Hazard szép megmozdulása és a müncheni védelem csődje után ismét magukhoz ragadták az előnyt az angolok. 1–2!

Az utolsó játékrészben mindent egy lapra feltéve rohamozott a Bayern, de Cech védte Mario Mandzukic és Javi Martínez közeli fejesét, majd kivédte Mario Götze ziccerét és Ribéry szabadrúgását is. Nem kapott gólt a 120. percig sem, és már majdnem lejárt az egyperces végső ráadás is, amikor Dantéről Javi Martínez elé pattant a labda, a spanyol pedig pár lépésről nem hibázott. 2–2!

Jöhettek a tizenegyesrúgások, amelyek során egyedül a csereként beállt Romelu Lukaku hibázott, így történelme során először lett európai Szuperkupa-győztes a Bayern München! Guardiola tehát végrehajtotta a történelmi triplázást ebben a sorozatban, a Bayern pedig a Juventus, Ajax, Barcelona, Chelsea négyes után megnyerte mind a négy európai kupát.

Mourinho szerint a jobbik csapat veszített.

EURÓPAI SZUPERKUPA
BAYERN MÜNCHEN (német)–CHELSEA (angol) 2–2 – 11-esekkel: 5–4

Prága, Eden Aréna, 18 000 néző. V: J. Eriksson (svéd)
BAYERN MÜNCHEN: Neuer – Rafinha (Javi Martínez, 56.), Dante, J. Boateng, Alaba – Lahm – Robben (Shaqiri, 95.), Kroos, T. Müller (Götze, 71.), Ribéry – Mandzukic. Vezetőedző: Josep Guardiola.
Kispad:
Starke (k.), Van Buyten, Contento, Pizarro
CHELSEA: Cech – B. Ivanovics, G. Cahill, Luiz, A. Cole – Ramires, Lampard – Schürrle (Mikel, 87.), Oscar, Hazard (Terry, 113.) – F. Torres (Lukaku, 98.). Vezetőedző: José Mourinho.
Kispad:
Schwarzer (k.), Azpilicueta, Essien, Mata
Gólszerző: Ribéry (47.), Javi Martínez (121.), ill. F. Torres (8.), Hazard (93.)
Kiállítva: Ramires (85.)

És éppen Mourinho ellen...

Először német csapat győzött, először "orosz rulettben", és Guardiola első "münchenes" sikere.

EURÓPAI SZUPERKUPA-GYŐZTES A BAYERN MÜNCHEN!

Lukaku ballal hanyagul a bal alsó felé lő, de Neuer véd! 5-4!
Shaqiri
ballal a bal alsóba lő, pedig Cech hozzáért a labdához! 5-4!
Cole ballal a bal kapufát találja el, de onnan a túlsó alsóba pattan a labda! 4-4!
Ribéry
jobbal a bal alsóba lő, Cech jobbra el. 4-3!
Lampard jobbal a bal felsőbe rakétáz. 3-3!
Lahm jobbal a jobb alsóba lő. Cech rajta volt, de 3-2!
Oscar
jobbal a jobb felső sarokba lő, Neuer nem foghatta. 2-2!
Toni Kroos jobbal a bal alsó sarokba gurít, Cech jobbra el. 2-1!
David Luiz jobbal a bal felsőbe bombáz: 1-1!
David Alaba ballal a jobb alsóba lő: 1-0!

Na nézzük...

120. PERC VÉGE, JÖHETNEK A 11-ESEK!

120. PERC JAVI MARTÍNEZ EGYENLÍT, 8 MÁSODPERCCEL A LEGVÉGE ELŐTT! Egy bal oldali beadás Dantéről Javi Martínez elé pattan, aki az ötös bal sarka elől ballal a rövid sarokba lő. 22!

Egyetlen egy perc a ráadás.

119. perc Braniszlav Ivanovics: sárga, időhúzásért.

119. perc
Boateng lő 16-ról a léc fölé, majd Mandzukic fejel ugyanoda hét méterről.

118. perc
Ribéry lő jobbal 17-ről, Cech légi útja ismét eredményes, ezúttal a jobb alsó előtt.

118. perc Aschley Cole kap sárgát, mert nem állt be a kívánt helyre a sorfalban a kívánt időpontban.

Mou most nem reklamál, érdekes módon.

116. perc
Ivanovics egyértelműen lerántja Mandzukicot, de nincs 11-es.

115. perc
Kroos indítja Götzét, aki az ötös bal sarka elől lő, Cech azonban ismét hatalmas bravúrt mutat be. Kontrázna a Chelsea, Neuer a félpályánál (!) tisztáz fejjel.

113. perc Hazard le, John Terry be.

113. perc
CAHILLLLLL! Ment óriásit Alaba fejese után Martínez elől.

108. perc
Cech kapja ki a bal sarok elől Mandzukic félmagasan érkező, ötméteres fejesét, majd a szöglet után Javi Martínez bólintását is hárítja, amely ugyanonnan érkezett. Nagyjából ugyanoda.

105. PERC VÉGET ÉRT A HOSSZABBÍTÁS ELSŐ FÉLIDEJE, MAJD RÖPKE SZÜNET UTÁN FOLYTATJUK IS.

105. perc Shaqiri ollózna 13-ról, ha eltalálná a labdát.

100. perc
Shaqiri lő ballal 10 méterről, Cech azonban kikapja a labdát a jobb alsó elől!

99. perc Alaba lő a jobb sarok mellé középtávolról, Romelu Lukaku pedig kap egy sárgát Kroos felrúgásáért.

98. perc Torres le, Romelu Lukaku be.

95. perc Robben le, Xherdan Shaqiri be.

93. PERC VEZET A CHELSEA, HAZARD! David Luiz indítja a félpályától Eden Hazard-t, aki a bal szélről becselezi magát középre, majd jobbal 15-ről a kapu közepébe lő. Neuer jobbra dől, de védeni nem tudja a lapos, ám előtte megpattanó lövést: 12!

92. perc
Egy gyengécske Robben-lövéssel.

90. PERC FOLYTATJUK!

Még soha nem volt tizenegyespárbaj ebben a sorozatban.

Pep Guardiola lehet a harmadik Sir Alex Ferguson és Louis van Gaal után, aki két különböző csapattal nyer a sorozatban.

90. PERC VÉGET ÉRT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

90. perc Fernando Torres kap sárgát reklamálásért.

88. perc
Ribéry lő ballal a jobb alsó mellé 16-ról.

87. perc Schürrle le, John Obi Mikel be.

Igen, nyertek a kedves olvasók, Mourinho reklamál. Igaza is van, ez egyből piros.

85. perc Ramires kiáll, hatalmasat rúg Götzébe. Második sárga.

85. perc
NEUER! Lampard adja be a szabadrúgást jobbról, középen érkezik David Luiz, aki hét méterről kapura fejel, de Neuer jobbra vetődve véd!

84. perc Jerome Boateng megröpteti Oscart, sárga ez is.

82. perc
Cole ment kétszer is nagyot saját 16-osán belül.

Mandzukicba minden kék mezes belerúg, aki arra jár.

78. perc
LÉC! Lampard jobb oldali szögletét Luiz megcsúsztatja, Braniszlav Ivanovics pedig futtából a lécre fejel, 11 méterről.

76. perc
Javi Martínezt felrúgja Torres, de nincs lap. Csak hordágy...

Mourinho legutóbbi 15 Guardiola elleni mérkőzése közül csak hármat nyert meg.

71. perc Müllert Mario Götze váltja.

70. perc
Neuer vetődve fogja a jobb sarok előtt Hazard lövését, majd Robben lő a másik ötös elől, Luiz blokkolja azonban.

68. perc
Cole ment becsúszva Müller elől a kapu előtt, majd Robben trafál centiméterekkel a bal sarok mellé, félmagasan, 12 méterről.

66. perc David Luiz ellöki Mandzukicot, sárga.

64. perc Ramires is besárgul, hátulról buktatta Ribéryt.

64. perc
MI MARADT KI ISMÉT! Lahm passza után Dante elcsúszik a balon, Schürrle középre játszik, Oscar így lőhet az ötös elől, de hiába cselezi ki már a kapust is, Manuel Neuer felnyúl a földön fekve és kiüti a lövést. A kipattanó Lampardé, ám a 16-os elől a kapu fölé vágja a labdát.

62. perc
Schürrle jobb oldali beívelése éppen csak hosszú a kapu előtt Torresnek. Alaba szögletre ment.

58. perc
Ribéry bal oldali beadását fejeli ki bevetődve az ötösön belül Ashley Cole, majd Ribéry 14 méteres lövését blokkolja Oscar.

56. perc Javi Martínez be, Rafinha le.

55. perc
Ribéry ad be balról, Robben ballal a léc fölé lő, 11 méterről.

54. perc
Schürrle jobb oldali beadását bokszolja ki a kapu elől Cech.

49. perc
MAJDNEM! Ribéry lő jobbal a 16-os bal sarka elől a túlsó alsó mellé.

Franck Ribéry a sorozat harmadik gólszerzője Jean-Pierre Papin és Djibril Cissé után.

47. PERC RIBÉRY, EGYENLŐ! Toni Kroos passzol a 16-osnál Franck Ribéryhez, aki megelőzi Ramirest, majd mielőtt Cahill odaérne, 20 méterről jobbal a jobb alsó sarokba lő. 11!

46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

45. PERC EZZEL VÉGET IS ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ.

45. perc
Cech kap el egy kósza, 18 méteres Robben-próbálkozást.

Mourinho természetesen reklamál. Talán pirosat?

41. perc Gary Cahill fültövön könyökli Müllert. Minimum sárga.

Egy nagy sorozat megszakadhat ma: a német csapatok hét európai Szuperkupa-finálét vívtak, de mindet elveszítették!

38. perc Robben indítja Müllert a jobbon, aki jobbal az ötös-sarokról lő, de az oldalhálóba, a becsúszó Cahillnek köszönhetően. HATALMAS MENTÉS!

35. perc
Ribéry teker ismét jobbal a 16-os bal sarka elől, méterekkel a bal felső mellé.

Torres egyébként nyolcadik sorozatában (bajnokság és a különböző kupák) talált be immáron a Chelsea színeiben.

31. perc
ZICCER! Schürrle sokadszor veri meg David Alabát a jobbon, középre ad, Torres kicselezi a gyephez ragadt Dantét, de az ötös jobb sarka elől a léc fölé lő.

29. perc
Ribéry bombáz jobbal 16-ról a bal alsó mellé nem sokkal, David Luiz lábai között.

28. perc
Luiz felborítja a kiugrani akaró Mandzukicot, szerencséjére les.

23. perc Ez jobban megy Franck Ribérynek: lerántja Ramirest, sárga.

22. perc
CECH-PARÁDÉ! Altat a Bayern, majd Ribéry teker jobbal a bal alsó felé 17-ről, de Cech megnyúlik és védeni tud!

16. perc Robben ad be balról, David Luiz tisztáz.

Érdekesség, hogy a két tavaszi, nemzetközi kupagyőztes mester már távozott mindkét klub éléről: Jupp Heynckes némi vacillálás után visszavonult, Rafa Benítez pedig Nápolyba menekült.

10. perc
Cech vetődik ki bátran az ötös és Müller elé.

9. perc
EZ IS HELYZET! Müller ad be jobbról, Philipp Lahm kapásból, jobbról lő, 10 méterről, de éppen Petr Cech feje fölé, aki fogja is a labdát.

A társak gólöröme

Fernando Torres korábban az Európa-liga, az angol szuperkupa és az Európa-bajnokság döntőjében is betalált.

8. PERC VEZET A CHELSEA, TORRES! Hazard cselezget a pálya közepén, majd indítja a jobbon André Schürrlét, aki jobbról megtalálja középen Fernando Torrest, a spanyol pedig az ötös előteréből jobbal a bal felső sarokba lő, kapásból. 01!

7. perc
HELYZET! Thomas Müller dobja ki balra Franck Ribérynek a labdát, a francia nagy helyzetből, ballal, 14 méterről olyan 9 méternyivel trafál a túlsó alsó mellé.

6. perc
Eden Hazard lő jobbal 20-ról két méterrel a jobb alsó mellé.

David Luiz a helyzet és ellenfele magaslatán (Fotó: Action Images)

2. perc
Rafinha ível keresztbe jobbról, Mario Mandzukic megelőzi a védőket, de az ötös bal sarka elől jócskán a túlsó alsó mellé fejel.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A müncheniek közül Arjen Robben és ugyebár Pizarro is játszott a "Kékeknél" korábban.

Ez az első olyan Európai Szuperkupa-döntő, amelyet nem Monacóban rendeznek.