Sorozatban harmadszor nyerte meg a tornát Egyiptom

2010.01.31. 19:10
Az egyiptomi Moawad (jobbra) húz el Ayew mellett (Fotó: Reuters)
Egyiptom nyerte meg a 2010-es Afrikai Nemzetek Kupáját, miután a döntőben egy hajrában szerzett góllal 1–0-ra legyőzte Ghánát. A „fáraók" ezzel történelmet írtak, ugyanis sorozatban harmadszor nyerték meg a tornát.

Beigazolódtak az előzetes várakozások, melyek szerint nem hozott gólgazdag, látványos játékot a döntő. Ahogy mondani szokás, a játék küzdő jellege domborodott ki.

Az első félidő egyiptomi fölényt hozott labdabirtoklásban, de ez meddőnek bizonyult. Azon lövések ugyanis, amelyek egyáltalán eltalálták a kaput, a ghánaiak nevéhez fűződtek.

A több kulcsemberét is nélkülöző, tavalyi U20-as vb-t megnyerő ghánai fiatalokra építő csapat láthatóan épített a pontrúgásokra, amelyek után több veszélyes szituáció is kialakult az egyiptomi kapu előtt, de gól nem született. Agyemang és Ayew előtt is adódott lehetőség, de ezeket nem tudták kihasználni.

A második játékrészben átterelődött a játék a ghánai térfélre, de sokáig úgy tűnt, hogy hosszabbításra fog sor kerülni. Aztán elérkeztünk a 85. perchez, amikor Zidan remek ütemben ugratta ki a csereként beállt Gedót, aki eltekerte Kingson mellett a labdát. (0–1)

Bár a ráadásban még Addo egyenlíthetett volna, de ez a helyzet is kimaradt. Egyiptom történelmet írt azzal, hogy 2006 és 2008 után harmadik alkalommal is megnyerte sorozatban a tornát, és ez némi gyógyírt jelenthet neki a vb-selejtezős fiaskóért.

Azzal az állítással nehéz lenne azért vitatkozni, hogy egy feledhető tornát tudhatunk magunk mögött, amelynek talán a „legemlékezetesebb" momentuma a togói válogatottat ért támadás, majd a válogatott kizárása volt.

AFRIKAI NEMZETEK KUPÁJA
DÖNTŐ
Ghána–Egyiptom 0–1 (Gedo 85.)
AZ EDDIGI GYŐZTESEK

1957 (helyszín: Szudán): Egyiptom, 1959 (Egyiptom): Egyiptom, 1962 (Etiópia): Etiópia, 1963 (Ghána): Ghána, 1965 (Tunézia): Ghána, 1968 (Etiópia): Zaire (Kongói DK), 1970 (Szudán): Szudán, 1972 (Kamerun): Kongói Köztársaság, 1974 (Egyiptom): Zaire (Kongói DK), 1976 (Etiópia): Marokkó, 1978 (Ghána): Ghána, 1980 (Nigéria): Nigéria, 1982 (Líbia): Ghána, 1984 (Elefántcsontpart): Kamerun, 1986 (Egyiptom): Egyiptom, 1988 (Marokkó): Kamerun, 1990 (Algéria): Algéria, 1992 (Szenegál): Elefántcsontpart, 1994 (Tunézia): Nigéria
1996 (Dél-afrikai Köztársaság): Dél-afrikai Köztársaság, 1998 (Burkina Faso): Egyiptom
2000 (Ghána és Nigéria): Kamerun, 2002 (Mali): Kamerun, 2004 (Tunézia): Tunézia
2006 (Egyiptom): Egyiptom, 2008 (Ghána): Egyiptom, 2010 (Angola): Egyiptom

Összesen:

7 győzelem: Egyiptom
4 győzelem: Ghána, Kamerun
2 győzelem: Kongói Demokratikus Köztársaság (mindkétszer Zaireként), Nigéria
1 győzelem: Algéria, Kongói Köztársaság, Etiópia, Elefántcsontpart, Marokkó, Dél-afrikai Köztársaság, Szudán, Tunézia

(MTI)

Érthető az egyiptomiak öröme: a hajrában harcolták ki a győzelmet (Fotó: Reuters)