Harmincadik bajnokságát nyerte az Ajax, csak harmadik a PSV

2011.05.15. 17:23
Siem de Jong két góllal segítette győzelemhez vasárnap az Ajaxot (Fotó: Reuters)
Az Ajax nyerte meg a holland bajnokság, az Eredivisie 2010–2011-es kiírását, miután hazai pályán legyőzte az utolsó forduló előtt még éllovas Twentét. Nem tudta kihasználni a Twente vereségét Dzsudzsák Balázs együttese, a PSV, amely végül csak a harmadik helyet szerezte meg, miután Groningenben 0–0-ra végzett. Az eindhoveniek így csak az Európa-ligában indulhatnak.

A semleges szurkolók nagy örömére a holland labdarúgó-bajnokságban csak az utolsó fordulóban dőlt el a dobogós helyezések sorrendje. A legkedvezőbb helyzetben a tabella második helyén álló Ajax volt, amely bár a második helyről rugaszkodott neki a záró fordulónak, de az előtte egy ponttal vezető címvédőt, a Twentét fogadhatta. Az e kettőstől három ponttal lemaradó, a bajnoki címtől így már korábban elbúcsúzó PSV a Groningen vendége volt. Dzsudzsák Balázst eltiltása miatt nélkülöznie kellett az eindhovenieknek, akik abban bíztak, hogy „síró harmadikként” a második helyre odaérnek azért. A nagy múltú Feyenoord a rájátszást jelentő nyolcadik helyért küzdött, az Alkmaar pedig szerette volna megtartani az Európa-liga-indulást érő negyedik helyet.

TERMÉSZETESEN AZ AJAX–TWENTE RANGADÓT ÖVEZTE A LEGNAGYOBB ÉRDEKLŐDÉS, az Amsterdam ArenA stadiont a kezdésre olyan vastag köddel töltötték meg a holland fanatikusok, hogy a dél-amerikai fanokat egészen biztosan eltölti majd a sárga irigység, ha meglátják a felvételeket. A siker ízét régóta nem érző hazaiak olyan elánnal kezdtek, amilyenről mesterük, Frank de Boer mindig is álmodott, minden labdáért teljes erőbedobással harcoltak. A 20. percben az Ajax szerb szélsője, Miralem Szulejmani még kihagyta a maga helyzetét, de három perc múlva nem volt pardon: Gregory van der Wiel a jobb oldalról kiválóan tekert Siem de Jong elé, aki a túlsó ötös sarkáról az eldőlő kapus mellett kapásból ballal a hosszú sarokba helyezett. 1–0

Visszavett a találat után a hazai gárda, és ez kis híján megbosszulta magát, szerencséjére Roberto Rosales szélről belőtt labdájáról pár centivel lemaradt a valaha az Ajaxban is megfordult Denny Landzaat. A félidő vége előtt nem sokkal Landzaat lőtt jó húsz méterről centikkel a bal felső mellé, az egykori legendás kapus, a belga edző, Michel Preud’homme legényei tehát egyáltalán nem adták fel aranyálmaikat.

A félidőben Ajax, Twente, PSV sorrend volt a bajnokság pillanatnyi dobogóján, mivel a PSV 0–0-ra állt Groningenben.

A 46. percben egy rossz hollywoodi forgatókönyv sejlett fel: Landzaat, aki kis híján az első félidő hőse lett, a második játékrész legelején Van der Wiel menetrendszerű beadását csodás csukafejessel küldte saját hálójába a léc alá – 2–0. De nem sokáig! Éppen kicsúszott a „tulajdonképpen eldöntötte ezzel a holland bajnoki arany sorsát” kitétel billentyűzetünkből, amikor az Ajax mumusa megszerezte negyedik idei gólját is a piros-fehérek ellen: Luuk de Jong passzával Theo Janssen indult befelé a 16-osnál, majd a jobb felsőbe zúdított. 2–1.

Nem esett kétségbe az Ajax, hiszen előbb Siem de Jong került helyzetbe, majd éppen a gólszerző alól húzta ki bokáját az atyja magas homlokát öröklő bolgár kapus, Nikolaj Mihajlov, a büntető azonban elmaradt.

Gyűrték egymást becsülettel a felek, nagyobb helyzetet azonban nem tudtak kialakítani. Ne feledjük, nem rohamozhatott ész nélkül az Ajax sem, hiszen ha kiegyenlít a Twente, övé az arany. Sokatmondó volt a két csere: a hazaiaknál beállt az egyik szélső helyett egy szűrő (Szulejmanit váltotta Eyong Enoh), a vendégeknél egy középpályás helyére egy támadó (Landzaat helyén a gólerős Marc Janko folytatta).

Negyedórával a vége elé Nacer Chadli fejelt fölé nyolc méterről, majd Siem de Jong befejezte, amit elkezdett: a 78. percben Christian Eriksen kiváló passzából pár méterről a hálóba perdített: 3–1.

Beállt a végére az Ajaxba a legendás védő, Danny Blind fia, a balhátvéd Daley Blind, majd a veterán bekk, a 37 esztendős André Ooijer, és sikerült is megőrizniük előnyüket a hazaiaknak.

Megszerezte ezzel 30. bajnoki aranyérmét az Ajax, amelynek ifjú mestere, az 1970-ben ezen a napon világra jött Frank de Boer a hármas sípszó után már egyáltalán nem a füstbombák miatt könnyezett. Micsoda születésnap – lehet, hogy megszületett a legújabb holland edzőklasszis?

AZ ARANYCSATA
AFC Ajax–FC Twente 3–1 (1–0)
Amsterdam ArenA. Vezette: Pieter Vink
Ajax: Vermeer – Van der Wiel, Alderweireld, Vertongen, Boilesen (Blind, 74.) – De Zeeuw, Anita, Eriksen – Szulejmani (Enoh, 67.), S. de Jong, Ebecilio (Ooijer, 81.)
Twente: Mihajlov – Rosales, Wisgerhof, Douglas, Buysse – Landzaat (Janko, 67.), Brama, Janssen – Ruiz, L. de Jong, Chadli
G: S. de Jong (23., 78.), Landzaat (46. – öngól), ill. Janssen (47.)

Nem bírt viszont a Groningennel a PSV, így Dzsudzsákéknak meg kellett elégedniük a harmadik hellyel, azaz csak az Európa-ligában indulhatnak az ősszel. A magyar szélső sárga lapok miatti eltiltását töltötte. A Feyenoord sem szerezte meg a három pontot, és végül a 10. helyen végzett. Az Alkmaar szájából viszont nem énekelte ki a sajtot a fordulóban csupán egy pontot gyűjtő Groningen, az AZ is az El-ben folytathatja, a Willem II kiesett, osztályozós az Excelsior és a Venlo.

NÉZZÜK A FORDULÓ TÖBBI MAGYARJÁT! Simon Krisztián a kispadon kezdett a Feyenoordban, akárcsak Tóth Balázs a Venlóban, vagy Bodor Boldizsár a Rodában. Utóbbi két játékos csereként azért pályára léphetett. A Bredából Fehér Csaba eltiltása miatt hiányzott, Horváth Gábort nem nevezték, miként az excelsioros Simon Andrást sem. A Nijmegen kispadján ott ülhetett viszont honfitársunk, Babos Gábor, bár komolyabb szerepet ezúttal sem kapott.

Az Ajax lett a 19. csapat a világon, mely legalább 30 bajnoki címmel büszkélkedhet