Sovány vigasz: fölényes argentin siker a vb-döntő „visszavágóján”

2014.09.03. 20:25
Ángel Di María (kékben) tanárian játszott a németek ellen(Fotó: Reuters)
Nagy várakozás előzte meg a világbajnok nationalelf szerda esti összecsapását a vb-döntőben hosszabbítás után 1–0-ra legyőzött Argentína ellen. Sokat változott a brazíliai torna óta a két csapat összeállítása, de sokat változott a mérkőzés képe is: a bombaformában lévő Ángel Di María vezérletével az argentinok 4–2-re nyertek a házigazda németek ellen.

NEMZETKÖZI FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS
Németország–Argentína 2–4
Düsseldorf, ESPIRIT arena, 51 132 néző. V: Kuipers (holland)
Németország: Neuer (Weidenfeller, a szünetben) – Grosskreutz, Ginter, Höwedes (Rüdiger, 77.), Durm – Kramer, Kroos (Rudy, 71.) – Schürrle (Th. Müller, 57.), Reus, Draxler (Podolski, 33.) – M. Gómez (Götze, 57). Szövetségi kapitány: Joachim Löw
A kispadon:
Zieler (k.)
Argentína: Romero (Andújar, 79.) – Zabaleta, F. Fernández, Demichelis, Rojo – E. Pérez (A. Fernández, a szünetben), Mascherano, Biglia – Lamela (Gago, 68.), Agüero (Gaitán, 84.), Di María (R. Álvarez, 86.). Szövetségi kapitány: Gerardo Martino
A kispadon:
Campagnaro, Basanta, Lavezzi, Higuaín
Gólszerző: Schürrle (52.), Götze (78.), ill. Agüero (20.), Lamela (40.), F. Fernández (47.), Di María (50.)

„Igen, egyfajta revánsot vehetünk most, de ha nyerünk, ez sem segít a nyáron történteken" – vélekedett a nyári világbajnokság „visszavágója" előtt az argentin támadó, Sergio Agüero, míg Ángel Di María szerint ez a mérkőzés nem több, mint egy barátságos találkozó.

Akárminek is nevezzük ezt a 90 percet, az biztos, hogy éppen 11 helyen változott meg a két kezdőcsapat Brazília óta: Miroslav Klose, Philipp Lahm és Per Mertesacker visszavonult, Mats Hummels, Bastian Schweinsteiger, Shkodran Mustafi, Jérome Boateng, Mesut Özil és Sami Khedira sérültet jelentett itt, Lionel Messi, Ezequiel Garay, Maxi Rodríguez és Rodrigo Palacio kidőlt a sorból amott. Sokat elmond a mérkőzés játékos-oldali értékeléséről, hogy több sérült a hétvégére egészen biztosan csodamód felépül majd.

Aki viszont pályára lépett, a kezdeti gurigázás után nagy elánnal vetette magát harcba: láthattunk két német ziccert (a nagy visszatérő Mario Gómez és Toni Kroos sem célzott elég pontosan), pár kemény belépőt – és egy vendéggólt, amelyet természetesen Di María és Sergio Agüero hozott össze. 0–1!

Remekül kezdett tehát az argentin kispadon az Alejandro Sabellát váltó Gerardo Martino.

Egyik védelem sem volt csúcsformában (az első találatnál óriásit hibázott a Kevin Grosskreutz, Matthias Ginter kettős), de amíg André Schürrle és Gómez kihagyta a maga lehetőségét, addig Di María újabb okos passza után Érik Lamela meglőtte élete talán legnagyobb gólját. 0–2!

A német közönségnél a 44. percben szakadt el a cérna, amikor Gómez abszolút ziccerben egyszerűen eltörte a labdát – mérges füttyszó mellett vonult öltözőbe a friss világbajnok.

A fordulást követően nem füttyögött a nagyérdemű, hiszen elakadt a lélegzete: öt perc alatt kétszer volt eredményes az albiceleste! Ángel Di María előbb kiosztott még egy gólpasszt (Federico Fernández fejjel használta ki az újabb német védelmi zárlatot: 0–3), majd elegánsan a kapuba csippentett egy megugrás végén (0–4).

Hogy ne induljon máris haza az ezerfejű, arról André Schürrle gondoskodott, aki az 52. percben négy argentin közül is a kapuba juttatta saját kipattanóját: 1–4! Természetesen következtek a második félidőben megszokott tömeges cserék, és természetesen most is kizökkentette a csapatokat a ritmusból sok változtatás. Egyre csendesebben csordogáltak az események, a lelátón meg többnyire mélabúsan és hallgatagon követte az eseményeket jó félszázezer néző, még Reus kapufája és Mario Götze Fernándezről a jobb sarokba pattant lövése után sem „robbant fel" a stadion. 2–4!

Szebbnél szebb gólokat lőttek tehát Di Maríáék és fölényesen győztek – ám bármelyik találatot elcserélték volna egy olyanra, amelyik 52 nappal ezelőtt esik. A lefújást követően a német labdarúgók közömbös arccal tértek pihenőre: csekély jelentősége volt számukra ennek a mérkőzésnek.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

És a németek 18 mérkőzéses veretlenségi sorozata is.

90. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

Négy perc a ráadás.

87. perc Reus szabadrúgását Campagnaro menti fejjel a berobbanó Rüdiger elől.

86. perc Ricardo Álvarez be, Di María le.

84. perc Nicolás Gaitán be, Agüero le.

82. perc Rojo csúnyán megrúgja Müllert. Sárga nicht.

79. perc Mariano Andújar be, Romero le.

78. PERC KETTŐ NÉGY! Többször is felszabadíthatnának az argok, MARIO GÖTZE lő végül jobbal 14-ről, középről, és jobbra elmenne a labda a kapu mellett, ha az nem pattanna be a jobb sarokba Fernándezről. 2–4!

77. perc Hugo Campagnaro be, Zabaleta le(sérült). Antonio Rüdiger is a pályán, Höwedes helyén.

76. perc Kapufa! Götze lekészít, Reus meg a bal oldali kapufára lő kissé balról, 12-ről. Romero is beleért még.

75. perc Di María indítja laposan Kramer mellől Agüerót, de Weidenfeller ezúttal jól mozdul ki ketrece elől.

73. perc Ginter ment fejjel Fernández elől a kapu torkában egy jobb oldalról beszálló korner után.

71. perc Sebastian Rudy be, Kroos le.

70. perc Lukas Podolski megtapossa Zabaleta jobb bokáját, jogos a sárga.

68. perc Fernando Gago be, Lamela le.

68. perc Reus lő 16-ról jobbal a jobb alsó mellé, méterekkel.

66. perc Lamela éppen csak lemarad az ötösön Di María jobb oldali beadásáról.

64. perc
Fernández ment becsúszva Reus elől a 16-oson belül, Reus végzi el a szögletet (kap a nézőktől egy köteg csomagolópapírt jutalmul ezért), de Romero tökéletesen mozdul ki az ötösre.

63. perc
Müller első középtávoli lövése elhal Romero lábai alatt.

60. perc
Reus középtávoli lövését Demichelis blokkolja.

Schürrle a legutóbbi négy német gólból 3-at maga lőtt, egynél az asszisztot tolta.

57. perc Thomas Müller
és Mario Götze be, Schürrle és Gómez le.

53. perc Di María feltehetné a koronát, de jobbra kisodródva hat méterről a kapusba lövi helyzetét.

52. PERC SZÉPÍT A NATIONALELF! Kroos bal oldali szögletét ANDRÉ SCHÜRRLE hét méterről ballal a kapusba püföli, de a kipattanót négy dél-amerikai közül a jobb alsóba pöccinti hidegvérűen. Szintén ballal. 1–4!

50. PERC KÉT GÓLLAL! ÁNGEL DI MARÍA a jobbon gyönyörűen játszik össze Agüeróval és Zabaletával, ellép a védő lapos, tért ölelő passzával, és az ötös sarka elől ballal a kapu közepébe emel, csoda elegánsan. Höwedes lemaradt: 0–4!

47. PERC GÓLLAL! Di María ad be egy szabadrúgást balról, a túlsó sarok előtt érkezik a Gintert megelőző FEDERICO FERNÁNDEZ, és két lépésről a rövid kapufa mellé fejel félmagasan, a késlekedő kapus mellett. 0–3!

46. PERC FOLYTATJUK!

45. perc Roman Weidenfeller be, Neuer le. Pérezt Augusto Fernández váltja.

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45. perc Mi maradt ki! Reus 21 méteres jobblábas lövése kipattan Romeróról, de Gómez hat méterről, kissé balról egyszerűen eltöri a labdát...

40. PERC NULLA KETTŐ! Pablo Zabaleta futtatja a jobbon Di Maríát, aki oldalról ballal bead, a középen érkező ÉRIK LAMELA ballal kapásból a jobb felsőbe belsőz. 0–2!

39. perc Kroos ívelését csúnyán elméri Rojo, de Schürrle jobbal az égbe lő az ötös bal sarkán túlról.

37. perc
Reus már az ötös jobb sarka előtt jár, Fernández becsúszva menti a középre adást.

33. perc Lukas Podolski
be, a lesérült Draxler le.

33. perc
Di María indít, Agüero kissé jobbról jobbal 14-ről a túlsó alsó mellé húzza a labdát.

30. perc
Durm féltérden, Di María ballal 13-ról, kissé jobbról lőhet, de éppen Neuer ölébe. Agüero távolija meg nem sokra rá a jobb alsó mellé csapódik.

27. perc
Romero! Kramer okosan megtartja a 16-os előtt a labdát, cselezget, majd Reushoz passzol, ő egyből Gómezt indítja, aki az ötös bal csücske elől a bal alsó sarkot veszi célba, de Romero erre a labdára is odaér: jobbra eldől már, de bal lábbal hárítani tud!

25. perc Éric Lamela lő a 16-os elől, Neuer odaér azonban a jobb alsóhoz és kiüti a labdát.

22. perc
Demichelis nincs a helyzet magaslatán, passzából Reus bead, Kroos meg ballal 17-ről nem sokkal lő a bal alsó mellé.

Ginter és Gross csúnyán lemaradt, majd le is állt, lest reklamálva.

20. PERC VEZETNEK AZ ARGOK! Di María ad be jobbal a 16-os jobb sarka elől, az ötösön SERGIO AGÜERO érkezik legjobban, és jobbal a bal felsőbe belsőz, kapásból. 0–1!

20. perc Julian Draxler két jó csel után felrúgja Macheranót, jogos sárga ez is.

18. perc
Draxler és Kroos beadásai után Fernández, majd Demichelis ment az ötös és Gómez elől.

17. perc Martín Demichelis
odalép Reusnak, sárga.

16. perc
Draxler gólpasszal törlesztene, de Romero gyorsabban odaér indítására, mint André Schürrle.

Pablo Zabaleta fejen tenyereli Julian Draxlert az oldalvonal mellett. Érdekes jelenet.

12. perc
Sergio Agüero lő 12-ről, középről, ballal, estében, Christoph Kramer blokkol. Futtában.

10. perc
Marcos Rojo ment Gross elől a balon Höwedes csodás indítása után.

8. perc
Kevin Grosskreutz csak nézi Di Maríát, de a 16 méteres, ballábas lövés a bal felső fölé száll.

8. perc NAGY VÉDÉS!
Kroos indítja a félpályától Gómezt, aki 14-ről jobbal lő, Sergio Romero jobbra kinyúlva védi a labdát.

7. perc
Rossz szöglet, Matthias Ginter visszafejelt labdája igen pontatlan, Di María meglódul, Manuel Neuer szépen vetődik ki azonban elé.

6. perc
Erik Durm lódul meg a bal szélen, beadását szögletre menti Federico Fernández.

A nézők sem dobják fel egyelőre a találkozót, sőt, mintha már pár szórványos füttyszót is hallhattunk volna.

Kellemes labdázgatással.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak fehér-feketében, a vendégek kék-feketében.

Julio Grandona, az argentin szövetség nyáron elhunyt elhunyt elnöke emlékére gyászszünetet tartanak.

Klosét, Mertesackert és Lahmot köszöntik a mérkőzés előtt spéci mezekkel.

Hét helyen változott a világbajnok kezdője a fináléhoz képest, négyen az arg.

Joachim Löw szövetségi kapitány Bastian Schweinsteigert nevezte ki a világbajnok német labdarúgó-válogatott csapatkapitányának, új segédedzője pedig Thomas Schneider lett. A Bayern München középpályása klubtársát, Philipp Lahmot váltja, aki a brazíliai vb után elköszönt a nemzeti csapattól. Schweinsteiger ugyanakkor nem debütálhat kapitányként szerdán az Argentína elleni felkészüléi mérkőzésen Düsseldorfban, mivel térdsérüléssel küszködik, helyettese Manuel Neuer lesz. Schweinsteiger eddig 108-szor lépett pályára a nationalelfben, első alkalommal éppen a magyarok ellen 2–0-ra elvesztett kaiserslauterni meccsen szerepelt 2004 júniusában.

Az októberben „hivatalba lépő”, 41 éves Schneider – akinek elődje, Hansi Flick a szövetség sportigazgatója lett – legutóbb a VfB Stuttgart vezetőedzőjeként dolgozott, majd március 9-én menesztették a gyenge szereplés miatt.

Tata Martino, a Barcelona labdarúgócsapatának korábbi vezetőedzője és az argentin válogatott jelenlegi szövetségi kapitánya elmondta, nem könnyű az élete annak, aki a „világ legjobbjával”, Lionel Messivel dogozik. Mindig van valami baj, ha három gólt rúg, az a baj, ha egyet, az a baj, ha nem talál be, az a baj. Nem könnyű a világ legjobbját edzeni, hiszen a média folyamatosan kikezdi, hálátlan feladatnak tűnhet vele dolgozni. Nincs mit tenni, a sérülés mindig benne van a futballban, majd a németek elleni találkozó után újra megvizsgálja a stáb, és eldöntik, mi lesz a sorsa".

Hogy a már javában zajló klubidény közepette mennyi kedvük van a játékosoknak a szerda esti felkészülési meccshez, nem tudni, de gyanítjuk, a nézők jobban várják a kezdő sípszót. Többen lesznek, mint a nyílt edzésen, a szervezők telt házat, csaknem ötvenötezer embert várnak a tíz éve átadott düsseldorfi arénába.

Ami az immár négy csillaggal ellátott válogatott mezben fellépő világbajnok összeállítását illeti, a brazíliai tornáról az utolsó pillanatban sérülés miatt lemaradó Marco Reus a kezdőcsapatban kapott helyet, akárcsak Mario Gomez, akit Löw nem vitt ki magával a vb-re.

A két kispadnál mindenesetre lesznek új arcok: az immár háromszoros vb-ezüstérmes együttes élén a korábbi Barcelona-edző, Gerardo Martino váltotta a vb után távozó Alejandro Sabellát, míg a hazaiaknál Joachim Löw kapitánynak új segédedzője van, a 41 esztendős Thomas Schneider, aki annak idején Löw játékosa volt a Stuttgartnál, és aki 2013 augusztusától most márciusig a sváb együttes vezetőedzője volt.

A vendégeknél Lionel Messi, Ezequiel Garay, Maxi Rodríguez és Rodrigo Palacio mondott nemet a meghívásra sérülés miatt, bár lehet – és ez némelyik német hiányzóra is érvényes –, hogy inkább arra hivatkozva.

Német oldalon Miroslav Klose, Philipp Lahm és Per Mertesacker a vb után lemondta a válogatottságot, rajtuk kívül Mats Hummels, Bastian Schweinsteiger, Shkodran Mustafi, Jérome Boateng és Mesut Özil marad le sérülés miatt a „visszavágóról”, továbbá Sami Khedira bevetése is kérdéses.

Negyvenezer néző látta a helyszínen a német válogatott nyílt edzését, úgyhogy nagy várakozás előzi meg az új világbajnok szerda esti összecsapását a vb-döntőben hosszabbítás után 1–0-ra legyőzött Argentína ellen. A Düsseldorfban rendezendő találkozó mindamellett nem ugyanaz lesz, mint a július 13-i, hiszen a presztízsen kívül semmi tétje sincs, másrészt számos arany-, illetve ezüstérmes labdarúgó hiányzik.

A billentyűknél: B. J.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A NÉMETORSZÁG–ARGENTÍNA NEMZETKÖZI FELKÉSZÜLÉSI LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!