Eurofutball: sikerült a csoda, hat év után aalborgi bajnoki cím

2014.05.11. 20:31
Megvédte bajnoki címét az ukrán labdarúgó-bajnokságban a Sahtar Doneck: Mircea Lucescu csapata 3–1-re nyert a Zorja vendégeként, így egy fordulóval a vége előtt bebiztosította elsőségét, a Dnipro Dnipropetrovszknak nem maradt esélye beérni riválisát. A doneckiek kilencedik bajnoki címüket ünneplik – sorozatban az ötödiket – úgy, hogy az elsőt 2002-ben szerezték.

Svájcban a Basel elszalasztotta a bajnokavatás lehetőségét, mert nem tudott pontot szerezni a Young Boys otthonában, ám két fordulóval a zárás előtt így is négy pont az előnye az üldöző Grasshoppers előtt. A berni csapat győzelmével közel került a bronzéremhez, miután Vanczák Vilmos együttese, a Sion hazai pályán 3–1-re legyőzte a Thunt. A magyar védő végigjátszotta az összecsapást, sárga lapot kapott.

Örményországban bajnok lett az FK Bananc, amely története eddigi legnagyobb sikerét ünnepli, hiszen korábban még soha nem jutott ilyen magasságba, mindössze két kupagyőzelme volt (1992, 2007). Érdekesség, hogy a jereváni csapat egy éve az utolsó, 8. helyen végzett a tabellán, és csak annak köszönhette a bennmaradást, hogy a középmezőnybeli Impulsz tulajdonosai visszaléptették a csapatot az élvonaltól.

Macedóniában egy fordulóval a pontvadászat vége előtt ünnepelhetett a Rabotnicski, amely hazai pályán nyert Borcse Manevszki duplájával a Gorno Liszicse ellen, miközben két fő riválisa, a Turnovo és a Metalurg Szkopje egyaránt kikapott. A fővárosi piros-fehérek dupláztak, hiszen néhány nappal azt követően biztosították be bajnoki címüket, hogy elhódították a kupát.

Bajnokavatás volt a dán Szuperligában is: története során negyedszer ért fel a csúcsra az Aalborg, amely legutóbb 2008-ban nyerte meg a ligát. Az AaB szinte az egész szezonban az üldöző szerepét töltötte be a Midjylland mögött, amely azonban április elején átengedte a vezetést a pontvadászat meglepetéscsapata pedig élt a lehetőséggel. Az utolsó előtti fordulóban a Midtjylland kikapott otthont a Köbenhavntól, így az Aalborgnak a pontvesztés is belefért a Vestsjaelland ellen. A mindössze három légióst foglalkoztató Alborg csúcsra érése azért is meglepetés, mert a játékoskeret értéke alapján a klub csupán a 12 csapatos liga második felébe tartozik!

Vorszkla–Dnipro 1–4
Az élmezőny állása:1. Sahtar 62 (már bajnok), 2. Dnipro 56, 3. Metaliszt Harkiv 54, 4. Dinamo Kijev 50

Viborg–Nordjaelland 1–3
Az élmezőny állása: 1. Aalborg 59 (már bajnok), 2. Midtjylland 55, 3. Köbenhavn 53 (51–36), 4. Bröndby 53 (45–35)

Sirak–Ulisszesz 3–1
Az élmezőny állása: 1. Bananc 50 (már bajnok), 2. Sirak 44 (44–30), 3. Ararat 44 (29–19), 4. Mika 44 (33–25)

Renova–Makedonija 4–2
Az élmezőny állása: 1. Rabotnicski 62 (már bajnok), 2. Turnovo 57, 3. Metalurg Szkopje 56

* A Heartstól 15 pontot levontak!
A Celtic a Bajnokok Ligájában, a Motherwell és az Aberdeen az Európa-ligában indulhat. A Hearts kiesett, a Hibernian osztályozós.

16. Olhanense 30 6 6 18 21–49 –28 24
A Benfica és a Sporting a Bajnokok Ligája főtábláján, a Porto a selejtezőben, a kupadöntős Rio Ave az Európa-liga főtábláján, az Estoril és a Nacional a selejtezőben szerepelhet az ősszel. Az Olhanense kiesett a másodosztályba, a Pacos de Ferreira osztályozót játszik. Pontazonosság esetén az egymás elleni eredmény döntött.