Bordeaux-Lyon: iksz, négy gól, három piros

2010.04.17. 23:25
Jaroslav Plasil (sötét mezben) bombagólt lőtt, de a Lyonnak arra is volt válasza (Fotó: Action Images)
Négy gólt hozott és döntetlenre végződött a Girondins Bordeaux–Lyon rangadó, a francia labdarúgó-bajnokság 33. fordulójának utolsó szombati mérkőzése. A címvédő Girondins kétszer szerzett vezetést, ám a Bajnokok Ligája elődöntőjében is érdekelt OL mindkétszer kiegyenlített, s mivel a vége 2–2 lett, a felek lépéshátrányba kerültek a listavezető Marseille-jel szemben. Az izgalmas meccs végjátéka botrányosra sikeredett, két bordeaux-i és egy lyoni futballistát kiállítottak.

A két csapat az elmúlt hetekben kétszer is találkozott egymással, és bár Bordeaux-ban hazai győzelem született, az 1–0 nem volt elég a továbbjutáshoz a Bajnokok Ligája-negyeddöntőjében – a párharcból a Lyon lépett be a legjobb négy közé saját otthonában kiharcolt 3–1-es sikerének köszönhetően.

Ily módon a presztízs szempontjából is fontos volt a meccs a Girondins-nek, ám a visszavágásnál lényegesebb cél volt a három pont begyűjtése, hiszen Laurent Blanc nemrég még listavezető legénysége lassan, de biztosan csúszik vissza, és már veszélybe sodródott a következő szezonbeli BL-indulása is. A mostani idényt megelőzően legutóbb 2002-ben fordult elő, hogy a Girondins egymás után három bajnoki mérkőzést elveszített; e széria megállítása is feladat volt a Lyon ellen.

Mindkét edző megkavarta kissé kártyáit: Blanc a kispadra ültette két stabil kezdőjátékosát, a brazil Wendelt és Mickael Cianit, míg Claude Puel argentin gólgyárosának, Lisandro Lópeznek adott pihenőt, legalábbis az első félidőben.

Az első nagy lehetőség az OL előtt adódott – Bafétimbi Gomis fejese ment mellé –, a vezetést azonban a hazaiak szerezték meg: a 25. percben Yoann Gourcuff kanyarított szabadrúgásból a kapu elé, és az őrizetlenül maradó – a felugró Crist finoman odébb lökő – Maruan Samah az ötösről a hálóba fejelt (1–0).

A másik oldalon Ramé kapusnak egyszer, Miralem Pjanic megpattanó szabadrúgásánál nagyot kellett védenie, ezzel együtt a Girondins biztosan őrizte előnyét.

A fordulás után felgyorsultak az események: Éderson 30 méteres, rövid sarkos bombával kiegyenlített (1–1), s nem sok híja volt, hogy a brazil támadó a vezetést is megszerezze, ám hiába tolta el a labdát a kapus mellett is, egyensúlyát vesztette, és utolérték.

S a kimaradt lehetőség után szinte azonnal büntetett a Bordeaux: Jaroslav Plasil kiválóan eltalált, 28 méteres felső sarkos bombával újra előnyhöz juttatta a hazaiakat (2–1).

Erre is érkezett azonban válasz, és megint egy lyoni brazil jóvoltából: a 71. percben Pjanic ívelt szabadrúgásból a 16-oson belülre, a 11-espont táján Cris nagyszerűen emelkedett fel, és csúsztatott fejese nyomán a labda védhetetlenül vágódott a léc alá (2–2).

A folytatásban mindkét csapat győzelemre játszott, hiszen játékosai tudták, a döntetlennel a néhány órával korábban nyerő Marseille malmára hajtják a vizet. Hiába azonban a nyílt sisakos játék, újabb gól nem született, ellenben az indulatok olyannyira elszabadultak, hogy a 91. és a 93. perc között három játékos is piros lapot kapott.

A lyoni Réveillére a balhét kiváltó szereléséért, a sértett bordeaux-i Trémoulinas, valamint csapattársa, a brazil Jussié a dulakodásban való aktív részvételért, ütésért kapott levonulási parancsot.