A legnagyobb „comebackek”: a 4-4-től a 7-6-on át Bernig

2012.10.17. 14:55
A keddi Németország–Svédország találkozó eredménye (4–4), illetve a meccs alakulása általános elképedést váltott ki (futball)világszerte. A goal.com szerkesztőit például olyannyira megdöbbentette, hogy korábbi összeállításokat újragondolva közöltek egy listát minden idők tíz legnagyobb „visszajövetele” közül, amelyen a svéd felzárkózás a 10. helyet kapta a listán.
Németország–Svédország 4–4 (világbajnoki selejtező, 2012)

A németek másodszor voltak „elszenvedői” ilyen „comebacknek” – a másik a Bayern München Manchester United elleni 1999-es BL-döntője –, de még így is pozitív a mérlegük, hiszen két rendkívül emlékezetes fordítás épp az NSZK-hoz fűződik, egy pedig egyik klubcsapatukhoz, a Werder Bremenhez.

Werder Bremen–Anderlecht 5–3 (BL, 1993)

Az összeállítás készítésében alighanem a mérkőzés tétjét és a „hihetetlenségi faktort” ötvözve alakították ki a sorrendet a szerkesztők, és olyan emlékezetes meccsek kaptak helyet a listán, mint a portugálok Észak-Korea elleni fordítása 1966-ból, majd a négy évvel későbbi vb-ről az előző döntő „visszavágója”, az NSZK–Anglia összecsapás.

Portugália–Észak-Korea 5–3 (világbajnokság, 1966)
NSZK–Anglia 3–2 (világbajnokság, 1970)

Számszerűleg a legnagyobb fordítást a Charlton Athletic vitte végbe 1957-ben egy angol másodosztályú bajnokin, amikor hazai pályán Bill Shankley Huddersfieldje ellen 5–1-es hátrányból tudott fordítani az idő nagy része alatt tíz (!) emberrel játszva. A meccs hőse Johnny Summers volt, aki öt gólt vállalt az elképesztő délutánon, mindet a gyengébbik, jobb lábával!

Az elmúlt évekből a két alighanem legdrámaibb BL-döntő is felkerült a listára, az MU–Bayern nyilvánvalóan az emlékezetes, hosszabbításos fordításnak köszönhetően, a másik pedig az Liverpool–Milan összecsapás 2005-ből, amely ugye úgy teljes, hogy az angolok 0–3 után tizenegyesekkel végül elhódították a trófeát. Előbbi meccs egyébként a jugoszlávok utolsó négy percben véghezvitt, franciák elleni Eb-meccsét megelőzve felfért a dobogóra is.

Liverpool–Milan 3–3 (BL-döntő, 2005)
Franciaország–Jugoszlávia 4–5 (Európa-bajnokság, 1960)
Manchester United–Bayern München 2–1 (BL-döntő, 1999)

A kiinduló pontunkban szereplő német–svéd összecsapás egyébként azért is különleges, mert a jugoszlávokat leszámítva minden más csapat hazai pályán vagy semleges helyszínen hajtotta végre a csodát.

A második hely a 2005-ös Inter–Sampdoria olasz bajnokinak jutott, amely az eredményre tekintve nem tűnik önmagában különösen egyedülállónak, ám aki látta a meccset, illetve annak utolsó 10 percét, az nem feledi. Bár a milánóiak nyomtak, a genovaiak növelték az előnyüket szűk tíz perccel az összecsapás vége előtt, az Inter azonban a 88. percben szépített, majd a ráadásban újabb két gólt szerezve mégis otthon tartotta a három pontot!

Internazionale–Sampdoria 3–2 (bajnoki, 2005)

A listagyőztes mérkőzés számunkra mindenképp fájó emlék lehet, hiszen az egyik résztvevő a mi Aranycsapatunk volt az összecsapáson. A berni világbajnoki döntő megdöbbentő eredményét mutatja, hogy a nemzetközi média még ma is a legemlékezetesebb fordítások között tartja számon a (nyugat)németek talpra állását.

NSZK–Magyarország 3–2 (világbajnoki döntő, 1954)