Vb 2018: sikerül-e megdönteni az Egervári-féle rekordot?

MTI/NSO MTI/NSOMTI/NSO MTI/NSO
2016.09.05. 14:53
Egy szép emlék négy évvel ezelőttről: 3–1-es siker a törökök ellen Szalai-góllal (Fotó: Korponai Tamás)
Kedd este Feröeren kezdi meg a 2018-as labdarúgó-világbajnokság előtti selejtezőit a magyar válogatott. A megelőző hét szériában csaknem ötvenszázalékos a meccsmérleg (23 győzelem, 15 döntetlen, 24 vereség), a csoportból csupán egyszer sikerült továbbjutni, a pótselejtezőből akkor sem.

A világbajnokságon legutóbb 1986-ban szereplő nemzeti együttes legtöbbször, szám szerint négyszer a negyedik helyen végzett a selejtezőcsoportjában, kétszer harmadik lett, egyszer pedig a pótselejtezőt érő második pozíciót szerezte meg. Utóbbi alkalom ugyanakkor csúfos kudarccal zárult, a jugoszlávok 12–1-es összesítéssel ütötték el Csank János csapatát attól, hogy kijusson az 1998-as franciaországi tornára.

Ha helyezésben nem is, pontszám és szerzett gólok tekintetében a 2014-es vb selejtezői alkották a legeredményesebb sorozatot a vizsgált időszakban. A lehetséges 30 pont 57 százalékát szerezte meg Egervári Sándor csapata, a mérkőzésenkénti gólátlaga pedig 2.1 volt – árnyalja az utóbbi 30 évünk vb-selejtezős rekordjáról alkotott képet, hogy erre a szériára esett a hollandok elleni amszterdami 1–8, amely után a kapitány lemondásra kényszerült.

A negatív csúcsot az 1994-es selejtezősorozat jelenti, amelyben nyolc meccsen hat gólt szerezve mindössze a pontok 31 százalékát sikerült begyűjteni.