Legyőztük Izraelt, ott leszünk az U20-as világbajnokságon!

2014.07.25. 17:55
Kalmár Zsolt pontos lövéssel szerezte meg a vezetést a magyar válogatottnak (Fotó: Mirkó István)
A labdarúgó U19-es Európa-bajnokság 3. fordulójában Magyarország 2–1-re legyőzte Izraelt, így az A-csoport harmadik helyén zárt, ezzel pedig kvalifikálta magát a jövő évi U20-as világbajnokságra.

Hat nappal a Magyarország–Izrael U19-es Európa-bajnoki találkozó előtt még tolongtak a szurkolók a Szusza Ferenc Stadion előtt, hogy jegyet váltsanak a Mészöly Géza vezette magyar válogatott osztrákok elleni mérkőzésére. Azóta tudjuk, sok minden történt, jobb ha most nem is borzoljuk a kedélyeket az osztrákok elleni vagy a portugálok elleni meccs eseményeinek felidézésével. Az utolsó csoportmeccsünkre – amelynek tétje az volt, kijutunk-e az új-zélandi U20-as világbajnokságra – már jóval kevesebb (a hivatalos adatok szerint közel 4000) drukker volt kíváncsi a helyszínen, ennek pedig a hangulat itta meg a levét.

Az összecsapás első percei inkább amolyan edzőmérkőzésre emlékeztettek – mint írtuk, főleg a kis túlzással félig megtöltött stadionnak köszönhetően. No, és a pályán is lassan pörögtek fel a felek, eleinte nem nagyon látszott Kalmár Zsoltékon a mindenáron való győzni akarás. Az izraeliek részéről mutatott biztonságos védekezésre építő, óvatosabb játék abból a szempontból érthető volt, hogy egy iksszel ők harcolhatták volna ki a világbajnoki részvételt.

Az újpesti csendet aztán a 25. percben váratlanul – de nem a semmiből – megtörte egy magyar gól, amely láthatóan átszakított egy gátat a nehéz napokat maguk mögött tudó ifjú játékosainkban. A gólt érő támadásunk úgy kezdődött, hogy Jehezkel bolondot csinált három védőnkből, Székely György mellett is ellőtte a labdát, ám Asztalos Dávid óriásit mentett az üres kapu előterében. Az ellentámadásból a csapatkapitány, Kalmár jobbról befele vette át a labdát, és a tizenhatos előteréből ballal szép gólt csavart a hosszúba. 1–0

Nagy öröm lett úrrá a magyar csapaton, amely először szerzett vezetést a kontinensviadalon. A pályán lévők, a cserék és a szakmai stáb tagjai egymás nyakába ugorva ünnepeltek a magyar kispad előtt – de közben a Heerenveenben pallérozódó, a tornán már harmadik (!) asszisztját jegyző Varga Szabolcs arra is ügyelt, hogy az izraeliek ne tudják gyorsan elvégezni a középkezdést.

Örömünk nem tarthatott sokáig, alig tíz perccel később egyenlített Izrael Hugy szép fejes góljával, a támadó remek ütemben érkezett egy jobb oldali beadásra, és közelről – a lekéső Asztalos szorításában – a kapuba bólintott. 1–1

Ausztria ellen a magyar válogatott három perccel az első kapott gól után még egyszer kapitulált, ezúttal azonban épp ennek ellenkezője történt! Varga Szabolcs el tudott futni a bal szárnyon, remek beadásánál pedig csak a hórihorgas Balogh Norbert csúsztatása sikeredett szebbre – ismét a mieink kerültek előnybe. 2–1

A második félidőbe Izraelnek volt sürgősebb a góllövés, ez a helyzetek – vagy inkább kis lehetőségek – számát tekintve is meglátszott. A játékrész első felében még voltak ígéretes próbálkozásaink, a mérkőzés hajrájában viszont nem tudtuk végigvinni támadásainkat, amelyek szinte mind kontrából alakultak ki. Eközben pedig a mi kapunk előtt adódott egy-két meleg szituáció, de Székely és a védőink üggyel-bajjal megoldották ezeket.

A ráadásban Kalmár és Zsótér is eldönthette volna a találkozót. Mindketten a gólpassz-specialista, Varga Szabolcs centerezésénél hagytak ki óriási ziccert senkitől sem zavartatva…

A magyar korosztályos válogatott ennek ellenére 2–1-es győzelmet aratott, ami azt jelenti, hogy 2009 után ismét ott lesz az U20-as világbajnokságon.

Mészöly Géza: Meggyőződésem, a játékosok férfivá váltak

U19-ES LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG
A-CSOPORT, 3. FORDULÓ
IZRAELMAGYARORSZÁG1–2 (1–2)
Budapest, Szusza Ferenc Stadion, 3945 néző. Vezette: Clancy (skót)
Izrael: Gal – El Hija, Habasi, Danino, Goldberg (Biszan, 86.) – Peretz, Samir (Szagi, 76.) – Safuri, Hugy, M. Ohana – Jehezkel (Weissman, 56.). Szövetségi edző: Eli Ohana
Magyarország: Székely – Talabér (Medgyes, 59.), Asztalos, Lenzsér, Tamás K. – Nagy D. – Mervó (Németh M., 84.), Kalmár – Zsótér, Balogh N. (Bobál G., 74.), Varga Sz. Szövetségi edző: Mészöly Géza
Gólszerző: Hugy (36.), ill. Kalmár (25.), Balogh N. (39.)

ELŐDÖNTŐ

Július 28., hétfő, 18.00, Budapest: Németország–Ausztria (Tv: Eurosport)
Július 28., hétfő, 21.00, Felcsút: Portugália–Szerbia (Tv: Eurosport)
DÖNTŐ
Július 31., csütörtök, 19.00, Budapest (Tv: Eurosport)

96. perc: Zsótér lőtt a kapu fölé ziccerben, de ez nem számít, hiszen meglett a 2–1-es győzelem!

94. perc: Safuri nem tudta átvenni a labdát ziccerben, Székely így menteni tudott!

93. perc: MECCSLABDA! Kalmár és Gal ütközött hatalmasat egy villámgyorsan végigvitt kontra végén az ötösnél, a kapus ápolásra is szorult. Előtte Zsótér adott remek labdát.

93. perc: Safuri ívelését könnyedén eltakarítottuk a tizenhatoson belül.

91. perc: Weissman fejesét Székely fogta, nagy szükség volt erre a védésre!

90. perc: jobb oldali beadás után Asztalos luftot rúgott az ötösön belül, majd Medgyes kivágta a labdát oldalra.

Zsótér Donát megsérült, jelenleg tíz emberrel játszik a magyar válogatott.

Portugália újra megszerezte a vezetést Ausztria ellen (1–2).

86. perc: Goldberg le, Nor Biszan be.

84. perc: Mervó le, Németh Márió be.

83. perc: Safuri bal oldali szabadrúgását megcsúsztatta Habasi, a labda végül a bal alsó sarok mellé szállt.

81. perc: Medgyes is besárgult, Goldberget rúgta fel keményen.

77. perc: Szagi lőtte ki kis híján a labdát a Szusza Ferenc Stadionból.

76. perc: Samir le, Dror Szagi be.

75. perc: El Hija átadása után Weissman úgy tette maga elé a labdát, hogy két magyart is átvert, de Székely nagy bravúrral hárított, majd szögletre bombáztuk a labdát.

74. perc: Kalmár szabadrúgása még Gal számára is csemegének bizonyult.

74. perc: Balogh Norbert le, Bobál Gergely be.

72. perc: Safuri lőtt a jobb alsó sarok mellé jócskán.

Egyre többet birtokolják a labdát az izraeliek, de ez csak meddő fölény, mert kapura nem tudnak veszélyesek lenni.

69. perc: Ohara lőtt szép biciklicsel után, a blokkról lecsorgó labdát aztán Székely összeszedte.

68. perc: Varga szabadrúgása elkerülte a jobb felső sarkot néhány méterrel.

67. perc: Peretz elgázolta Zsótért, sárga.

66. perc: Mervó beadását Tamás Krisztiánra lőtték, a védő még valahogy a kapu felé terelte a labdát, de a gólvonal előtt kivágta azt az egyik védő.

65. perc: Kalmár odarúgott Ohanának, ez is sárga.

64. perc: Kalmár remek labdával találta meg Vargát a jobb oldalon, utóbbi beadása végül nem volt pontos.

Ausztria kiegyenlített Portugália ellen (1–1).

60. perc: Balogh Norbert játszotta meg remekül a labdát a jobb oldalon, lapos beadása után Kalmár elől mentettek nagyot a védők.

59. perc: Talabér le, Medgyes Zoltán be.

58. perc: Sean Goldberg adott be balról élesen, jó is volt a beadás, de Ohana szerencsére centikkel lemaradt a labdáról középen.

56. perc: Jehezkel le, Son Zalman Weissman be.

54. perc: Nagy Dominik kapott utólag sárga lapot az Ohana ellen elkövetett szabálytalanságért.

54. perc: Ohana gondolt egyet, elindult a saját térfeléről, több magyar játékos is sikertelenül próbálta felrúgni, végül 14 méterről lőtt jobbal a bal alsó sarok mellé kevéssel.

52. perc: Kalmár szögletéből vezethetett volna kontrát Izrael, ha az első gól szerzője nem követ el taktikai szabálytalanságot.

49. perc: Eden Samir lerántotta Vargát, amiért megkapta a találkozó első sárga lapját.

Egyik oldalon sem történt csere a szünetben.

46. perc: kezdetét vette a második játékrész!

A hivatalos nézőszám 3945. Legalábbis a helyi műsorközlő szerint.

45+2. perc: véget ért az első félidő!

Egy perc lesz a hosszabbítás.

45. perc: Zsótér, majd Kalmár végzett el szögletet egy percen belül, de egyikből sem sikerült igazán helyzetet kialakítanunk.

43. perc: Nagy Dominik lőtt kapásból a kapu fölé 25 méterről.

Közben Portugália a 41. percben megszerezte a vezetést Ausztria ellen a csoport másik mérkőzésén.

39. perc: GÓÓÓLLL! Máris megjött a válasz! Hasonló gólt szereztünk, mint az izraeliek, Varga bal oldali beadását Balogh Norbert négy méterről a bal alsó sarokba fejelte senkitől sem zavartatva. 1–2

36. perc: GÓL! El Hija precíz jobb oldali tekerését követően Hugy öt méterről a bal felső sarokba fejelt Asztalos Dávid szorításában. 1–1

32. perc: Michael Ohana adott elő egy nagyon gyenge műesést a tizenhatoson belül, nem is ette meg a skót játékvezető.

31. perc: Tamás Krisztián tört előre bátran a bal oldalon, ám nem tudott lövőhelyzetbe kerülni.

27. perc: Peretz harcolt nagyot a labdáért a bal oldalon, de a többszörös túlerővel már ő sem bírt.

25. perc:GÓÓÓLLL!! Jehezkel csinált bohócot három védőből, de közeli lövését Székely fogta nagy bravúrral. Ebből indult a magyar kontra, amelynek végén Kalmár 19 méterről kapura tekert, és a labda a jobb alsó sarokban kötött ki. 0–1

22. perc: Dor Peretz labdája után Ramzi Safuri cselezte be magát jobbról, 16 méterről lőtt, a blokkról lecsorgó labdát Lenzsér Bence eltakarította.

21. perc: kisszögletet követően Kalmár vágta bele a labdát a védőkbe.

20. perc: jobb oldali beadást követően Omer Danino kikanalazta a labdát a mezőnybe az ötös bal sarkánál érkezve.

19. perc: Mohammed Abu El Hija kiosztott egy kötényt Tamás Krisztiánnak, majd a passza is jó volt, de szerencsére sikerült utána felszabadítanunk.

15. perc: Varga beadása után szöglethez jutottunk, de ebből sem lett semmiféle veszély Gal kapuja előtt.

14. perc: remek összjáték után Hugy lőtt kapura 10 méterről, a labda a keresztléc alá tartott, és Székelynek nem volt könnyű dolga, mert pont belesütött a szemébe a nap (ahogy az egész első félidőben arrafelé sütött).

13. perc: Kalmár bal oldali szögleténél rosszul jött ki Gal, üres volt a kapu néhány másodpercig, de nem jutottunk labdához a bütetőterületen belül.

10. perc: Szagiv Jehezkel lövését blokkolták a tizenhatos előterében.

9. perc: Kalmár Zsolt bal oldali szabadrúgása veszélytelen volt, néhány pillanattal később Talabér Attila lábáról lecsúszott a labda, amikor beadott jobbról.

7. perc: ismét Varga adott be balról, középen pedig érkezett Balogh Norbert, aki hét méterről a kapu fölé fejelt.

5. perc: Varga Szabolcs adott be balról, az izraeli védelem azonban résen volt, és takarított.

4. perc: Hugy zavarta meg Székely Györgyöt, de nem lett belőle nagyobb probléma végül.

Most már szállingóznak a nézők, legalább 1000 szurkoló van a stadionban.

3. perc: Mervó Bence kapott remek labdát a bal oldalon, közeli lövését Dean Gal hárította, majd a kipattanót is begyűjtötte.

1. perc: eladtuk a labdát a saját tizenhatosunk előtt, majd Dor Hugy lőtte be élesen a labdát középre, de a játékvezető les miatt már lefújta az akciót. A visszajátszások alapján magyar játékostól került a labda hozzá.

1. perc: elkezdődött a mérkőzés!

Tíz perccel a kezdés előtt mindössze 500 néző látogatott ki a Szusza Ferenc Stadionba...

Mészöly Géza Németh Márió, Farkas Zoltán és Forgács Dávid helyére Mervó Bencét, Zsótér Donátot és Varga Szabolcsot jelölte a portugálok elleni kezdőcsapathoz képest.

Mind a két csapat elveszítette az első két mérkőzését, de az izraeliek gólkülönbsége jelenleg eggyel jobb, mint a magyar csapaté, így ha Mészöly Géza együttese nem tud nyerni, akkor rendezőként kvartettje utolsó helyén zárna - így pedig még a jövő évi U20-as világbajnokságról is lemaradna.

Üdvözöljük kedves olvasóinkat! Hamarosan kezdetét veszi az U19-es Európa-bajnokság harmadik fordulójából az Izrael–Magyarország labdarúgó mérkőzés.

ELŐZMÉNYEK

„Nem szeretem ezt a helyzetet. Nagyon nem. Hajlamos megnyugtatni, kényelmessé tenni az embert. Nekünk valóban elég, ha döntetlent játszunk, de eszünkben sincs kockáztatni. Kapunk egy gólt, s onnantól kezdve borul minden, a biztonságra épített taktika, muszáj felpörögni. Mi ezt nem szeretnénk. Mi az első perctől kezdve úgy lépünk pályára, mintha – némi túlzással – az életünkért játszanánk, és minden áron győznünk kellene. Tudja, olykor furcsa dolgokat produkál a futball. Szerda délelőtt városnézésen voltunk a játékosokkal, a fiúk vásároltak, gyönyörködtek az épületekben, Budapest nyüzsgő, pezsgő életében, s nekem az járt a fejemben, előfordulhat, hogy egyetlen szerzett gól nélkül is világbajnoki résztvevők lehetünk. Ha nulla-nulla lesz, mi jutunk tovább, a magyarok lesznek a csoportban az utolsók. Abszurd helyzet” – fogalmazott az izraeli szakember.

„Azért jöttünk Magyarországra, hogy eljussunk Új-Zélandra. Célunk, vagy másképp megfogalmazva, álmunk és vágyunk, hogy Izrael is ott legyen a jövő évi korosztályos világbajnokságon, azt gondolom, erre most reális esélyünk van” – nyilatkozta a Nemzeti Sportnak az izraeli válogatottat irányító Eli Ohana, aki szerint veszélyes lehet számukra, hogy már a döntetlennel is kivívhatják a vb-szereplést.

„Győznünk kell, nekünk az iksz már nem elég. Hiszek a játékosaimban, mint ahogy hittem bennük egy hónapja, egy éve vagy három esztendeje is. A hat-egyes vereséget elfelejteni nem lehet és nem is szabad, s azzal is tisztában vagyok, hogy az elmúlt harminc év futballkeservei után mennyire ki volt éhezve a közvélemény, a sporttársadalom egy nagy magyar sikerre. Azt mondom, ha győzünk pénteken, és kijutunk a vébére, valamennyien emelt fővel folytathatjuk pályafutásunkat.”

„Természetesen óriási csalódás valamennyiünk számára mindaz, ami történt s amit átéltünk az első két meccsen, főként kedd este Felcsúton – mondta Mészöly Géza, az U19-es válogatott szövetségi edzője. – Nem így terveztük, nem erre számítottunk, s megértem, hogy jókora csalódást okoztunk mindenkinek. Azt a vélekedést viszont nem tudom elfogadni, hogy hiába jutunk ki esetleg a világbajnokságra, ezt a szégyent akkor sem tudjuk lemosni magunkról. Az első pillanattól az volt a célunk, hogy ne mi legyünk az utolsók a csoportban, s ezzel megváltsuk az új-zélandi repülőjegyet. Erre még mindig van esélyünk, ha legyőzzük pénteken Izraelt, Magyarország jövőre ott lesz a világ legjobb korosztályos csapatai között. Azt mondom, ez a legfontosabb. Arról nem is beszélve, hogy ez a korosztály tanulóéveit tölti, most válik felnőtté, és épp az ilyen éles meccsek, sőt az ilyen nagy pofonok alapozhatják meg a játékosok jövőjét. Nem keresek mentségeket, nem akarok magyarázkodni. Rengeteg egyéni hibát követtünk el, ezek okozták a vesztünket a verhető osztrákok és a kiemelkedő képességű portugálok ellen is.”