Csak a szokásos: francia arany, svéd ezüst férfi kézilabdában

2012.08.12. 16:01
A francia férfi kézilabda-válogatott megvédte olimpiai bajnoki címét, miután a londoni döntőben 22–21-re legyőzte a svédeket, akik így a negyedik ötkarikás fináléjukat is elbukták.

Francia öröm (Fotók: Reuters)

Staffan Olsson és Ola Lindgren tudja, milyen olimpiai finálét elveszíteni. Mindketten tagjai voltak annak a svéd aranygenerációnak, amely hiába nyert több világbajnokságot és Európa-bajnokságot, Barcelonában (1992), Atlantában (1996) és Sydneyben (2000) is csak második lett. Olsson ma a sárga-kék válogatott szövetségi kapitányaként, Lindgren pedig a segítőjeként léphetett volna az olimpiai dobogó legfelső fokára – csakhogy az esélyesebbnek tartott, címvédő francia csapat ezt megakadályozta, egy góllal nyerve a fináléban.

1. FÉLIDŐ

Michaël Guigou előbb a szélről, majd büntetőből szerezte meg a vezetést a franciáknak, de mindkét gólra jött a válasz: Jonas Larholmtól és Jonas Källmantól. 2–2

A 9. percben Ekdahl du Rietz révén először szerzi meg a vezetést Svédország. 3–2

Gyors gólokkal 5–3-ra elléptek a svédek, de az első negyedóra végére a franciák utolérték őket. 5–5

Egyelőre jól működnek a védelmek, és a kapusok is több védést bemutattak már. Mindkét oldalon az első számú hálóőr kezdett, Thierry Omeyer a franciáknál és Johan Sjöstrand a svédeknél.

Cédric Sorhaindóval (20) meggyűlt a svédek baja (Fotó: Reuters)

A francia válogatott gólrekordere, Jérome Fernandez is megszerzi első gólját, majd Tobias Karlsson kiállítása után a másodikat is, ezzel a címvédő visszavette a vezetést. 6–7

Niclas Ekberg azonban Omeyer fölött a kapuba talál, így a svédek 1–1-gyel lehozzák az emberhátrányukat. 7–7

A franciáknál beállóban Cédric Sorhaindo kezdett, Bertrand Gille egyelőre a padon. Guigou a második hetesét is értékesíti (7–8). A harmadikat is, méghozzá milyen hidegvérrel, ráadásul a svédek védekezőspecialistáját, Magnus Jernemyrt kiküldték két percre. 7–9

Du Rietz a kapufát találja el, Xavier Barachet viszont harmadszor is beköszön Sjöstrandnak. 7–10

Källman a falban kapja meg a labdát az eddig 3 lövéséből egy gólt sem szerző Kim Anderssontól, és bevetődve szépít. 8–10

Több hiba mindkét oldalon, időkérés a 27. perc elején csak a franciáknál.

Omeyer védi Karlsson ziccerét, a labda a franciáké, de Sorhaindót kiküldik 2 percre. Az első félidő utolsó öt percében nem született gól, 30 percnyi játék után így 10–8-ra Franciaország vezet. Omeyer 43, Sjöstrand 33 százalékkal védett eddig.

2. FÉLIDŐ

Ekberg szedi össze a labdát, és bevágja, Narcisse válaszol rá. 9–11

Barachet utoléri Guiguo-t, 4-4 találattal eddig a legeredményesebbek a mezőnyben. 9–12

Kim Andersson feliratkozik a gólszerzők közé, majd Larholm talpról eredményes, de a kettő között Narcisse is „megszólalt”. 11–13

Most már a franciák legnagyobb sztárja, Nikola Karabatic is megszerzi első gólját. 11–14

Újabb szegedi gól, Larholm már negyedszer talált be, a Pick nem csinált rossz vásárt a svéd játékossal. 12–14

Narcisse is elkapta a fonalat. 12–15

Kim Andersson sem állt meg egy gólnál. 13–15

A gyors indulás nem feltétlenül Narcisse műfaja, a ziccert persze ettől még értékesíthette volna. Abalo megmutatja, hogy kell ezt csinálni, így már ő sem szerénykedik gól nélkül. 13–16

Larholm ötödször villan (14–16), majd ad egy gólpasszt Ekbergnek. 15–16

Narcisse helyén Accambray a pályán a franciáknál. A tűzerejük nem csökkent... Guigou gólját viszont nem adják meg. Johan Jakobsson lövése Omeyer lábai között hal el. Narcisse és Accambray egyszerre a pályán támadásban. Du Rietz nem őket, hanem Barachet-t vágja torkon, két percet pihenhet. Guigou ezúttal érvényes gólt szerez. 15–17

A svédek kínai figurával próbálkoznak emberhátrányban, Abalo leszedi a labdát a levegőből, de a hatoson belül ér vele földet. Támadhatnak tovább az északiak, de nem tudnak mit kezdeni. A másik oldalon nem maradt Abalo kezében a labda a leérkezéskor, még időben eldobta, Sjöstrand alatt a kapuba. 15–18

Fredrik Petersen pattint a bal szélről Omeyer mellett a francia kapuba. 16–18

Narcisse-t kell ápolni, majd Abalo ejti át Sjöstrandot. 16–19

Svéd időkérés után Andreas Nilsson csökkenti a különbséget, de Accambray egyből válaszol. 17–20

Ekberg hétméteresét Omeyer nem tudja védeni. Ezúttal francia időkérés. 18–20

Hat perc sincs hátra. Narcisse repül keresztbe a svéd fal előtt, majd a rövid felsőbe bombáz, Källmant pedig kiállítják. 18–21

Kim Anderssontól gyorsan érkezik a felelet. 19–21

Guigou kapufára dob egy hetest, négy perc van hátra.

A svédek támadásban húzzák az időt, majd Kim Andersson lövését Omeyer kiüti. Jöhetnek a franciák, a svédek kiegészültek.

Sjöstrand védi Abalo próbálkozását, a svéd lerohanást megállítják. Két perc sincs hátra. Du Rietz lövését Omeyer védi, de Karabaticot kiállítják. 1:36-tal a vége előtt svéd időkérés. 19–21

A franciák labdát szereznek, de a svédek jöhetnek oldalbedobással, és büntetőt harcol ki Nilsson, amelyet Ekberg értékesít. 20–21

Egy percen belül vagyunk, amikor Abalo eldönti. 20–22

Du Rietz gyorsan betalál. 21–22

12 másodperc van hátra, francia időkérés. Vége, 22–21-re nyertek a franciák, ezzel megvédték címüket, Svédországnak ismét csak az ezüst jutott. Franciaország a harmadik olimpiai érmét szerezte meg férfi kézilabdában, 1992-ben bronzérmesként zárt.

Staffan Olssonnak szövetségi kapitányként sem sikerült...

OLIMPIA 2012
FÉRFI KÉZILABDA, DÖNTŐ
SVÉDORSZÁG–FRANCIAORSZÁG 21–22 (8–10)
London, Basketball Arena. Vezette: Krstic, Ljubic (szlovénok)
Gólszerző: Ekberg 6, Larholm 5, K. Andersson 3, Källman, Petersen, Ekdahl Du Rietz 2-2, Nilsson 1, ill. Guigou 5, Barachet, Narcisse, Abalo 4-4, Fernandez 2, N. Karabatic, Accambray, Sorhaindo 1-1
Hétméteres: 2/2, ill. 4/3
Kiállítások: 4, ill. 4 perc