Egy kicsi hiányzott: Svédország a finalista

2012.08.10. 17:50
A magyar válogatott nagy csatában 27–26-ra kikapott Svédországtól a péntek esti elődöntőben, így nem jutott be a londoni olimpia férfi kézilabdatornájának döntőjébe. Mocsai Lajos legénysége nem játszott jól, de újra nagyot küzdött, a hajrában azonban kimaradt néhány kulcsfontosságú ziccer, így végül egy góllal alulmaradt, és a bronzért játszik vasárnap a franciáktól 25–22-re kikapó horvátokkal.

Császár Gábor jól játszott, de az utolsó percekre megsérült (Fotók: Szabó Miklós)

A MÉRKŐZÉS PERCRŐL PERCRE TUDÓSÍTÁSÁT ITT OLVASHATJA!

Mikler – Iváncsik G., Zubai, Ilyés, Schuch, Nagy L., Harsányi kezdőcsapattal állt fel a Mocsai-csapat, és támadásban természetesen jött Császár Schuch helyére. A svédek kezdték a játékot, és az első támadásuk eredménytelen volt, mert Mikler Roland kétszer is védett. Nem úgy a túloldalon Mattias Andersson, akinek a kapuját Ilyés Ferenc kétszer is bevette az első öt percben. Sajnos mindkettő találatra érkezett válasz (Dalibor Doder és Anders Nilsson révén), de Császár Gábor hetese után is a mieink vezettek. 3–2

Mikler Roland remekül kezdett a kapuban, de az első percekben a kipattanók nem a magyarokkal voltak. Ekdahl Du Rietz gólja után először vezettek a sárga-kékek, sőt Jonas Källman növelte is az előnyt, Iváncsik Gergő azonban tartotta a csapatot. 4–5

Iváncsik rögtön duplázott, és ugyan Nagy László ziccert hibázott, az Ilyés helyére érkező Putics Barna gólja után ismét itt volt az előny. Niclas Ekberg büntetőből válaszolt, de a német játékvezetők konzekvensen befújták a hetest a másik kapu előtt is, Császár nem is hibázott. 7–6

Felpörgött a meccs: Du Rietz meglepte Miklert, ahogy Putics is a két Anderssont (Kimet ritkán verik meg így egy az egyben), hátul azonban lemaradtunk Ekbergről. Mocsai Lajos lecserélte a belső embereket, jött Lékai Máté és Mocsai Tamás is. Császár elhibázott hetese nem jött jól, már csak azért sem, mert Schuchot (jogosan) kiállították. Mikler viszont besegített: óriási bravúrral hárította Ekberg büntetőjét! Az emberhátrányt egy technikai hiba következtében olcsón megúsztuk gól nélkül, Mocsai Lajos pedig időt kért 8–8-nál.

A svédeknél Tobias Karlsson volt az első kiállított, viszont a svédek szép figurát játszottak ki Ekbergre, aki balról ballal lőtte ki a bal felsőt, sőt Kim Andersson is betalált, így sikerült 0–2-vel lehozni az előnyt... Mocsai Tamás is megszerezte első gólját, Zubai elbambulásából azonban Kim Andersson miatt újra bosszankodhatott Mikler. Karlsson újabb két perce alatt Putics óriási bombát eresztett meg eredményesen, Fredrik Petersen viszont megtréfálta a bal oldali védekezésünket. Harsányi faragta minimálisra a hátrányt, majd a svédek kértek időt. 11–12

KÉRDÉSES CSÁSZÁR JÁTÉKA A BRONZMECCSEN

Kérdéses Császár Gábor játéka a vasárnapi bronzmérkőzésén. Erdélyi Gábor csapatorvos arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a válogatott irányítója külső bokaszalag-sérülést szenvedett a svédek elleni, pénteki elődöntőben. A veszprémi játékos egy felugrást követően rosszul érkezett a talajra, így a hajrában már nem is játszhatott. Császárt várhatóan még késő este megröntgenezik, ezt követően dől el, hogy pályára léphet-e a bronzmérkőzésen.

Källman lövése befért Mikler lábai mellett, de Petersen szabálytalansága miatt újra előnybe kerültünk. Andersson nagyot védett Mocsai lövésénél, hátrányból viszont újra betaláltak a svédek, pontosabban Ekberg, míg a túloldalon Vadkerti labdája kijött a kapufáról. Larholm gólja után először volt négy gól a svédek előnye, ám a félidő utolsó villanása a mienk volt: remekül kijátszott akció végén Császár lőtte ki a jobb alsót. Szünetben: Magyarország–Svédország 12–15.

A második félidő úgy kezdődött, ahogy az első befejeződött: Császár góljával. A Miklert váltó Fazekas Nándort Kim Andersson avatta fel. A német bírók továbbra is lelkesen ítélték a heteseket: Császár egy hiba után a második félidő elején betalált, de Petersen sem hibázott a vonalról. Potyogtak a gólok: Putics, Ekberg, Császár, Du Rietz után egy Zubai-szabálytalanság törte meg a sormintát, Nagy Lászlót pedig ki is szórták. 16–19

Ekberg után Iváncsik hátrányból éltette a reményt, egy eladott labda után viszont Källman könnyű gólt szerzett. Petersen hisztizett, amikor lerántotta Császárt, és ezért kiállították, még mérgesebb lehetett, amikor épp irányítónk lőtte a következő gólt. Előnyből végre megtaláltuk Zubait is beállóban, Harsányi pedig végre gyors letámadás végén vette be a svéd kaput. Visszajöttünk! 20–21

Putics centikkel trafált mellé átlövésből, a sokat magyarázó Petersen pedig ismét büntetőgólt szerzett. A csereként beálló Johan Sjöstrand ellenben védeni tudta Császár hetesét, Nagy Laci eladott labdáját, Källman bosszulta meg, így ismét elhúztak kicsit a svédek. 20–23

Császár talpról lőtt alsó sarkosával szemben nem volt ellenszer, Fazekas elkapta a fonalat, viszont a túloldalon Andersson is jól védett. Sajnos Császár bokája kifordult, amikor rosszul fogott talajt, így le kellett támogatni a pályáról. Mikler visszajött egy hetesre, de Petersennel szemben nem volt esélye. 21–24

Puticsot egy színpadias jelenet után kiállították, a csapat pedig továbbra sem tűnt túl frissnek. Emberhátrányból mégis feljöttünk: Fazekas két indítása után előbb Harsányi, majd Iváncsik lőtt gyors gólt. Természetesen jött is a svéd időkérés. 23–24

A szusszanásnyi szünet után Källman lőtt gólt szélről, Lékai labdája csodával határos módon ment be. Iváncsik szélről hibázott, Jernemyrt viszont kiállították, emberelőnyben ugyanakkor ismét kérdésesen támadót fújtak a németek. Passzív svéd támadásnál Mocsai Lajos mínusz egynél időt kér, három perccel a vége előtt. 24–25

Iváncsik labdája kijött a lécről, ezt követően pedig kiegészültek a svédek, Kim Andersson gólt is lőtt, Zubai viszont gyorsan válaszolt. Harsányi egyenlíthetett volna, de szélről beledobta a labdát Mattias Anderssonba. Maradt egy perc...

A svédek 40 másodperccel a vége előtt időt kértek. Du Rietz gólt szerzett, Ilyés szintén rögtön betalált, de újabb akciónkra már nem maradt idő. Magyarország–Svédország 26–27.

ZUBAI SZABOLCS NEM MONDOTT LE AZ ÉREMRŐL
FRANCIAORSZÁG MEGÁLLÍTOTTA A HORVÁTOKAT
Horvátország eddig mind a hat mérkőzését megnyerte a londoni olimpián, Franciaország azonban túl erősnek bizonyult a számára. Slavko Goluza már az ötödik perc elején időt kért, ami nem csoda, hiszen a horvátok pocsékul kezdtek, ekkor már 3–0-s hátrányban voltak. A kulcsemberüknek számító Ivan Cupicnak sem ment a játék, helyére Zlatko Horvatot állította Goluza a jobbszélre, ami jó döntésnek bizonyult, hiszen a CO Zagreb játékosa ötször volt eredményes a szünetig. Az első tíz percben csak egyszer betaláló horvátok négygólos hátrányból feljöttek mínusz egyre is, az első félidő végén 12–10-es francia vezetést mutatott az eredményjelző.

A második játékrész elején a torna közben behívott William Accambray vette hátára a francia csapatot, rövid időn belül háromszor is bevette a horvát kaput – amelyet akkor már a Mirko Alilovicot váltó Venio Losert védett –, majd egymás után Samuel Honrubia, Daniel Narcisse és Xavier Barachet is beköszönt, ezzel a franciák – akiknél Thierry Omeyer 46 százalékkal védett – 18–13-ra elhúztak.

A horvátok innen már nem tudtak felállni, így a két legutóbbi olimpia győztese közül Franciaország jutott döntőbe. A svédeknek igencsak fel kell kötniük azt a bizonyost, ha nem akarják a negyedik ötkarikás fináléjukat is elbukni.
OLIMPIA 2012
ELŐDÖNTŐ
MAGYARORSZÁG–Svédország26–27 (12–15)
Gólszerző: Császár 8, Putics 5, Ilyés 3, Iváncsik G., Harsányi 3-3, Zubai Sz. 2, Mocsai T., Lékai 1-1, ill. Ekberg 6, K. Andersson, Källman 5-5, Petersen, Ekdahl Du Rietz 4-4, Doder, Larholm, A. Nilsson 1-1
Franciaország–Horvátország 25–22 (12–10)
Gólszerzők: Narcisse, Honrubia, Abalo 4-4, Accambray, N. Karabatic 3-3, Barachet, Sorhaindo, Guigou 2-2, Fernandez 1, ill. Horvat 6, Lackovic 4, Bicanic, Strlek 3-3, Balic 2, Vori, Gojun, Vukovic, Buntic 1-1