Hosszú 4. lett 400 vegyesen, Kis Gergő 6. 400 gyorson

2012.07.28. 22:17
A magyar versenyzők közül Hosszú Katinka érte el a legjobb eredményt a londoni olimpia úszódöntőinek első napján, miután női 400 méter vegyesen negyedik lett. Kis Gergő 400 méter gyorson szintén pontszerző helyen, hatodikként ért célba. Gyurta Dániel a saját országos csúcsát tovább javítva, hetedik idővel jutott be a 100 méteres mellúszás vasárnapi döntőjébe. A férfi 400 vegyes fináléját Ryan Lochte hatalmas fölénnyel nyerte meg, a címvédő Michael Phelps lecsúszott a dobogóról.

A férfi 400 méter vegyes dobogósai (Fotók: Reuters)

A londoni olimpia első úszódöntőjét keserű szájízzel néztük, hiszen Verrasztó Dávid és Cseh László sem jutott be a legjobbak közé férfi 400 m vegyesen. A nagy verseny elmaradt, Ryan Lochte végig vezetve, óriási fölénnyel utasította maga mögé a mezőnyt, megszerezve negyedik olimpiai elsőségét. Sokáig úgy tűnt, hogy Michael Phelps világcsúcsát (4:03.84) is megdöntheti, ám 4:05.18-as ideje végül erre nem volt elég. Phelps legfeljebb ennek örülhetett, mivel még a dobogóra sem ért oda – ez olimpián eddig egyszer fordult elő vele, még 15 éves korában, Sydneyben 200 méter pillangón ötödik lett –, a brazil Thiago Pereira és a japán Hagino Koszuke is megelőzte, így be kellett érnie a negyedik hellyel.

Cseh délelőtt úszott 4:13.40-es ideje a döntőben a 7. helyhez lett volna elég.

4:18.31 – nem jutott döntőbe

A férfi 400 méteres gyorsúszás fináléjában már volt kiért izgulnunk Kis Gergőnek köszönhetően, aki végül a dél-koreai Pak Te Hvan eredményes fellebbezése miatt az ötödik idővel jutott döntőbe. A magyar úszó végig a mezőny második felében haladt, és 3:47.03-mal, legjobb európaiként hatodikként csapott célba.

Az élen sokáig a világbajnok Pak Te Hvan haladt, ám az utolsó százon már a kínai Szun Jan volt elöl, és végül Ian Thorpe 2000-ből származó olimpiai csúcsát megdöntve, 3:40.14-es idővel győzött. A második a dél-koreai lett, a bronzérmet az amerikai Peter Vanderkaay szerezte meg.

„Nagyon elfáradtam a végére, de ez jó gyakorló résztáv volt nekem. Tizennégy hónapja készülünk csak a gyorsra, aminek meglett az eredménye, hiszen én lettem a legjobb európai a mezőnyben – mutatott rá az érdekes részletre Kis. – Az éremben nem bízhattam, az volt a célom, hogy ne legyek utolsó a futamban. Ez sikerült, nekem már van pontom...”

8. Ryan Napoleon (ausztrál) 3:49.25

A női 400 méteres vegyes úszás döntőjében Hosszú Katinka éremeséllyel állt rajtkőre, és 100-nál, valamint 200-nál is vezetett, ám utóbbi fordulónál az amerikai Elizabeth Beisel megelőzte, majd a mellen nemcsak ő húzott el tőle, hanem a kínai Je Si-ven is. A gyorson már nagy hátrányt kellett volna ledolgoznia Katinkának, ám végül már a harmadik hely megtartásáért küzdött hatalmasat. Sajnos nem járt sikerrel, a másik kínai, Li Hszuan-hszu is megelőzte az utolsó 25 méteren, így negyedikként zárt a magyar kiválóság. Az aranyérem a 16 éves Je Si-ven nyakába került, aki 4:28.43-at repesztett, így átadta Stephanie Rice Pekingből származó világrekordját.

4:37.37 – nem jutott a döntőbe

A nap utolsó magyar résztvevőjeként Gyurta Dániel ugrott vízbe a férfi 100 m mell elődöntőjében. Az első futamban volt jelenése, és saját országos csúcsát megdöntve, 59.74-gyel ötödik lett futamában, amelyet a dél-afrikai Cameron Van Der Burgh olimpiai rekorddal nyert meg.

A második futamban csak ketten teljesítették gyorsabban a távot a magyar klasszisnál, aki így hetedik helyen kvalifikálta magát a vasárnapi fináléba.

„Ez igazi örömúszás volt. A gyorsaságommal semmi probléma, hiszen korábban sohasem tudtam még egy nap kétszer ilyen jól úszni száz mellen – magyarázta Gyurta. – A tavalyi sanghaji vébéhez hasonlóan vasárnap is az egyes pályán úszom a száz döntőjét, ami jó előjel, hiszen ott kétszázon nyertem. Eddig minden úgy alakul, ahogy elterveztem.”