Az első címvédés, az első magyar ezüstérem

HEGYI TAMÁSHEGYI TAMÁS
2010.05.26. 19:23
Már csak tizenhat nap van hátra a földtekén végigterjedő  futball-láz kitöréséig, midőn útjára indul a labda a dél-afrikai vb-n. A Nemzeti Sport Online az olvasók elé tárja az eddigi 18 világbajnokság eseményeit és eredményeit. Sorozatunk harmadik részében az 1938-as franciaországi torna történéseit elevenítjük fel röviden.

A magyar válogatott a döntőben vereséget szenvedett Olaszországtól
A magyar válogatott (jobbra dr. Sárosi György) a döntőben vereséget szenvedett Olaszországtól

Franciaország. Joséphine Baker, Louvre, Eiffel-torony, Tour de France, Le Mans-i 24 órás, Jules Rimet, futball-vb. A franciák újra elbűvölték a világot, nagyszerű labdarúgótornát rendezve az ország tíz stadionjában. Az esemény hatmillió frankos tiszta bevételt hozott az államnak – már ezért is megérte lebonyolítani.

TUDTA-E, HOGY...

...Anglia, Uruguay és Argentína mellett Spanyolország sem indult a selejtezőkőn – utóbbi az 1936-ban kitört spanyol polgárháború miatt?

...a jogász végzettségű magyar szakvezető, Dietz Károly (akinek Schaffer Alfréd segítette a munkáját) Budapest rendőrfőkapitánya volt korábban?

...csak Giovanni Ferrari, Guido Masetti, Giuseppe Meazza és Eraldo Monzeglio tudott duplázni az 1934-es vb-győztes itáliai csapatból?

...a 11-szer eredményes olaszokon kívül csupán Anglia (1966) és Brazília (1994) nyert ilyen kevés góllal vb-t?

...a belga Jean Langenus – az 1930-as finálé játékvezetője – már a harmadik vb-jén bíráskodott Franciaországban?

Ausztria. Hugo Meisl osztrák futballvezér 1937-ben meghal szívrohamban (két évre rá Matthias Sindelar sem él már), a híres Wundermannschaft romokban, az ország Gau 17 néven a Harmadik Birodalom része immár. A válogatott hiába vívja ki a részvételt, nem vehet részt a világbajnokságon. A továbbra is Nagy József irányította svéd együttes így játék nélkül kerül a legjobb nyolc közé.

Németország. A számos bécsi labdarúgóval felálló Nationalelf, amely négy évvel korábban még bronzzal távozott a vb-ről, rögvest búcsúzik a tornától. A 1:1-es döntetlenre végződő első nyolcaddöntő utáni ismétlésen is kitűnően működik a Karl Rappan által kiötölt svájci retesz, és utóbb a helvét támadósor is prímán muzsikál: Svájc kétgólos hátrányból fordít 4:2-re. Sepp Herbergerből, a németek tehetséges tréneréből azonban a bukás ellenére sem csinálnak odahaza bűnbakot – hallani fogunk még róla...

Csehszlovákia. Az 1934-es torna ezüstérmes válogatottja megszenved az első körben, csak hosszabbításban múlja fölül (3:0) Hollandiát. A negyeddöntőt követően már pakolnia is kell: a brazil csapat megismételt mérkőzésen nyer 2:1-re. A párharc első felvonása bordeaux-i csata néven vonul be a futballtörténelembe, Frantisek Plánicka kar-, Oldrich Nejedly lábtörést szenved, és Josef Kostálek – a túloldalon pedig Leónidas meg Perácio – sem bírja végig. Vitéz Hertzka Pál játékvezető ezenkívül két brazil és egy csehszlovák játékost zavar le a gyepről...

Brazília. A vb-k addigi legerősebb selecaója érkezik Franciaországba. A hosszabbításos brazil–lengyel mérkőzés a virtuóz Leónidas és a gólokból kifogyhatatlan Ernest Wilimowski gólpárbaját hozza. „Ezi" hiába talál – a vb-k története során először! – négyszer is kapuba, az összecsapás dél-amerikai győzelemmel (6:5) ér véget.

Magyarország. A magyar futball a világ élmezőnyébe tartozott azokban az időkben, ezért a hazai és a nemzetközi szakértők zöme is a döntőbe várta a mieinket. Akik – az egyformán öt góllal záró Sárosi György és Zsengellér Gyula tündöklésének köszönhetően – el is jutottak oda, ám a Colombes-ban sajnos már elfogyott a tudományuk.

Olaszország. Jellemző az olasz válogatottra: kínkeserves kezdés után pazar futball a végjátékban. A 4:2-es itáliai siker értékéből semmit sem von le, hogy a magyarok úgyszólván nem a legideálisabb összeállításukban léptek pályára... A squadra azzurra megvédte címét.

A DÖNTŐ GÓLJAI (OLASZORSZÁG–MAGYARORSZÁG 4:2)
3. LABDARÚGÓ-VILÁGBAJNOKSÁG (FRANCIAORSZÁG)
NYOLCADDÖNTŐ
Svájc–Németország1:1 (h. u.)
G: Abegglen III, ill. Gauchel
Megimételt mérkőzésen4:2
G: Abegglen III (2), Wallacek, Bickel, ill. Hahnemann, Lörtscher (öngól)

G: Piola (2), Colaussi (2), ill. Sárosi, Titkos
Olaszország: Olivieri – Foni, Rava, Serantoni, Andreolo, Locatelli, Biavati, Meazza, Piola, Ferrari, Colaussi
Magyarország: Szabó – Polgár, Bíró, Szalay, Szűcs, Lázár, Sas, Vincze, Sárosi, Zsengellér, Titkos