Bennmaradást érhet a Zalaegerszeg kisvárdai sikere

CSILLAG PÉTER (összefoglaló), PÓSFAI GYULA (percről percre)CSILLAG PÉTER (összefoglaló), PÓSFAI GYULA (percről percre)
2020.06.16. 18:50
A góllövőlistát vezető Radó András kései büntetőjével 1–0-ra győzött az újonc Zalaegerszeg Kisvárdán a labdarúgó NB I 30. fordulójának keddi nyitó mérkőzésén. Bár az első játékrészben Bódog Tamás együttese birtokolta többet a labdát, a fölényt nem tudta gólra váltani. A fordulást követően a cserék után beleerősített a ZTE, és ezzel a sikerrel hatalmas lépést tett a bennmaradás felé.

NB I
30. FORDULÓ
Kisvárda–Zalaegerszegi TE FC 0–1 (Radó 82. – 11-esből)
Kisvárda,Várkerti Stadion, 815 néző. Vezette: Iványi

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

Egy Kisvárda–Zalaegerszeg bajnoki mérkőzés kapcsán elbizonytalanodik az ember, hogy tényleg olyan kicsi ország-e a miénk – az oda-vissza majdnem 1100 kilométert buszozó, a nyírségi bajnoki mérkőzésre már hétfő reggel útra kelő ZTE-társaság legalábbis megtapasztalhatta hazánk viszonylagos tágasságát.

„Ti hánykor indultatok?” – köszöntötte a kisvárdai stadionnál egyik kék sálas társaság a másikat, a szurkolótárs pedig úgy mondta be erre a délelőtt tizenegy órát, mintha éppen egy sikeresen végrehajtott, többhetes Hold-expedícióval büszkélkedett volna el zalai brigádja nevében. Este hat óra volt ekkortájt, egy óra hiányzott még a kezdésig, és a maroknyi egerszegi csoport körében akár arról a veszélyről is szó eshetett, hogy a futballtérképet csúnyán kettévághatja egy elrontott szezonvég: ha a Kaposvár mellett a Zalaegerszeg is kiesik az élvonalból, Székesfehérvárra költözik Hegyeshalom, a teljes nyugat-magyarországi régió NB I-es sivataggá válik, a 2020–2021-es kiírásban a Mol Fehérvár FC lesz a legnyugatibb csapat.

Aggódni volt miért a kisvárdaiaknak is, a szintén a kiesés ellen küzdő, a játéknap előtt a nyolcadik ZTE mögött egy hellyel és egy ponttal álló együttesnél sajátos eszközhöz nyúltak a vészhelyzetben. Bódog Tamás vezetőedző úgy gondolta, a Ferencváros elleni mérkőzésen kockáztathat a keddi „csúcsmeccs” érdekében, szombaton a B-csapat kapott ki 1–0-ra az Üllői úton, a Zalaegerszeg elleni együttesben pedig a négy nappal korábbi kezdő tizenegyből mindössze egy játékos, a brazil Sassá maradt hírmondónak.

Hogy mennyi múlott a szokatlan sorcserén, nehéz megállapítani, az viszont nehezen vitatható, hogy a mérkőzésen jobbára a Kisvárda játszott mezőnyfölényben. A türelmes és helyenként ötletes támadásépítéseknél tovább azonban sokáig nemigen jutott, egy-két kisebb helyzet után végül a 22. percben Sassá nevéhez kötődött az első igazán említésre méltó mozzanat: kirúgta az egyébként jó magasra megépített stadionból a labdát.

A világ számos tájáról összeterelt kisvárdai vendégmunkások közül talán a görög Sztavrosz Cukalasz labdaérintései kínálták a legélvezetesebb pillanatokat a lelkesen énekelgető piros tábornak és a csendesen szotyizgató többségnek, a 32 éves középpályás „lengyelferis” nyugalommal osztogatott – ahogy a művelt serdülőcsapat-edzők szokták mondani, passzaiban ott volt az üzenet. Célba azonban nemigen ért, ez azonban már inkább a zalaegerszegi hátvédek dicsérete, a nagy országszelő túrára érkező csapat ugyanis olyan fegyelmezetten és szervezetten védekezett, hogy azt még a hősidők kisvárdai várvédői is megirigyelték volna.

Aztán az első félidő hosszabbításában történt egy heves indulatot kiváltó eset: Bobál Dávid a tizenhatoson belül finoman ütközött Fernando Vianával, akinek több sem kellett, látványosan elterült a gyepen. Iványi Zoltán játékvezető kifelé ítélt szabadrúgást, a brazil csatárnak műesésért sárga lapot adott, és a felháborodó kisvárdai segédedzőt, a 46-szoros válogatott Bodnár Lászlót elküldte a kispadról.

Talán a tüzes közjáték is ösztönzőleg hatott a játékosokra, a második félidőben nyíltabban, nagyobb kockázatot vállalva ment előre a Kisvárda, és egyszer-egyszer ígéretes ellentámadást vezetett a ZTE is, előbb Radó András, majd Bőle Lukács veszélyeztetett. Valahogy úgy tudnánk érzékeltetni a változásokat, hogy amíg az első félidőben a „nem hibázni!” parancsa uralta a játékot, a hajrában egyre inkább a kecsegtető győzelem reménye hajtotta a csapatokat. A jelek szerint a zalaegerszegieket inkább: miután Dombó Dávid kapus kézzel buktatta Radó Andrást, a sértett a 82. percben tizenegyesből megszerezte a győzelmet jelentő gólt. 0–1

Zalaegerszegen oszlanak a viharfellegek, keleten a helyzet változatlan.

1. Ferencvárosi TC 30 21 7 2 56–23 +33 70
2. Mol Fehérvár FC 29 16 8 5 52–26 +26 56
3. Mezőkövesd Zsóry FC 29 13 7 9 39–27 +12 46
4. Puskás Akadémia FC 29 11 11 7 44–37 +7 44
5. Diósgyőri VTK 29 12 5 12 37–40 –3 41
6. Budapest Honvéd 30 11 8 11 31–38 –7 41
7. Zalaegerszegi TE FC 30 10 9 11 47–41 +6 39
8. Újpest FC 29 10 6 13 37–42 –5 36