A Vidi kétgólos sikerével nagy lépést tett az ezüst felé

2013.05.03. 16:57
Kétszer is örülhettek a fehérvári játékosok (Fotó: Korponai Tamás)
A labdarúgó NB I 26. fordulójának rangadóján a 2. helyen álló Videoton hazai pályán Nikola Mitrovics és Nikolics Nemanja találatával 2–0-ra legyőzte az MTK-t, így három ponttal meglépett riválisától. A fehérváriak ráadásul négy pontra megközelítették a vasárnap Újpestre látogató győrieket.

ONLINE TUDÓSÍTÁS

A MÉRKŐZÉS ELŐTT

♦ A két csapat szezonbeli mutatója megegyezik, mind a két együttes 13-szor győzött, hatszor ikszelt és hatszor kikapott. A tabellán jobb gólkülönbsége (+23) miatt áll előrébb a Videoton az MTK-nál (+15).

♦ A fehérváriak a Magyar Kupában (elődöntő, ETO, 0–2) és a Ligakupában (döntő, FTC, 1–5) is veszítettek meccset az utóbbi időben, a bajnokságban viszont négy forduló óta veretlenek. Jelenleg csak a Honvédnak és a Kecskemétnek van hosszabb (ötös) veretlen szériája.

♦ Kedden megszakadt az MTK egyik sorozata: újpesti fellépésükig a kék-fehérek 2013-ban nem játszottak döntetlent. Az utolsó percekig úgy tűnt, hogy ez a széria folytatódik, ám Kanta József szabadrúgásból egyenlített, így ebben a naptári évben először ikszelt az MTK.

♦ 2013-ban csupán egy bajnoki mérkőzést veszített el a Videoton, április 7-én Diósgyőrben kapott ki (2–1-re). Emellett hatszor győzött, egyszer döntetlent játszott.

♦ Hazai pályán öt bajnoki óta veretlen a fehérvári csapat (négyszer nyert, az Újpesttel ikszelt). A jó sorozat ellenére az otthoni meccsek eredményei alapján összeállított táblázaton csupán a 7. helyen áll 6–3–3-as mérleggel.

♦ A fővárosi csapatok ellen nem megy a Vidinek a Sóstói Stadionban: ősszel a Honvédtól és a Ferencvárostól kikapott (1–0-ra, illetve 2–1-re), az Újpesttel ikszelt (1–1), tehát nem tudott budapesti csapat ellen nyerni. Vajon megtörik-e a rossz sorozat az MTK ellen?

♦ Előző kilenc bajnokiján mindig szerzett gólt a Videoton, legutóbb a Lombard Pápa elleni meccsen – 2012. november 25-én – nem sikerült betalálniuk az ellenfél kapujába a fehérváriaknak. Hazai pályán sorozatban hat bajnoki meccsen szerzett mindig gólt a Vidi.

♦ Az MTK nincs igazán jó formában: előző négy meccséből csupán egyet tudott megnyerni, kétszer kikapott, egyszer ikszelt.

♦ Az idegenbeli tabellán a hatodik helyen áll az MTK, kiegyensúlyozott, 4–4–4-es mutatóval. Vendégként mind a négy vereségét vidéken szenvedte el: Szombathelyen (3–0), Diósgyőrben (2–1), Pécsen (2–1) és Siófokon (2–1) kapott ki.

♦ A fővárosi kék-fehérek ebben a szezonban csak akkor tudtak idegenben győzni, ha legalább két gólt szereztek. Ha csak egy gólt lőttek, akkor legfeljebb ikszre voltak jók.

A MÉRKŐZÉS

A találkozón csak a hazai kispadon kapott helyet a korábbi MTK-játékos, Juhász Roland, illetve a két csapat őszi mérkőzésen két gólt szerző Tischler Patrik sem kezdett.

Nem mondhatni, hogy álmosan indítottak a felek, hiszen az MTK mindjárt a középkezdés után megrohamozta a hazai kaput, majd a fehérváriak támadásai és szögletei következtek mindjárt az első percekben – igaz, nagyobb helyzet még nem alakult ki.

Aztán az 5. percben megszerezte a vezetést a Videoton! Nikolics kapott labdát a bal oldalon, az alapvonalhoz érve középre adott, az ott érkező Mitrovics pedig nyolc méterről a léc alá lőtt, Groppioni csak hozzáérni tudott a labdához (1–0).

Az MTK előtt gyorsan adódott egyenlítési lehetőség, de Zsidai próbálkozása után a kapu előtt elment keresztbe a labda, majd ismét a Vidi került mezőnyfölénybe, de pontatlan volt a bejátszás, így nem alakult ki újabb ziccer.

Még mindig csak a 10. percben jártunk, amikor villámgyorsan kijátszott hazai támadás végén Vítor Gomes lőtt a léc fölé, nagyon nyomott ezekben a percekben a Vidi, de nem született újabb találat.

Ez pedig kis híján megbosszulta magát, Brachi elvesztett labdája után Balajti 17 méteres, bal alsóra tartó lövését tornázta szögletre Bozsovics, majd a szöglet után Vass átlövése nem talált célt.

Az első negyedóra után kiegyenlítettebbé vált a játék, Hidvégi és Vadnai beadásaival próbálkozott az egyre élénkebb MTK, de a házigazda sem adta fel a támadójátékot, és Nikolics bejátszása után Kálnoki Kisnek kellett Kovács elől tisztáznia a tizenhatoson belül.

A főleg mezőnyjátékkal telt rövid időszakot követően a 31. percben ismét óriási helyzetbe kerültek a vendéglátók, Kovács kapott labdát és lőtt kapura 8 méterről, jobbról, középre tartó próbálkozását azonban védte Groppioni.

Ezt követően ismét a házigazda pillanatai következtek, előbb Paraíba próbált a jónál is jobb helyzetet kialakítani, majd Nikolics fejese kerülte el a kaput. A magyar támadó nem sokkal később higgadtan a bal alsóba helyezett, pechére már lesen kapta a labdát, így maradt az 1–0, miként Balajti és Hidvégi megpattanó lövései után is, előbbinél Bozsovics magabiztosan védett, utóbbinál a kapu mellé hullt a labda.

A fehérváriak sem akartak lemaradni a megpattanókkal, Brachi szabadrúgása a sorfalról szállt a kapu mellé, aztán az utolsó másodpercekben Balajti maradt még le kevéssel egy jobb oldali beadásról, így egygólos hazai vezetés mellett vonulhattak pihenőre a felek.

A második félidő kevésbé eseménydúsan indult, és sajnos ez az álmosabb játék a későbbiek során is megmaradt, jóval gyengébb volt az iram is, és a helyzetek sem sokasodtak.

Az 52. percben Kovács próbálta meg befűzni a fél vendég védelmet, de végül a túlerő legyűrte. Garami József Bese Barnabás pályára küldésével akart új lendületet adni csapatának, ezzel szemben ismét a hazaiak veszélyeztettek egyből, Gyurcsó 15 méteres, jobbról leadott lövését nagyobb gond nélkül védte Groppioni.

Nagyon leült sajnos a meccs, egy távoli (kaput nem találó) Vadnai-lövés, pár rossz bejátszás és csere jelentett csak „izgalmat”. Az egyik újonnan beállt játékos, Pölöskei Zsolt 17 méterről fordult kapura a 70. percben, de jócskán a jobb alsó mellé lőtt.

Pillanatokkal később aztán végre nagy helyzetet is láthattunk, Vítor Gomes ütközött Vukmirral a 16-os előtt, a tovább guruló labdával Nikolics törhetett kapura, de próbálkozásába belelépett Kálnoki Kis, így nincs újabb gól.

Az utolsó negyedóra kezdetén Álvarez két lehetősége borzol(hat)ta (volna) a vendégek kedélyeit, előbb azonban elesett a tizenhatoson belül, majd mellé pörgetett, aztán Zsidai passza után Bese került nagy helyzetbe a túloldalon, de hat méterről nem talált kaput.

A 83. percben eldőlhetett volna, a 84.-ben el is dőlt a mérkőzés: előbb Nikolics indítása után Mitrovics ziccerét védte Groppioni, majd Nikolics kapott labdát a tizenhatos előterében, mielőtt a kapu mellett a kapu bal alsó sarkába tekert (2–0).

A hajrában Kanta próbálta meg becsapni Bozsovicsot egy kiszorított szabadrúgásnál, tekerése azonban kívülről érintette a bal oldali kapufát. Újabb gól így már nem esett, a Videoton 2–0-ra megnyerte a rangadót, így nagy lépést tett a második hely megszerzése felé – persze, ha az elmúlt időszakban bukdácsoló győriek sok pontot vesztenek még...

„Nagyon nehéz meccs volt, az MTK nagyon nehéz ellenfél, szeretik birtokolni a labdát, amelyet a középpályán vonalakban járatnak. Nem egyszerű az ilyen típusú csapatok ellen játszani. Megérdemelt a győzelmünk, amely nagyon fontos volt számunkra a bajnokság állásának szempontjából” – nyilatkozta a lefújást követően a mérkőzést közvetítő Sport Televíziónak adott nyilatkozatában José Gomes, a Videoton vezetőedzője.