Tartja a lépést a Szolnok az Albacomppal

2011.04.26. 21:34
Báder Mártonék (feketében) nehéz meccset játszottak Körmenden (Fotó: Grnák László)
Bár az első félidő után még vezetett a Körmend a Szolnok ellen a férfi kosárlabda-bajnokság elődöntőjének második mérkőzésén, a második félidőben jobb volt az Olaj, és megérdemelt győzelmet aratott. Ezzel 2–0-ra vezet, és akárcsak az Atomerőmű ellen játszó Albacomp, pénteken hazai pályán bejuthat a döntőbe.

Az Albacomp Pakson aratott húszpontos győzelme kisebb nyomást helyezett a Szolnokra Körmenden, a mérkőzés előtt a Sport Klubnak adott interjújában maga Horváth Ákos is elismerte, hogy már nemcsak az a fontos, hogy bejusson az Olaj a döntőbe, hanem az is, hogy minél hamarabb letudja a vasi csapat elleni párharcot.

Ám a Körmend nem adta olyan könnyen magát, mint az első negyed közepétől csak az eredmény után futó Atomerőmű, a hazai csapat Németh István viszonylag csendes első tíz perce (büntetői mellett egy triplával próbálkozott, igaz, azt be is dobta) ellenére hétpontos vezetést szerzett. Az első negyed 19–12-es végeredményét Ruják András és Rashad Bell alley-oop kombinációja állította be.

A folytatásban Báder Márton és Fodor Márton kosaraival megpróbált felzárkózni a Szolnok, de Németh belelendült, triplájával és duplájával tízre növelte előnyét a Körmend. A túloldalon Ivory Clark is megmutatta, hogyan tud zsákolni, Ferencz Csaba és Fodor pedig triplapárbajba kezdett, s mivel utóbbinak ment jobban, a Szolnok három pontra felzárkózott (31–28). Közelebb is jöhetett volna, de Báder két büntetőt elhibázott.

Ehelyett körmendi kosarak jöttek, a kiválóan játszó Ruják a 8. gólpasszával teljesen egyedül találta a labdával Dávid Gergelyt a vendégek palánkja alatt, hétpontos előny lett a jutalma. A hajrában Báder és Horváth kosaraival kettőre feljött a Szolnok az első húsz percben mindössze hat emberét pályára küldő Körmendre, amely 37–35-ös vezetéssel várhatta a folytatást.

A második félidőt Veljko Budimir és Horváth kosarai révén fordítással kezdte az Olaj, majd Obie Trotter két kosara után négy perc elteltével máris héttel vezetett a címvédő. A kosaraknál is beszédesebb volt a szolnokiak mezőnyjátékban mutatott lelkesedése: Ivory Clark például a lelátóról mentett meg egy labdát.

Sabáli Balázs időkéréssel és szigorú szavakkal próbált meg lelket verni csapatába, de az első meccs 3. negyedét 30–13-ra megnyerő Szolnokot nehéz volt megfékezni: Trepák büntetőjével a 28. percben már tízpontos volt a vendégelőny. Ruják szinte egymaga próbálta meg a csodát: két triplát dobott, kihagyhatatlan ziccerbe hozta Dávidot, és büntetőt is értékesített: a záró negyed előtt öt pontra csökkent a különbség (48–53).

A záró periódus mindkét oldalon görcsös játékkal kezdődött, a 34. percben Trotter beindulása utáni ziccere azonban felszabadította a Szolnokot, amely Fodor két triplája után 13 ponttal vezetett (50–63). A Körmend nem adta fel, Németh és Ruják kosaraival visszakapaszkodott, de az ezúttal gyenge estét kifogó (7 pont, 3/8-as mezőnymutató) Emmanuel Dies Báder rutinos trükkjének bedőlve négy és fél perccel a vége előtt kipontozódott.

Ez megfogta a Körmendet, körülményessé vált támadójátéka, a Szolnokból pedig sugárzott a magabiztosság. Ez a végén már-már kényelmességbe ment át, és ha jobban koncentrálnak a hazaiak, meg is foghatták volna a Szolnokot.

Ám a legnagyobb izgalmat sajnos nem a pályán történtek okozták: Ruják kihagyott ziccere után Bell leszedte a lepattanót, Clark szabálytalankodott vele szemben, mire egy körmendi néző hátulról csúnyán meglökte a kipontozódás miatt érzett csalódottságában a hirdetőtáblának támaszkodó amerikait.

A meccset Ruják duplája zárta le, néggyel nyert a Szolnok, amely tartja a lépést az Albacomppal – pénteken szintén kiharcolhatja a fináléba jutást.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I, RÁJÁTSZÁS
ELŐDÖNTŐ, 2. MÉRKŐZÉS
MJUS-FORTRESS KÖRMEND–SZOLNOKI OLAJ KK
65–69 (19–12, 18–23, 11–18, 17–16)
Körmend, 2200 néző. Vezette: Pálla, Kapitány, Bognár
KÖRMEND: RUJÁK 14/9, NÉMETH I. 20/9, Ferencz 5/3, Bell 11, Dies 7. Csere: DÁVID G. 8, Trummer. Edző: Sabáli Balázs
SZOLNOK: TROTTER 22/6, Horváth Á. 13/3, Budimir 2, Clark 2, BÁDER 15. Csere: FODOR M. 14/12, Trepák 1, Vesztergom, Grebenár. Edző: Pór Péter
Az eredmény alakulása. 4. p.: 9–4. 6. p.: 9–9. 8. p.: 11–12. 14. p.: 21–12. 14. p.: 26–16. 19. p.: 35–30. 23. p.: 37–44. 28. p.: 44–49. 29. p.: 44–53. 33. p.: 50–63. 36. p.: 59–64. 39. p.: 61–69
Kipontozódott: Dies (36. p.), Clark (40. p.)
Mezőnybeli dobószázalék: 47 (25/53), ill. 47 (27/57). Büntetők dobószázaléka: 53 (8/15), ill. 57 (8/14). Lepattanók: 28, ill. 28. Legtöbb lepattanó: Bell, Dávid G. 7-7, ill. Báder, Clark 8-8. Legtöbb gólpassz: Ruják 10, ill. Trotter 5
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 0–2
Sabáli Balázs: – Megint a harmadik negyedet rontottuk el, úgy mint az első meccsen. A statisztikát nézve hasonlóak a mutatók, de a pár eladott labdánk megbosszulta magát. Egyenrangú ellenfelei voltunk most is a bajnokesélyesnek.
Pór Péter: – A második félidőben a védekezésünknek köszönhetően tudtunk fordítani és egy kicsit jelentősebb előnyre szert tenni. Kettő null ide, de semmi nem dőlt el.