Parkerrel az élen rangadót nyertek a franciák, továbbmentek a finnek is

2011.09.05. 22:50
Véget ért az első csoportkör a Litvániában zajló férfi kosárlabda Európa-bajnokságon. A hétfőI játéknapon harcolta ki a továbbjutást a címvédő spanyolokat legyőző Törökország, valamint Görögország, Finnország és Grúzia. Mindössze két csapat jutott be hibátlan mérleggel a legjobb 12 közé: a hétfőn egy-egy rangadót megnyerő Oroszország és Franciaország.

A-CSOPORT A-CSOPORT

A francia Tony Parker akcióban

(Fotó: eurobasket2011.com)
A francia Tony Parker akcióban (Fotó: eurobasket2011.com)

Mivel az addig vezető lengyelek az utolsó három percben összecsuklottak a britek ellen (4–13) a hétfői nyitó meccsen, Törökország már azt megelőzően a következő kör résztvevőjének vallhatta magát, hogy pályára lépett volna. Így sem csupán a dicsőség volt a tét a címvédő Spanyolország elleni mérkőzésen – az eredmény levakarhatatlanul elkíséri a csapatokat a középdöntőbe.

Sergio Scariolo, a spanyolok szövetségi kapitánya elővigyázatosságból nem szerepeltette a bokáját fájlaló Pau Gasolt, ám sokáig úgy nézett ki, a legnagyobb név nélkül is meglesz az ötödik győzelem. Végig a címvédőnél volt az előny, a negyedik negyed elején Felipe Reyes duplája után 57–49 volt az állás. Senki sem hitte, hogy a 8:40 perccel a végső dudaszó előtt esett kosár lesz az utolsó spanyol találat ezen az estén – pedig így történt!

Bő öt perccel a vége előtt a törökök utolérték ellenfelüket, és bár ezt követően több akciójuk hamvába holt, sőt Ömer Asik elrontotta büntetőit, kiváló védekezéssel és némi szerencsével mindig kiharcolták az újabb javítási lehetőséget. Ömer Onan és Hedo Türkoglu egy-egy triplájára nem jött válasz, majd még Ender Arslan is pontokra váltotta büntetőit – nyert Törökország, odalett a spanyolok veretlensége. A törököknél Emir Preldzic (18), a spanyoloknál Marc Gasol (12) szerezte a legtöbb pontot.

A csoport harmadik továbbjutója a házigazda Litvánia, amely hétfőn a pótselejtezőből érkező Portugália ellen lépett pályára. A portugálok egy negyedet elcsentek jóval esélyesebb ellenfelüktől, de a végkimenetelhez nem férhetett kétség – a litvánok két pont híján százig hatoltak.

B-CSOPORT

Melyik csapat lép hibátlan mérleggel a legjobb 12 közé? Ez volt a Szerbia–Franciaország rangadó kérdése, amelyre – ahogyan az várható volt – csak a végjátékban kaptuk meg a választ. Az első félidőben fej fej mellett haladtak a csapatok, a szünetben kétpontos francia előnyt mutatott az eredményjelző. A harmadik negyedben elhúzni látszottak a szerbek (52–44), de 57–54-nél megint a franciák jártak előrébb, és folytatódott a meccsre korábban jellemző „húzd meg, ereszd meg!" játék.

Nem bizonyult elegendőnek a rendes játékidő, a szerbek Nenad Krsztics büntetőivel tíz másodperccel a dudaszó előtt egyenlítettek (80–80). A ráadás is végletekig kiélezett volt, betörésre betörés, triplára (Gelabale) tripla (Keselj) volt a válasz. Végül Tony Parker két büntetője döntött – de csak azért, mert az utolsó szerb akciónál az üresen hagyott Szavanovics közeli dobást hibázott. A franciáknál Parker (24), a szerbeknél Marko Keselj (25) szerezte a legtöbb pontot.

A csoport harmadik továbbjutója, Németország fordulatos meccsen legyűrte Lettországot, a 17:43 percet a parketten töltő Dirk Nowitzki – négy csapattársához hasonlóan – 11 pontot szerzett.

A harmadik, tét nélküli meccsen Izrael és Olaszország csatája hosszabbításba torkollott. Az olasz Andrea Bargnani elrontotta a potenciális győztes dobást, sőt szabálytalankodott Yaniv Greennel, aki a kettőből egy büntetőt bedobott – így nyert Izrael.

C-CSOPORT

Ebben a csoportban két továbbjutó hely is gazdára várt hétfőn. Az egyik a papírformának megfelelően Görögországé lett, amely a 17-17 pontot szerző Antoniosz Focisz és Konsztantinosz Vaszileiadisz vezérletével végig vezetve legyőzte Horvátországot – a nagyszerű kosárhagyományokkal büszkélkedő horvátok kiestek.

A záró mérkőzésen Macedónia már továbbjutóként harcolt Bosznia-Hercegovinával, de játékosai tudták, ha kikapnak, nemcsak a bosnyákokat viszik magukkal a középdöntőbe, hanem a tőlük elszenvedett vereséget is. Ez nem volt az érdekük, következésképp nagyon komolyan vették a meccset, és a 22 pontos Bo McCalebb vezérletével, kilenc triplát célba juttatva nyertek.

Így aztán – nem kis meglepetésre – a harmadik továbbjutó hely a pótselejtezőn a magyarokat kétszer legyőző finnek ölébe hullott. Persze ne legyünk igazságtalanok: az északiak igen keményen megküzdöttek a dicsőségért. Hétfőn a harmadik negyedben például még hétpontos hátrányban voltak Montenegróval szemben (42–49), csakhogy Petri Virtanen két triplájával új erőre kaptak, és megfordították az állást. Döntőnek bizonyult a lepattanókért vívott harc fölényes megnyerése (46–30).

D-CSOPORT

A szextett két legerősebb csapata, Szlovénia és Oroszország már továbbjutóként lépett pályára az egymás elleni hétfői rangadón. Az utolsó másodpercekig a szlovénoknál volt az előny (a második félidő elején 44–34 volt az állás), az utolsó orosz akcióból azonban Szergej Monyja fordított, így a két válogatott közül Oroszország őrizte meg veretlenségét. A győzteseknél Andrej Voroncevics (18), a szlovéneknél Erazem Lorbek (14) volt a legeredményesebb.

Grúzia a bolgárok legyőzésével biztossá tehette volna továbbjutását, ám hiába vezetett 67–62-re a negyedik negyed derekán, játékosai többé nem találtak be a gyűrűbe, és Bulgária 14–0-s rohammal megfordította és megnyerte a meccset.

A harmadik továbbjutó hely végül mégis a grúzoknak jutott, mivel a csoport hétfő esti záró mérkőzésén a már kiesett Ukrajna magabiztos győzelmet aratott a szintén „körön kívüli" Belgium felett – az így előállt grúz, bolgár, ukrán pontazonosság az egymás elleni eredmények miatt Grúziának kedvezett.

Az Eb egy szünnap után szerdán folytatódik. Akkor az A- és a B-csoport továbbjutóiból kialakított E-csoport küzdelmei rajtolnak, az F-csoport (a C- és a D-csoport továbbjutóival) csütörtökön indul.

FÉRFI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, LITVÁNIA
CSOPORTMÉRKŐZÉSEK, 5. FORDULÓ
A-CSOPORT (PANEVEZYS)
Spanyolország–Törökország 57–65 (19–10, 19–25, 17–14, 2–16)
PortugáliaLitvánia 69–98 (16–28, 19–13, 15–27, 19–30)
Nagy-Britannia–Lengyelország 88–81 (18–17, 21–14, 16–25, 33–25)
B-CSOPORT (SIAULIAI)
SzerbiaFranciaország 96–97 (25–24, 16–19, 23–19, 16–18, 16–17) – hosszabbítás után
Lettország–Németország 80–81 (14–15, 19–18, 15–23, 32–25)
Izrael–Olaszország 96–95 (27–26, 22–15, 30–19, 5–24, 12–11) – hosszabbítás után