Női kosár Eb: Montenegró vagy Nagy-Britannia ellen folytatjuk

2019.06.30. 19:38
Temi Fagbenle 22 pontot szerzett a brit csapatban (Fotó: AFP)
A címvédő Spanyolország 59–56-ra legyőzte a társházigazda Lettország válogatottját a női kosárlabda Európa-bajnokság vasárnapi játéknapján Rigában, ezzel biztossá vált, hogy a magyar válogatott negyeddöntőbeli ellenfele az A-csoport második helyén végző Nagy-Britannia vagy a B-csoport küzdelmeit a harmadik helyen befejező, vasárnap Csehországot legyőző Montenegró lesz.

A-CSOPORT

A spanyolok a második negyedben elhúztak a lettek elleni mérkőzésen, és bár a társházigazda erős hajrát vágott ki, feljött három pontra (54–57), a címvédőnek az egyetlen mezőnykosarat sem szerző Silvia Domínguez két büntetőjével végül sikerült biztossá tennie győzelmét.

A százszázalékos spanyolok mögött a lettek a harmadik helyen jutottak tovább, közöttük a britek lettek a másodikok, azaz hétfőn ebből a csoportból ők lesznek érdekeltek azon a ki-ki mérkőzésen, amelynek győztesére a magyar válogatott vár majd csütörtökön a legjobb nyolc között.

A britek változatos meccset vívtak vasárnap az ukránokkal, akik az első félidőben mind a 18 triplakísérletüket elrontották, a harmadik negyedben mégis képesek voltak átvenni a vezetést – hogy aztán a befejező játékrészre kipukkadjanak. 49–49 után egy 19–2-es brit roham döntötte el a meccset.

B-CSOPORT

Az eddig nyeretlen Montenegró végig vezetve, a 27 pontos Glory Johnson vezérletével legyőzte Csehországot, a kellően nagy pontkülönbséggel biztossá tette továbbjutását, egyben azt, hogy a B-csoport harmadik helyén végez – azaz érdekelt lehet a mieink elleni negyeddöntőben.

Az eddig hibátlan franciák a svédek ellen sem adták alább: Sandrine Gruda 12 pontot szerzett az első félidőben, így a nagyszünetben már 10 pontos előnnyel mehettek a pihenőre. Ezt a különbséget nagyjából végig tartották is (pedig Gruda ponttermelése jelentősen visszaesett), 71–65-ös sikerükkel a franciák megnyerték a csoportot, míg a svédek a 2. helyen jutottak tovább, így játszaniuk kell a negyeddöntőért.

C-CSOPORT

Mint ismert, a magyar válogatott vasárnapi vereségétől függetlenül megnyerte a C-csoport küzdelmeit, így – a többi csoportelsővel együtt – egyből a negyeddöntőbe jutott. A versenykiírás szerint a mieink ellenfele a négy közé jutásért az A-csoport másodikja (Nagy-Britannia) vagy a B-csoport harmadikja (Montenegró) lesz. E két válogatott hétfőn küzd meg egymással.

Csoportunk második helye Olaszországnak jutott, amely a második negyedben átvette a vezetést, és előnyét folyamatosan növelve magabiztos győzelmet aratott Szlovénia ellen.

D-CSOPORT

Az első két csoportmeccsét elveszítő Oroszországnak legalább 11 ponttal kellett legyőznie Fehéroroszországot a továbbjutáshoz – összejött neki! Marija Vagyejeva 21 pontos és 13 lepattanós dupla duplájára végül 14 pontos siker épült, ezzel a szbornaja továbbjutott, készülhet a negyeddöntőbe jutásért vívandó párharcra, a vesztes Fehéroroszország pedig kiesett.

A belga–szerben a csoportelsőség volt a tét (a továbbjutás már mindkét csapatnak megvolt), amihez a belgák igen közel került a második negyedben, amikor kilenc pontot vertek a társházigazdára. Szerbia aztán óriási feltámadást produkált a második félidőben, az utolsó percben pedig egyenlítenie is sikerült, és aztán a hajrát is jobban bírta, így óriásit fordítva 70–66-os győzelmet aratott, és a csoportot megnyerve egyenesen a negyeddöntőbe jutott.

184–192 4

A csoportokban pontazonosság esetén sorrendben az egymás elleni eredmény(ek), a kosárkülönbség, illetve a több szerzett pont dönt a helyezésekről.

Az eseményről a Nemzeti Sportot tudósítják: Bobory Balázs (riport), Koncz György (fotó)