NBA: 236 pont Minnesotában, Washingtonban nyert a Dallas

GOBODICS TAMÁS, TÓTH ATTILA (KEZDŐ5.HU)GOBODICS TAMÁS, TÓTH ATTILA (KEZDŐ5.HU)
2014.01.02. 07:28
Roy Hibbert (labdával) és az Indiana nem bírt a Torontóval (Fotó: Reuters)
Az észak-amerikai kosárlabda-bajnokság (NBA) alapszakaszában 236 pont esett a Minnesota Timberwolves–New Orleans Pelicans összecsapáson, amelynek végén a 12 ponttal többet gyűjtő házigazdák örülhettek. Az LA Clippers és a Toronto Raptors házigazdaként, míg a Dallas Mavericks, Philadelphia 76ers duó vendégként nyert.

Washington Wizards–Dallas Mavericks 78–87
Ld:
Wall 22/3, Gortat 12, Beal 10/6, Booker 10, ill. Ellis 23, Carter 13/9, Calderon 11/9

Nowitzki és Calderon gyengélkedését is elbírta a Mavs. A német klasszis 3/14-es mutatóval dolgozott a mezőnyből, a legkönnyebb dobásokat is elrontotta, és a szezonban egyéni negatív csúcsnak számító 9 pontot szerzett. A spanyol irányító mezőnymutatója szintén 3/14-re sikerült, neki mindhárom jó dobása tripla volt. A Dallas azonban így is nyert, a Wizards ellen zsinórban nyolcadszor.

Ellis vette kézbe az irányítást. A nyáron igazolt bedobó Nowitzki gyengélkedését látva felpörgött a második félidőre, 23 pontig jutott, amiből 16-ot ebben a periódusban szerzett.

Wall most kevés volt. A hazaiak irányítója 22 ponttal, 7 lepattanóval és 5 gólpasszal zárt, de a hajrában ő sem tudott előlépni, és ezúttal sem Bealtől, sem Arizától nem kapott támogatást. Wall az első negyedben találkozott Nowitzki könyökével egy lepattanóért vívott csatában, a meccs után kapott egy kötést a szemére.

Marion majdnem. A kilencig jutó bedobó egyetlen egységnyire van 17 000. NBA-pontjától, ő lesz a 82., aki belép ebbe a közösségbe.

Toronto Raptors–Indiana Pacers 95–82
Ld:
DeRozan 26, Ross 18/6, Lowry 13/3, Valanciunas 13, ill. Hibbert 16, George 12, Granger 11/3

A fejlődés szembetűnő. A Toronto a szezonban először nyert zsinórban négy meccset, 2010 januárja óta először érte el az 50 %-ot, és mióta elcserélték Rudy Gayt, 12-ből 9 találkozót győzelemmel fejeztek be.

A Pacers támadógépezete nem működött. Legeredményesebb játékosuk Roy Hibbert volt 16 ponttal, George mindössze 5/14-et hozott mezőnyből, de a Hill, West, Stephenson trió 23 pontja és 9/24-es mezőnymutatója sem kerül ki a kirakatba.

A negyedik negyed döntött. A 26 pontos (igaz, gyengén célzó) DeRozan, a 18 pontos Ross, és a 13 pontja mellé 14 gólpasszt is kiosztó Lowry vezérletével 10-1-es futást produkált a Raptors a hajrában - utóbbi ráadásul 03:25-tel a vége előtt kiharcolt egy támadóhibát Hibberten, így a center kipontozódott.

Minnesota Timberwolves–New Orleans Pelicans 124–112
Ld:
Pekovic 22, Love 21/3, Martin 20, ill. Anderson 25/6, Holiday 19/3, Evans 16/3

Mindenki hozzátette a magáét. A hazaiaknál hét játékos is elérte a tíz pontot, közülük hárman a húszat is, az ezúttal elég pontatlanul dobó Kevin Love így 11 meccs után először nem jutott 25 pont fölé. Ráadásul december 15. óta először nem jutott el tíz lepattanóig, a most begyűjtött hat darab egyéni negatív csúcsa a szezonban.

A büntetők és az óvatosság sokat értek. Bár lepattanózásban a Pelicans jobbnak bizonyult, ez agresszív betörésekkel ellensúlyozta a Wolves, 35 büntetőt dobhattak, a vendégek viszont csak 22-t. Emellett a New Orleans 16 labdát szórt el már az első félidőben, nem véletlenül volt 30 pontos hátrányuk is néha. Ezt a félidei mínusz 14 után egy saját szempontjukból 2-19-es periódus alapozta meg a harmadik negyed elején.

Elit támadójáték. Idén már hatodszor szerzett 120, vagy annál több pontot Minnesota, ezzel vezetik a ligát ebben a tekintetben. Hasonlóra volt már példa 2010–2011-ben és a '91–92-es szezonban is, de nem január elején...

Denver Nuggets–Philadelphia 76ers 102–114
Ld:
Hickson 19, Chandler 16/12, Lawson 15/3, ill. Turner 23/3, Young 17/3, Carter-Williams 16

A második negyedben pusztított a Philly. Hat ponttal vezetett a Denver az első negyed után, ezt követően azonban Carter-Williams, Young és Turner remeklésével 44–26-os tombolást mutatott be a vendégcsapat, és a nagyszünetre 12 ponttal vezettek. A második félidőben jellemzően 10-15 ponttal tartott előrébb a Sixers, és meglepő, de megérdemelt győzelmet arattak.

Nem jöttek a hármasok. A Philadelphia a liga egyik legrosszabbul védekező csapata a periméteren, a Denver próbálkozott is serényen – ám 25 kísérletükből mindössze öt triplát szereztek, ebből Wilson Chandler egymaga négyet. Ilyen meccseken különösen hiányzik a még mindig sérült Danilo Gallinari.

A kispadok különbsége. Ritka eset, de ma mind a tíz kezdőjátékos elérte a 10 pontot, így egyértelműen a cserék jó játéka segítette hozzá a sikerhez a vendégeket. James Anderson 12, Lavoy Allen 13 pontot szerzett, míg a most kissé csendesebb Tony Wroten 7 pontja mellé irányító létére szedett 5 pattanót is. A meccs előtt a Denver kispadja a 3. legtöbb pontot szerezte a ligában – ebből a lendületből ma semmit nem mutattak.

Los Angeles Clippers–Charlotte Bobcats 112–85
Ld:
Griffin 31/3, Dudley 20/18, Paul 17/3, ill. Walker 14/3, Jefferson 14, Henderson 12

Nem működött a Bobcats védekezése. A Charlotte perimétervédelme az egyik legjobb a ligában, ma azonban a palánk alatt is kellett volna a lendület, mert Blake Griffinnel nem tudtak mit kezdeni. A nem éppen támadásokra kihegyezett Bobcats-gépezet egy félidőig bírta, ekkor 56–56 volt az állás – a második félidőben a Clippers újabb 56 pontjára nem érkezett értékelhető válasz. A kispad nagyon gyenge volt, a kezdők pedig egész egyszerűen felőrlődtek a rohanásban.

Chris Paul diktálta a tempót, Griffin és Dudley villogott. A játékmester 17 pontja mellé 14 gólpasszt osztott ki, sőt cseréje, Darren Collison is bőkezű volt ma (5 assziszt, mellette 5 labdaszerzés és hibátlan dobásokkal 8 pont). Blake Griffin kerek 70 százalékos mutatóval termelt be 31 egységet (12 lepattanóval), míg Dudley 6 hárompontossal kompenzálta Jamal Crawford (1/8) és Matt Barnes (0/6) rettenetes kinti dobásait.

Az eladott labda nem gond. Blake Griffin utóbbi 12 meccsén 43 labdát adott el, utóbbi 10 meccséből viszont hetet megnyert a Clippers – elsősorban Griffin vállalkozó kedvének és pontjainak köszönhetően.