Macedón fricska a görögöknek, finn siker - 1977 óta először

2011.09.03. 23:10
A fehér mezes görögök egyik legnagyobb riválisuktól kaptak ki (Fotó: FIBA Europe)
Délszláv csatát hozott a litvániai férfi kosárlabda Európa-bajnokság esti mérkőzése: Horvátország nagy küzdelemben hat ponttal legyőzte Montenegrót. Macedónia váratlan fricskát adott presztízsmeccsen a görögöknek, Szlovénia legyőzte Grúziát, Oroszország elgázolta Belgiumot. Szombat délután 1977 óta első győzelmét aratta a kontinensviadalon a finn gárda, amely alaposan megverte Boszniát, Ukrajna pontszegény meccsen nyert Bulgária ellen.

Két csapat is hosszú idő után nyert Eb-mérkőzést a szombati játéknapon: Finnország 1977 óta először örülhetett sikernek, miután a szünetbeli 42–38 után valósággal feltörölte a padlót a végére széteső bosnyákokkal. Mikko Koivisto 17 ponttal vezette a finneket, a boszniai csapatban az amerikai születésű Henry Domercanton (25 pont) kívül az egész csapat kritikán aluli teljesítményt nyújtott.

Ukrajna tíz év után nyert meccset, méghozzá a félelmetes hatékonysággal dobó Olekszandr Kolcsenko (18), Steven Bertt (17) és a remekül védekező Vjacseszlav Kravcov (7 pont, 10 lepattanó, 4 blokk) vezérletével a nagyon gyenge támadójátékot bemutató bolgárok ellen. A bolgárok legjobb dobói is csak tíz pontig jutottak, így meg elég nehéz nyerni...

Macedónia óriási presztízscsatát nyert meg a szomszéd (és nem kedvelt, az érzés kölcsönös) Görögország ellen. A hős egy honosított amerikai volt, Bo McCalebb 27 ponttal terhelte meg a görögök gyűrűjét. A sokkal esélyesebb görög válogatott teljesen „lefagyott" támadásban: kétszer annyi labdát adott el és rosszabbul is dobott mezőnyből (főleg kintről, 4/19) – Antoniosz Focisz 16 pontja kevésnek bizonyult.

A grúzok NBA-sztárja, Zaza Pacsulia 22 pontot szórt, de ez nem volt elég, mivel a Jaka Lakovic (szintén 22 pont) és Saso Ozbolt (21 pont, négy tripla) húzta szlovénok a hajrában leküzdötték ellenfelüket.

Montenegró megkeserítette Horvátország dolgát, de a harmadik negyed eleji 12–3-as horvát szériát követően már hiába szaladt az eredmény után, hat ponttal kikapott. A horvátok legjobbja Ante Tomic volt (26 pont, 8 lepattanó), a montenegróiak legeredményesebbje Goran Jeretin (18). A horvát győzelemben kulcsszerepet játszott még a kívülről egészen pazarul dobó (23 pont, 11-ből hét sikeres hárompontos-kísérlet) Marko Popovic.

Az orosz–belga mérkőzésen a belgák két negyedet bírtak, majd a végén kiütötték őket: Vitalij Fridzon 22, Andrej Voroncevics 17 ponttal járult hozzá az orosz válogatott könnyed győzelméhez, a vesztes csapatban egyedül Marcus Faison dobott tíz pontnál többet (14).

FÉRFI KOSÁRLABDA EB, LITVÁNIA
3. FORDULÓ
C-CSOPORT, ALYTUS
Finnország–Bosznia-Hercegovnia 92–64 (24–20, 18–18, 34–18, 16–8)
Macedónia–Görögország 72–58 (16–18, 14–11, 20–18, 22–11)
Horvátország–Montenegró 87–81 (24–16, 22–26, 21–18, 20–21)
A csoport állása: 1. Macedónia 5 pont (215–204), 2. Horvátország 5 (247–238), 3. Görögország 5 (215–200), 4. Bosznia–Hercegovnia 4 (225–254), 5. Finnország 4 (232–229), 6. Montenegró 4 (237–246)
D-CSOPORT, KLAIPEDA
Ukrajna–Bulgária 67–56 (16–14, 18–11, 19–13, 14–18)
Szlovénia–Grúzia 87–75 (15–25, 25–15, 19–18, 28–17)
Oroszország–Belgium 79–58 (21–16, 16–16, 20–16, 22–10)
A csoport állása: 1. Oroszország 6 pont (217–180), 2. Szlovénia 6 (222–198), 3. Ukrajna 4 (195–197), 4. Bulgária 4 (183–199), 5. Grúzia 4 (214–211), 6. Belgium 3
A csoportok 1––3. helyezettje jut be a középdöntőbe.