Kosár Eb: a finnek kétszeri hosszabbítás után nyertek

2017.09.03. 21:35
A franciák érvényesítették a papírformát Izland ellen (Fotó: AFP)
A férfi kosárlabda Európa-bajnokság A-csoportjában Franciaország kiütötte Izlandot, míg Szlovénia szoros meccsen múlta felül a görögöket, a finnek pedig kétszeri hosszabbítás után nyertek a lengyelek ellen. A B-csoportban Grúzia hiába tette szorossá a hajrát, meglepetésre kikapott Ukrajnától. Litvánia legyőzte Olaszországot, míg Izrael egy renkívül fordulatos meccsen verte Németországot, megszerezve ezzel az első győzelmét.

AZ EURÓPA-BAJNOKSÁG ADATBANKJÁT IDE KATTINTVA TALÁLJA!

A-CSOPORT

Bár a mezőny legjobbja Jón Arnór Stefánsson volt (23 pont, 2 assziszt, 7 lepattanó) a Franciaország–Izland meccsen, a szigetországiaknak gyakorlatilag esélyük sem volt a nyugat-európai válogatott ellen. A franciák a harmadik negyedben lendültek be igazán, végül 115 pontig jutottak – ez a legtöbb a torna eddigi meccseit figyelembe véve (115–79).

Sokkal szorosabb összecsapást hozott Szlovénia és Görögország „randevúja”. A vb-7, Eb-12. szlovénok a jó kezdés után visszaestek, így az utolsó negyedre a görögök fordulhattak előnyben, Igor Kokoskov tanítványai azonban összeszedték magukat a végjátékra, míg a görög játékosok dobószázaléka jócskán elmaradt az előző játékrészekétől. A szlovénok sikerüknek köszönhetően átvették a vezetést a csoportban, Görögország kedden a finnek ellen javíthat (78–72).

Finnország az első fordulóban nagy meglepetésre hosszabbításban legyőzte Franciaországot, a harmadik körben, Lengyelország ellen pedig ismét túlóráznia kellett. A finnek jól kezdtek, tíz ponttal nyerték az első negyedet. Innentől kezdve a lengyelek fokozatosan zárkóztak, a harmadik periódus végére pedig ki is egyenlítettek. Sőt, másfél perccel a vége előtt már kilenc ponttal vezettek, innen azonban egy 9–0-s rohanással egyenlítettek a finnek. A ráadás megint a lengyelek szája íze szerint alakult, ám három másodperccel a vége előtt megint egalizáltak a finnek – az újabb feltámadás pedig akkor erőt adott az északiaknak, hogy a második ráadást három ponttal megnyertek, így megszerezték a második győzelmüket a csoportkörben (90–87).

Az A-csoport állása: 1. Szlovénia 6 pont (+18-as kosárkülönbség), 2. Franciaország 5 (+42), 3. Finnország 5 (+2), 4. Lengyelország 4 (+18), 5. Görögország 4 (+15), 6. Izland 3 (-95).

B-CSOPORT

Az első forduló egyik meglepetését szolgáltató Grúzia szoros meccsen maradt alul a németekkel szemben, Ukrajna ellen azonban esélyesnek számított. A nagyszünetre ennek ellenére az ukránok vonulhattak előnyben, és bár a harmadik negyedben ismét szorossá tette a meccset a grúz együttes, a végjáték megint csak szomszédunké volt, amely megszerezte első győzelmét a kontinensviadalon (81–88).

Litvánia a csoport éllovasa, Olaszország ellen igyekezett javítani a „grúz botlást” – Izland legyőzését most ne vegyük ide. Bár az olaszok az elején jól tartották magukat, a második negyedben kiharcolt litván előny kitartott a végéig, hiába tették szorossá a dél-európaiak a mérkőzés végét (78–73).

Izrael jól kezdett az eddig hibátlan Németország ellen, az első negyedet meg is nyerte öt ponttal. A folytatásban a németek akarata érvényesült, a a második tíz percben egyenlítettek, a harmadikban pedig a vezetést is átvették. A záró periódusra újra fordult a kocka, Izrael sebességet váltott és tizennégy pontot vert az ellenfelére, így két ponttal nyert, és megszerezte az első győzelmét a csoportkörben (80–82).

A B-csoport állása: 1. Olaszország 5 pont (+28-as kosárkülönbség), 2. Németország 5 (+20), 3. Litvánia 5 (+18), 4. Grúzia 4 (-15), 5. Ukrajna 4 (-17), 6. Izrael 2 (-34).

FÉRFI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
A-CSOPORT (Helsinki)
Franciaország–Izland 115–79
(29–25, 20–17, 37–14, 29–23)
Szlovénia–Görögország 78–72 (23–13, 12–17, 17–28, 26–14)
Finnország–Lengyelország 90–87 (18–8, 18–24, 16–20, 14–14, 12–12, 12–9) – kétszeri hosszabbítás után