Hajszál híján: férfi kosarasaink 15 ponttal nyertek, de lemaradtak az Eb-ről

2014.08.27. 19:42
Férfi kosárlabda-válogatottunk óriásit küzdött, de két ponttal elmaradt a céltól (Fotó: Tumbász Hédi)
A magyar férfi kosárlabda-válogatott Európa-bajnoki selejtezőn Szolnokon 83–68-ra legyőzte Csehországot, így lemaradt a második helyről csoportjában, és ezzel együtt az Eb-szereplésről is.

Tizenhét pont. Az álomkülönbség. Ezzel a céllal vágott neki a csehek elleni mérkőzésnek a magyar válogatott, hiszen erre lett volna szüksége a mieinknek a második helyhez, miután Grúzia a papírformának megfelelően 71–59-re legyőzte otthon Portugáliát. Tekintve, hogy hazai pályán legutóbb 2004-ben volt példa hasonló különbségű győzelemre Eb-selejtezőn és a csehek sorozatban négy győzelemmel a hátuk mögött érkeztek Szolnokra, nem a mieinknek állt a zászló.

Ennek ellenére a mieink természetesen nagy elánnal vágtak neki a harcnak, amely az első negyedben valóban sokszor emlékeztetett közelharcra, leginkább kézitusára: a játékvezetőknek rengeteg faultot kellett fújniuk, a csehek pedig sikeresen megakadályozták, hogy a mieink lendülettel végigvigyék akcióikat.

Ennek ellenére a negyed végén remekül jött ki a lépés a magyar csapatnak: 20–13-as előnnyel fordulhattak Sztojan Ivkovics fiai. A második negyedben azonban fordult a kocka: amellett, hogy a játékvezetőknek is voltak a magyar csapatot sújtó (elmaradt) ítéletei, miközben az első negyedben a palánk alatt a fehér mezesek domináltak, a másodikban Keller Ákos révén csak egyszer sikerült betalálni a festéken belül, így hiába jött egy-egy hármas Dénes Gábortól és Thomas Jermaine-tól, a csehek felzárkóztak, és a magyar csapat csak egy ponttal vezetett a nagyszünetben (32–31).

A harmadik negyedben ismét meglendült a magyar csapat szekere, Thomas mellett Vojvoda Dávid járt az élen a pontszerzésben, miközben a cseheket Tomás Satoransky próbálta tartani. Három tripla is beakadt magyar részről a negyedben, ez volt az alapja a negyed végére kialakult nyolcpontos előnynek, ami akár több is lehetett volna, ha Vojvoda szabályos labdaszerzését elengedik a bírók.

Nagy erőfeszítések árán a negyedik negyed elején ellépett 12 pontra a magyar csapat, de a vágyott 17 pont körüli különbség csak nem akart kialakulni, ennek ellenére a halvány remény továbbra is élt. És másfél perccel a vége előtt Vojvoda hármaskísérlete célba talált – közte 16! Az utolsó percben plusz 14-nél támadott a magyar csapat, de eladta a labdát, egyet faragtak a csehek, de Tóth Norbert is triplát dobott: 82–66. Pavel Houska kétpontost szerzett, négy másodperc maradt. A mieink büntetőt dobhattak, az egyik bement, majd a második, kimaradt lehetőség után is volt még egy esély, ám a labda végül lejött a palánkról, 83–68 lett a vége.

„Csak” 15 ponttal nyertek a mieink – így továbbra is álom marad az Eb.

FÉRFI KOSÁRLABDA, EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ
6. (UTOLSÓ) FORDULÓ

MAGYARORSZÁG–CSEHORSZÁG 83–68 (20–13, 12–18, 26–19, 25–18)
Szolnok, 2500
néző. Vezette: Zamojski (lengyel), Anasztopulosz (görög), Olaru (román)
MAGYARORSZÁG:
THOMAS 14/6, Wittmann 3/3, VOJVODA 20/3, TÓTH N. 11/9, KELLER 13. Csere: Tóth Á. 2, DÉNES 8/3, RUJÁK 9/3, Ferencz 3/3, Csorvási, Eilingsfeld. Szövetségi kapitány: Sztojan Ivkovics
CSEHORSZÁG:
SATORÁNSKY 18/3, Pumprla 9, Welsch 7, Barton 2, Balvín 7. Csere: HOUSKA 18, Auda, Hruban, Palyza 7/3, Sirina, Pomikálek. Szövetségi kapitány: Ronen Ginzburg
Az eredmény alakulása. 3. perc:
5–2. 5. p.: 10–6. 8. p.: 13–9. 12. p.: 25–17. 13. p.: 25–22. 18. p.: 32–25. 20. p.: 32–31. 22. p.: 39–33. 24. p.: 46–39. 28.p.: 51–42. 30. p.: 58–48. 34. p.: 66–54. 37. p.: 72–61. 38. p.: 76–63
Kipontozódott:
Tóth Á. (39. p.)
Sztojan Ivkovics, a magyarok szövetségi kapitánya: –
Sajnálom a csapatomat, amelynek egy labda hiányzott az óriási bravúrhoz. Üzenem egész Magyarországnak, hogy fogjunk össze, ne elméleteket gyártsunk, hanem dolgozzunk! Sosem lesz olyan jó csapatunk, mint az amerikaiaknak, de sokra vagyunk képesek.
Ronen Ginzburg, a csehek szövetségi kapitánya:
– Már az elején mondtam, ez a selejtezősorozat legnehezebb csoportja, amit ez a meccs is bizonyított. Sajnos három csapat nem juthat tovább, pedig most szerintem a magyarok is megérdemelték volna: jó az edzőjük, nagyszerű játékosaik vannak és Szolnokon olyan a közönség, hogy nem lehet rosszul játszani.

A csoport másik meccsén: Grúzia–Portugália 71–59 ((22–15, 14–16, 16–14, 19–14)
A VÉGEREDMÉNY: 1. Grúzia 4 győzelem/2 vereség, 2. Csehország 4/2, 3. MAGYARORSZÁG 4/2, 4. Portugália 0/6