Győztek az esélyesek, volt egy nagy henger is

2010.10.09. 22:13
Lorenzo Williams (középen) volt a ZTE egyik vezéregyénisége (Fotó: Unger Tamás)
A bajnok Zalakerámia-ZTE, a Falco és a Körmend több mint harminc ponttal győzött, és nyert az Albacomp, Atomerőmű páros is a férfi kosárlabda-bajnokság első fordulójának szombati játéknapján.

A címvédő Zalaegerszeg a 8. percben már 19–2-re vezetett, és bár a debrecenieknek sikerült még tíz ponton belülre kapaszkodniuk, a hazai győzelem egy pillanatig sem forgott veszélyben. A zalaiaknál Gáspár Dávid és Kyle Wilson volt a legeredményesebb 16-16 ponttal, a vendégeknél Chris Singletary 23 ponttal végzett.

A Falco–Kaposvár mérkőzés a nagyszünetben még döntetlenre állt (49–49), sőt a második félidő is vendégkosárral kezdődött. A szombathelyiek nagy menetelése 64–59-nél kezdődött: a hazai csapat Szanati Mátyás közelijével indította a hengert, majd Clarence Gilbert két, Kálmán László egy triplájával folytatta – és miközben játékosai tovább termeltek, tizenkét percen át nem engedték pontot szerezni a kezdő ötösüket egyelőre csak keresgélő vendégeket (94–59). A Falcóban Gilbert (24), a kaposváriaknál Josh Wilson (24) szerezte a legtöbb pontot.

Az Albacomp 8–0-val ijesztett rá a Nyíregyházára, Keller Ákos zsákolása után vezetett először tíz ponttal (25–15), majd nyolcpontos roham végén Jonathan Jones duplájával 36–20-ra nőtt a különbség. A nagyszünetben megvolt a húszpontos előny is, a végén magabiztos fehérvári győzelem született. A hazaiaknál Hanga Ádám és Damian Hollis (15-15), a nyírségieknél Sitku Ernő (17) neve mellé került a legtöbb pont.

Az újonc Szeged jól kezdett Pakson, az első negyedben tíz ponttal is vezetett (8–18). Az Atom a második negyed derekán Jibril Hodges triplájával (33–33) utolérte ellenfelét, majd Mészáros Zalán hármasával fordított is (40–39), de a nagyszünetben még a vendégeknél volt az előny. A hazaiak Kovács Ákos büntetőjével vették át végleg a vezetést (52–51), az akkor zsinórban szerzett hét pontjukkal magukhoz ragadták a kezdeményezést.

A Körmendnek csak a meccs legelején kellett futnia az eredmény után, a későbbiekben csak az volt a kérdés, hogy mekkora lesz a vasiak győzelme, illetve hogy áttörik-e a százpontos határt a salgótarjániak ellen. A különbség nagy lett, és a körmendieké a dicsőség is: a mezőny csapatai közül elsőként ők értek el három számjegyű pontmennyiséget.

Az első forduló további két mérkőzését (Kecskemét–Sopron, Szolnok–Pécs) hétfőn rendezik meg.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
A-CSOPORT, 1. FORDULÓ
ZALAKERÁMIA-ZTE KK–FACTUM-SPORT DEBRECEN
97–67 (22–11, 21–21, 31–15, 23–20)
Zalaegerszeg, 1000 néző. V: Forrai, Pálla, Boros
ZALAEGERSZEG: WILLIAMS 13/9, VOJVODA 12/3, Kámán 14/6, Wilson 16/6, Tóth Á. 8. Cs: Tóth G., GÁSPÁR 16/6, Baki 7/3, Vertetics 7/3 Kinter 2, Bödör 2. Edző: Völgyi Péter
DEBRECEN: SINGLETARY 23/6, Balogh A., Mondzinger 13/3, Kovács I. 2, Langford 13. Cs: Varga Á. 2, Kádár, Vas 13, Lajsz, Stekler 1, Pék. Edző: Ráthonyi Tamás
Az eredmény alakulása. 8. p.: 19–2. 12. p.: 26–13. 16. p.: 32–24. 19. p.: 39–26. 25. p.: 63–43. 29. p.: 73–47. 25. p.: 86–54. 27. p.: 90–59
VÖLGYI PÉTER: – Tizenkilenc–kettő után kicsit elaludtuk az első félidőt, a másodikban már nem volt gond, és végül magabiztos győzelmet arattunk.
RÁTHONYI TAMÁS: – Nyolc játékosom életében először játszott első osztályú csapat ellen, nem volt kérdéses a mérkőzés kimenetele, gratulálok a Zalaegerszegnek. Dolgozunk tovább, még érkezik egy légiós hozzánk, akkor erősödhetünk.
Falco Szova-KC Szombathely–Kaposvári KK
99–64 (25–26, 24–23, 22–10, 28–5)
Szombathely, 1200 néző. V: Benczur, Török R., Horváth A.
SZOMBATHELY: KÁLMÁN 21/3, GILBERT 24/15, Pankár 2, Gosa 8/3, ALIAKSZEJEV 17. Cs: Simon L. 7, Hajmásy, Harazin, SZANATI 10, WILL 8/3, Horváth D. 2, Molnár B. Edző: Nikola Lazics
KAPOSVÁR: WILSON 24/15, Kutasi 3/3, Soós 10/3, Kováts R. 4, CUNNINGHAM 14. Cs: Medve 7, Fülöp 2, Márkus, Bíró B. Edző: Fekete Ádám
Az eredmény alakulása: 2. p.: 6–0. 5. p.: 6–10. 13. p.: 33–29. 16. p.: 43–33. 23. p.: 49–51. 27. p.: 60–53. 32. p.: 77–59. 36. p.: 85–59
Kipontozódott: Cunningham (37. p.)
Nikola Lazics: – Az első félidőben gyengék voltunk, a másodikban viszont már minden rendben volt, különösen a védekezésünkkel vagyok elégedett. Ezen az úton kell továbbmennünk.
Fekete Ádám: – Húsz percig kosárlabdáztunk, a nagyszünet után viszont már csak a Falco volt a pályán, amelyben nagy szerepet játszott, hogy kulcsjátékosaink elfáradtak. Gratulálok a hazaiaknak.
Albacomp–Marso-Vagép NYKK
86–71 (25–18, 25–12, 19–20, 17–21)
Székesfehérvár, 2300 néző. V: Hartyáni Zs. Györffy P., Jakab L.
ALBACOMP: Simon B. 6, HANGA 15/3, Crocker 7, KELLER Á. 12, J. JONES 18. Cs: HOLLIS 15, MADÁR 10/6, Somogyfoki 3/3, Antal Sz., Kertész, Keller V. Edző: Braniszlav Dzunics
NYÍREGYHÁZA: Savic 5/3, SZTOJAKOVICS 15/3, Marshall 14/6, SITKU 17, LEKLI 14. Cs: Nagy K., Szarvas 4, Siska 2. Edző: Ferencz Tamás
Az eredmény alakulása: 3. p.: 8–0. 7. p.: 14–13. 13. p: 30–20. 17. p.: 38–24. 20. p.: 48.28. 24. p: 56–36. 28. p: 66–40. 32. p: 73–57. 37. p: 81–63
Kipontozódott: Hollis (36. perc), Savic (40. perc)
Braniszlav Dzunics: – A lényeges dolgok az első játékrészben eldőltek, utána ugyan nem játszottunk úgy, ahogy szerettünk volna, de ez most belefért.
Ferencz Tamás: – Különösen az első félidő második felében játszottunk megilletődötten, akkor sok könnyű kosárszerzési lehetőséget adtunk az Albacompnak. A szünet utáni teljesítményünkre építhetünk a későbbiekben
Atomerőmű SE–Dél-Konstruk SZTE-Szedeák
86–77 (23–28, 19–17, 31–15, 13–17)
Paks, 600 néző. V: Ádám, Bognár, Szabó G.
ASE: Mészáros Z. 5/3, PAVLÍK 13/3, HODGES 16/6, I. Johnson 5, SALES 29/3. Cs: Kovács Á. 9/3, Morgen 7, Tóth P. 2, Körtélyesi. Edző: Horváth Imre
SZEGED: Vida 4, Kiss Zs. 3/3, RUBIN 21/6, DJUKICS 17/6, McKenzie 14. Cs: Nyilas, Drahos 2, TANÁCS 16, Molnár M. Edző: Fodor Péter
Az eredmény alakulása. 5. perc: 8–18. 12 .p.: 26–30. 15. p.: 33–33. 19. p.: 40–39. 26. p.: 56–51. 32. p.: 77–62. 36. p.: 79–70
Kipontozódott: McKenzie (32. p.), Vida  (34. p.)
Horváth Imre: – Tipikus bajnoki nyitó mérkőzés volt. Akadtak periódusaink, amikor úgy játszottunk, ahogyan azt végig szerettem volna.
Fodor Péter: – Nem tudtuk átvészelni, hogy kulcsembereimet sokat kellett pihentetnem. A harmadik negyedben átgázolt rajtunk az ASE.
MJUS-Fortress Körmend–Konecranes Salgótarján
109–72 (28–17, 24–18, 26–15, 31–22)
Körmend, 2200 néző. V: dr. Valovics, Farkas, Németh Cs.
KÖRMEND: Ruják 7, MOORE 17/9, FERENCZ 16/12, Bell 15/3, Dávid 10/3. Cs: Davis 17, Trummer 8/3, HEGEDÜS 13/9, Boldizsár, Sonyák 4/3, Sömenek 2. Edző: Sabáli Balázs
SALGÓTARJÁN: JARVIS 27/21, SEBŐK 12/3, Kocsis, Hartvich 8/3, Koma 13. Cs: Kiss Ká. 4/3, Vavra 4, Ughy, Mitchell 2, Balaton 2. Edző: Szájer József
Kipontozódott: Koma 40. p.
Kiállítva: Jarvis 37. p. (második sportszerűtlen hiba után)
Sabáli Balázs: – Sikerült magabiztos győzelmet aratnunk, mindenkinek lehetőséget adhattam a játékra. De sok munka vár még ránk, hogy a rangadókon is győztesen hagyhassuk el a pályát.
Szájer József: – Amíg nem hiszünk önmagunkban, és megilletődötten játszunk, s csak tizenöt-húsz percig koncentrálunk, addig minden mérkőzésünk így végződik. Sokat kell még dolgoznunk, és hinnünk kell önmagunkban!