Férfi kosár vb-sel.: zárásként nyert a magyar válogatott

2019.02.25. 20:13
A mostani világbajnoki selejtezősorozat utolsó meccsén a magyar férfi kosárlabda-válogatott 19 pontos győzelmet aratott Horvátország legjobbjai felett Szombathelyen, egy olyan mérkőzésen, amelyen Vojvoda Dávid 21 pontig jutott, Ferencz Csaba öt triplát is beszórva 17-ig, a Nemzetközi Kosárlabda-szövetség (FIBA) honlapjának élő közvetítésében pedig új magyar kifejezést találtunk: sikátorkarika!
GALÉRIÁNKAT A KÉPRE KATTINTVA TEKINTHETIK MEG!

A hétvégén eldőlt, hogy a magyar válogatott nem lesz ott a jövő évi, kínai világbajnokságon, ám a horvátok elleni utolsó mérkőzésnek így is volt tétje a gárda számára: győzelme esetén biztosan a legjobb 16 európai csapat között végez, vagyis kedvezőbb helyzetből várhatja a következő sorsolást.

Az első kosarat a horvátok szerezték, ám Jones Jarrod remek triplával válaszolt, ami megadta az alaphangot, s Benke Szilárd is gyorsan beszórt egy triplát – közte Jones egy duplát is jegyzett. Elszakadni azonban a jó kezdés ellenére sem sikerült, a horvátok szorosan tapadtak a szintén gyorsan öt pontig jutó Miro Bilan vezérletével, s egész pályás letámadással próbálták a magyar támadásoknak elejét venni.

Hiába, a mieink 7 és fél perc alatt 21 pontig jutottak, míg a horvátok 13-nál leragadtak, jött is az időkérés a vendégektől, ám sokat nem segített, a negyed végére maradt a nyolc pont különbség, Vojvoda Dávid remekül teljesített, a 24 magyar pontból 10-et ő szerzett.

A második tíz percben sem lassított a magyar válogatott, továbbra is ellenfelénél sokkal jobban szedte a lepattanókat, pontosabban értékesítette a triplákat, s jóval kevesebb hibát gyűjtött be. A hármas vonal mögüli remek teljesítménynek – is – köszönhetően a negyed közepén már 16 pont volt a mieink előnye – 38–22.

Ekkor már olyan közönségszórakoztató elemek is belefértek a játékba, mint Vojvoda Keller Ákosnak felkészített alley-oopja – ahogy az a Nemzetközi Kosárlabda-szövetség (FIBA) honlapjának élő blogjában alábbi twitter-bejegyzéséből kitűnik, megpróbálták lefordítani az alley-oop kifejezést magyarra, ez lett a sikátorkarika.

A nagyszünetig tovább javult a triplamutatója a magyar csapatnak, 12 kísérletből hét landolt a gyűrűben. A pályára lépő mind a kilenc magyarnak volt már pontja, s az eredményjelzőn 48–33 állt.

A harmadik tíz percben a horvátok nem nagyon iparkodtak a felzárkózással, így továbbra is maradt a 15 pont körüli magyar előny. A végére rákapcsoltak a mieink, Ferencz Csaba beszórta harmadik tripláját, 21 ponttal vezetett már Ivkovics Sztojan csapata.

A záró negyed szokatlan kosárcsenddel vette kezdetét, bő három és fél percig nem talált be egyik csapat sem, ami tulajdonképpen a még mindig 18 ponttal vezető magyar csapat számára volt kedvező. Végül még erre is sikerült rátenni egy lapáttal, Ferencz bedobta ötödik tripláját is – a magyar válogatott váratlanul magabiztos játékkal, 84–65-re diadalmaskodott.

KOSÁRLABDA
FÉRFI VILÁGBAJNOKI SELEJTEZŐ
6. FORDULÓ, J-CSOPORT
Magyarország–Horvátország 84–65
(24–16, 24–17, 18–15, 18–17)
Szombathely, 2600 néző. Vezette: Rosso (francia), Zascsuk (ukrán), Michaelides (svájci)
MAGYARORSZÁG: Váradi 2, VOJVODA 21/9, Benke Sz. 3/3, Jones 8/3, KELLER Á. 14/3.Csere: Perl 6, Horti 2, Eilingsfeld 9/6, FERENCZ 17/15, Filipovity 2.Szövetségi kapitány: Ivkovics Sztojan
HORVÁTORSZÁG: KATIC 14/3, Kruslin 9/3, Marcinkovic, Peric 8/3, Bilan 12.Csere: Mustapic, Planinic 11, Perkovic 2, Uljarevic 3/3, Vukovic 3/3, Nakic 3/3, Ljubicic.Szövetségi kapitány: Drazen Anzulovic
Az eredmény alakulása. 3. perc: 8–4. 6. p.: 14–9. 8. p.: 21–13. 11. p.: 27–16. 16. p.: 38–22. 19. p.: 46–29. 26. p.: 56–37. 30. p.: 64–43. 34. p.: 69–53. 36. p.: 74–59. 40. p.: 84–62
Ivkovics Sztojan: – Elismerésem a szövetségnek és a játékosoknak. Ha visszaemlékszünk, az Európa-bajnokságra nem vittük el a fiatalokat, vagy nem voltak főszereplők – az elmúlt két év sikere, hogy ismét Európa legjobb tizenhat csapata között vagyunk, ami nagy motivációt jelent ezeknek a srácoknak is. Egy jó család apja vagyok. Tudtam, hogy az olaszok elleni meccs után összezárunk, és a legjobbunkat nyújtjuk.
Drazen Anzulovic: – Kellő energia nélkül játszottunk, nem kontrolláltuk a lepattanókat, sok második esélyt adtunk a magyar válogatottnak. Ellenfelünk jó ritmusban játszott, különösen a hárompontosok terén jeleskedett. Mi nem találtuk a saját tempónkat, a végén arra sem volt esélyünk, hogy szoros meccset játsszunk, nem voltunk képesek azon a szinten teljesíteni, amelyen egyébként tudunk.