Férfi kosár-vb: majd' 60 ponttal nyert az Egyesült Államok

2014.08.31. 00:16
Gálameccsel nyitott az amerikai válogatott
A két nagy esélyes, a házigazda Spanyolország és a címvédő Egyesült Államok is magabiztos sikerrel kezdte a férfi kosárlabda-világbajnokságot.

Egyesült Államok–Finnország 114–55

Gerald Lee révén a finnek szerezték a találkozó első pontjait, de a csapat egyik legjobbja bő két perc alatt három faultot szedett össze. A Team USA Kenneth Faried révén indult be, majd James Harden dobott zsinórban öt pontot. 11–8-ig jól tartották magukat északi rokonaink, 17–12 után viszont egy 11–0-s tombolást rendeztek az amerikaiak. Az első negyedben 12 büntetőt harcolt ki a címvédő, Harden mellett Rudy Gay és Derrick Rose is elemében volt, 10 perc után 15 pontos előnyben voltak.

Elég sok hibával kezdődött a második negyed, ám amíg az amerikai válogatott szép lassan magára talált és elkezdte termelni a pontokat, a finnek teljesen beragadtak: a teljes első félidőben 0/13-as triplamutatót hoztak össze, és a második tíz percben mindössze 2 pontig jutottak. Eközben ellenfelük 29 pontot rámolt be, és remekül védekezett – a két gárda tempója között óriási volt a különbség, a palánkok alatt Anthony Davis tarthatatlan volt, így a nagyszünetre 40 pont fölé nőtt a differencia (60–18).

A második félidőben már inkább a cserék játszottak a Team USA-ben, a harmadik negyedben DeMarcus Cousins harcossága tűnt ki. A finnek a harmadik játékrészben 21 pontot dobtak (többet, mint az egész első félidőben), de ez is csak arra volt elég, hogy kerek 50 ponttal vezessen ellenfelük az utolsó negyed előtt. A záró 10 percben a 100 pont elérése mellett (Rudy Gay volt az elkövető) csak az volt a kérdés, hogy mekkora lesz a különbség – habkönnyű gálameccsel nyitott a címvédő amerikai csapat.

Az Egyesült Államok legjobb dobói: Thompson 18/12, Davis 17, Rose 12/3
Finnország legjobb dobói: Koponen, Huff 12/6-12/6, Murphy 10

Irán–Spanyolország 60–90

Jól kezdődött a találkozó, két és fél percnyi játék után egészen szoros, 8–7-es spanyol vezetést mutatott az eredményjelző. Ezután viszont kijött a két csapat közötti különbség, Spanyolország meglépett, és nem is engedte közelebb férkőzni Iránt, egy negyedet követően 27-18 volt az állás a vb házigazdáinak javára. Pau Gasol, a Chicago frissen igazolt erőcsatára nagyon elemében volt, tulajdonképpen ő jelentette a különbséget az első félidőben. 19 pontot szórt, mellette a társak pedig szépen játszottak, 21–15-re nyerte Spanyolország a második etapot, tehát 48–33 volt a félidő, az irániak szempontjából ez egy tisztes eredmény.

A fordulás után ott folytatták a hazaiak, ahol abbahagyták, az idősebbik Gasol tovább gyarapította pontjai számát. Az irániaknál Kamrani és Haddadi nyújtottak nagyon jó teljesítményt, de mint tudjuk – kicsit elcsalva a közmondást – két fecske nem csinál nyarat. A papírforma nem borult, jól indítottak a spanyolok, megérdemelték a győzelmet.

A lepattanók mutatóját 42–31-re nyerték meg Navarroék, és a gólpasszmutató se rossz tőlük, 22-szer asszisztáltak csapattársuk mezőnykosara előtt. Irán 20 labdát adott el, pozitívumként talán a 40 százalékosos triplamutatót lehet kiemelni.

Irán legjobb dobói: Kamrani 18/9, Haddadi 16, Nikkhah Bahrami 9/3.
Spanyolország legjobb dobói: P. Gasol 33, M. Gasol 15, Navarro 10/6.