Férfi kosár-vb: dráma, a franciák kiejtették Gasolékat!

2014.09.10. 23:47
A franciák legeredményesebb játékosát, a 15 pontos Diawot (jobbra) nem tudták tartani a spanyolok (Fotó: Action Images)
A férfi kosárlabda-világbajnokság negyeddöntőjében, Madridban a házigazda Spanyolország 65–52-es vereséget szenvedett az Európa-bajnok franciáktól.  Az elődöntőben Egyesült Államok–Litvánia és Franciaország–Szerbia találkozókat rendeznek.

A franciáknak sikerült meglepniük az esélyesebbnek számító házigazda spanyol csapatot (amely a csoportban 88–64-re egyszer már felülmúlta a franciákat), ugyanis egy 8–0-s sorozattal kezdtek. Rudy Fernández csupán 3:10 perc elteltével szerezte meg az első spanyol pontokat egy közeli dobással. A franciák jó kezdésének egyik letéteményese Boris Diaw volt, aki rövid időn belül, szinte ugyanonnan két triplát is beszórt.

Amint azonban a távoli dobások nem jöttek össze a vendégeknek, a spanyolok fokozatosan felzárkóztak, sőt egy négyperces francia kosárszünetet kihasználva Juan Carlos Navarro vezérletével fordítani is tudtak. Az első negyed végén azonban egyik fél sem tartott előrébb, 15–15-ös döntetlent mutatott az eredményjelző.

A második játékrészt is a franciák kezdték jobban, Rudy Gobert révén egy látványos zsákolást is bemutattak, de ezúttal csak négy ponttal sikerült meglépniük. A vezetésüket azonban tartani tudták, sőt idővel nőtt is az előnyük, köszönhetően annak, hogy csapatként jól működtek, egyre többen vették ki a részüket a pontgyártásból. Kimondottan jó meccset láthattunk, mert a spanyolok is igyekeztek tartani a lépést, ezt jelezte José Calderón triplája is, amivel 30–26-ra zárkóztak. Igazi fordulatra azonban nem voltak képesek a házigazdák, a vendégek ugyanis nagyon magas szinten védekeztek, két játékrész után 30 pont alatt tudták tartani a 2006-os világbajnokot. A franciák a nagyszünetben 35–28-ra vezettek.

A harmadik negyed, az első kettővel ellentétben a spanyolok fölényével kezdődött, Pau Gasol egy kicsit megrázta magát, és az ő négy pontjának is köszönhetően egy pontra jöttek fel a hazaiak. Erre még volt válaszuk a franciáknak, de Navarro gyorsan dobott öt pontot (egy triplára rátett egy duplát), amivel ismét egyenlő, 39–39 volt az állás.

A spanyolok gépezete azonban még mindig több ponton akadozott: az első 15 triplakísérletükből például mindössze kettő talált a gyűrűbe, míg az egyik kulcsembernek számító Marc Gasol a harmadik negyed hajrájában még csak 6/1-es mezőnymutatónál és három pontnál tartott. Ezzel együtt a harmadik játékrészt 15–7-re megnyerték, és Fernández elképesztő háttal zsákolása után 43–42-es hazai vezetésnél vonultak az utolsó szünetre a csapatok.

A zárónegyed 9–2-es francia rohammal kezdődött, vagyis Vincent Collet kiválóan lepttanózó együttese még csak véletlenül sem adta fel, s négy és fél perccel a meccs vége előtt hat ponttal vezetett. Sőt, két perccel később is még öt volt a különbség a 15. pontját is megszerző Diaw duplája után.

A végjátékban Pau Gasol duplájára Thomas Heurtel válaszolt, aki nem sokkal később egy triplát is beszórt, így az utolsó perc elején 60–52-re vezetett Franciaország. Ezzel eldőlt, a franciák 65–52-re győztek (a lepattanócsatát 50–28-ra nyerték meg), a házigazdák tehát a folytatásban csak az 5–8. helyért játszhatnak.

A másik szerdai negyeddöntőben Szerbia 28 ponttal felülmúlta Brazíliát. A két csapat a csoportkörben is találkozott egymással, akkor utóbbi 81–73-ra nyert, de ezúttal nem kapott esélyt a szerbektől. Az elején Anderson Varejao és Nene még valahogy meccsben tartotta a dél-amerikai gárdát, de ketten kevésnek bizonyultak. A harmadik negyedben nyilvánvalóvá vált, ki a jobb: ezt a tíz percet 17 ponttal nyerte meg a szerb válogatott, amely a franciákkal találkozik majd az elődöntőben.

Franciaország legjobb dobói: Diaw 15/9, Heurtel 13/3, Gelabale 9/3, Batum 9

Szerbia–Brazília 84–56 (21–17, 16–15, 29–12, 18–12)
Szerbia legjobb dobói: Teodoszics 23/9, Bogdanovics 12/6, Krsztics, Raduljica 10-10