Férfi kosár NB I: a Szolnok parázs meccsen verte az Albát

2016.03.30. 21:49
A Szolnok nagy csatában gyűrte le a fehérváriakat (Fotó: Mészáros János)
A férfi kosárlabda NB I középszakaszának felsőházában a címvédő Szolnoki Olaj hazai pályán 88–86-ra legyőzte az Alba Fehérvárt. A két csapat háromszor találkozott eddig a szezonban, és mindegyik összecsapásuk Olaj-sikerrel ért véget.

A középszakaszt óriási, 28 pontos, Zalaegerszeg elleni győzelemmel kezdte az Alba Fehérvár, így önbizalommal tele utazhatott Szolnokra. Az Olajnak ez volt az első középszakaszbeli mérkőzése.

Nagyon harcosan kezdte a meccset a Szolnok, sorra szerezte a támadólepattanókat. Többek között ennek is köszönhető, hogy az Olaj tőle szokatlan módon rendkívül ponterősen játszott ebben a játékrészben. Nagyobb előnyre azonban nem sikerült szert tennie, mert a vendégek irányítója, Kenny Chery bombaformában játszott, és a 19 Alba-pontból 14-et magára vállalt. A második negyedben aztán az Alba nőtt ellenfele fölé fizikailag, ami leginkább lerohanásokban és könnyű kosarakban mutatkozott meg. A 9–0-s fehérvári kezdést Stanley Burrell szakította meg egy triplával, de ez nem igazán tartóztatta fel a vendégeket, akik tovább folytatták rohanós játékukat, és ötpontos előnnyel vonultak a pihenőre (36–41).

A 21. percben Lóránt Péter tripláját követően hat pontra nőtt az Alba előnye, ami a meccsen az addigi legnagyobbnak számított. Kovács Péter viszont előbb egy triplával, majd egy gólpasszal vétette észre magát, amivel egy pontra zárkózott a bajnoki címvédő. A fordítás viszont nem sikerült, mert az Alba megint beleerősített, és visszaállította a hatpontos differenciát. A negyed nagy részében ennyi volt a csapatok közti különbség.

A negyedik játékrészt felpörögve kezdte a Szolnok, amely Jarrod Jones óriási zsákolását követően két akciót is kivédekezett, majd Sztrahinja Milosevics büntetőivel hosszú idő után újra vezetett. Ezt követően végig fej fej mellett haladtak a felek, de gyors egymásutánban három technikai hibát gyűjtött be a Székesfehérvár, amit nem bírt el a vendégcsapat. Nagyot hajrázva két pontra sikerült lefaragni a különbséget (88–86), ami sokat számíthat még a középszakasz végén.

A szolnokiak legjobbja a 25 pontig és 10 lepattanóig jutó Sztrahinja Milosevics volt. Az Albában szintén 25 pontig jutott Kenny Chery, és fontos kosarakat szerzett Lóránt Péter, valamint Anthony Myles is.

A korábbi meccseken

A Kaposvár és a Szombathely március elején a szezon egyik leginkább pontgazdag meccsét játszotta egymás ellen (103–98). A mérkőzés ennek megfelelően kezdődött, nagyon sok könnyű kosár mellett 15 hárompontost rámoltak be a felek az első 20 percben. A második félidőben aztán a Falco visszavett a tempóból, míg a hazaiak az első negyedbeli remek játékukat hozták. Az utolsó negyed teljes mértékben a Kaposvárról szólt, ennek pedig még fontos szerepe lehet a középszakasz végén, hiszen pontazonosság esetén az egymás elleni eredmények számítanak. A meccs legjobbja a dupla-duplát jegyző Hendlein Roland (23 pont, 12 lepattanó), de remekül szervezte a játékot csapattársa, Emanuel Ubilla (15 pont, 8 gólpassz), és Benke Szilárd is kiemelkedőt nyújtott (17 pont).

A Zalaegerszeg–Atomerőmű találkozón mindkét csapat vesztes mérkőzés után próbált javítani gyenge középházbeli rajtját követően. Bár a Paks elvesztette hazai veretlenségét az előző fordulóban, mégis a zalaiakat érte nagyobb sokk, 28 pontos vereséget szenvedtek el Székesfehérváron.

Az első félidőben a zalaegerszegieknél James Kinney és Darrin Govens vitték a prímet, míg a vendégek oldalán leginkább Chris Dunn tudta tartani honfitársai tempóját. Ekkor végig vezetett 4-5 ponttal a ZTE. A második félidőben tovább növelte előnyét a hazai csapat, majd 6 perccel a vége előtt robbantott a Zalaegerszeg, és egy 11–0-s futással 79–58-ra alakította az állást, eldöntve a mérkőzést.

A Sopron első meccsét játszotta a középszakaszban, míg a Pécs vereséggel várta a találkozót. Az óriási dupla-duplát jegyző Travis Taylor (19 pont, 16 lepattanó) vezérletével a hazaiak gyakorlatilag végig vezetve, folyamatosan felőrölték ellenfelüket, és magabiztosan nyertek.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
Felsőház

SZOLNOKI OLAJ KK–TLI-ALBA FEHÉRVÁR 88–86 (26–19, 10–22, 21–19, 31–26)
Szolnok, 980 néző. V: Földházi, Jakab L., Balog Gy.
SZOLNOK: Burrell 8/6, Vojvoda 11, VRBANC 14/12, MILOSEVICS 25/9, Keller Á. 8 Csere: WITTMANN 8, Kovács P. 3/3, JONES 11, Gregory. Edző: Sztojan Ivkovics
FEHÉRVÁR: CHERRY 25/15, MYLES 18/6, Pearson 12, Spurlock, LÓRÁNT 16/3. Csere: Markovics,
Supola 3/3, Wright 6, Simon B. 2, Csorvási M. 2, Filipovics 2. Edző: Dzunics Braniszlav
Az eredmény alakulása. 4. perc: 15–7. 8. p.: 19–14. 10. p.: 24–19. 13. p.: 26–28. 16. p.: 32–31. 19. p.:
34–37. 24. p.: 47–46. 26. p.: 47–53. 29. p.: 54–58. 34. p.: 68–65. 37. p.: 73–75. 39. p.: 81–77
Kipontozódott: Pearson (40. p.), Spurlock (40. p.)
Sztojan Ivkovics: –
Tudtuk, hogy nehéz mérkőzés lesz, és az is volt, amit mindenki láthatott. Szoros
csatában a hajrában már a mi kezünkben volt a vezetés, kár, hogy a végén a nyolcpontos előnyünket
csaknem leadtuk. Örülök, hogy a közönségünk végig mellettünk volt, és kiszurkolta nekünk a győzelmet.
Dzunics Braniszlav: – A védekezéssel volt bajunk a meccs hajrájában, amikor kellett volna, akkor
hibáztunk. A technikait inkább hagyjuk... A fontos szituációkban rossz döntéseket hoztunk.

ZALAKERÁMIA ZTE KK–ATOMERŐMŰ SE 90–65 (22–18, 22–21, 19–13, 27–13)
Zalaegerszeg, 1500 néző. V: Benczur T., Söjtöry T., Minár L.
ZTE: KINNEY 19/12, GOVENS 28/12, Mohácsi 10/6, Kerpel-Frónius 6/6, PANTELICS 14/3. Csere: Velkey 5/3, Czinger, Balmazovics 8. Edző: Bencze Tamás
PAKS: Dunn 12, BARNIES 12/6, Robinson 6, Fomine 9/3, Tóth Á. Csere: WATKINS 9/3, Medve 6/6, Kovács Á. 6/6, Will 5/3, Illés. Edző: Schmidt Béla
Az eredmény alakulása. 3. perc: 2–2. 6. p.: 7–4. 7. p.: 13–8. 8. p.: 13–12. 12. p.: 17–22. 15. p.: 32–32. 17. p.: 36–32. 18. p.: 39–36. 23. p.: 49–39. 25. p.: 49–44. 27. p.: 58–47. 32. p.: 68–55. 35. p.: 74–58. 38. p.: 81–61
Bencze Tamás:
– Nagyon készültünk, az első félidőben már jó volt a védekezésünk, elég sok labdát szereztünk, és egyre jobban felpörögtünk a gyors gólok után. A harmadik negyed közepére tulajdonképpen eldőlni látszott a mérkőzés. Ma még nagyon örülünk ennek a sikernek, de a következő napokban már az újabb feladatra koncentrálunk.
Schmidt Béla: – Nem erre számítottam, sajnos Tóth Ádám a harmadik percben agyrázkódást szenvedett, és az ő távolléte alaposan megzavarta a játékunkat. A későbbiekben meg érthetetlenül szétestünk, ezért elnézést is kérek a szurkolóinktól. Látom a hibákat, ki kell javítani, erre a legjobb gyógyír néhány győzelem lenne.