Férfi kosár Magyar Kupa: él a széria, újra döntős a Szolnok

2014.02.07. 19:08
Lóránt Péter (jobbra) tíz ponttal járult hozzá a Szolnok győzelméhez (Fotó: Korponai Tamás)
A Szolnoki Olaj a papírformának megfelelően 64–53-ra legyőzte a Kecskemétet a férfi kosárlabda Magyar Kupa pécsi nyolcas döntőjének péntek esti első elődöntőjében, és – sorozatban negyedszer – bejutott a fináléba. Az ellenfél a döntőt korábban sohasem játszó Sopron lesz, amely hasonlóan pontszegény, de izgalmas hajrát hozó meccsen 66–63-ra legyőzte az Atomerőmű legénységét.

SZOLNOK–KECSKEMÉT 64–53

A Szolnok kezdett jobban, de az első negyedben a nagyon ponterős Pongó Martin vezérletével a KTE 12–5-ös rohamot futott, és minimális előnyre tett szert a játékrész végére.

Az Olaj a második negyed derekán vette át a kezdeményezést, Vojvoda Dávid triplája és Sztrahinja Milosevics két büntetője nyomán hétpontos fórral ment a nagyszünetre, majd a harmadik negyedben tovább morzsolta ellenfelét – Justin Holiday zsákolása után a játékrész végére tíz pont fölé hízott az előny (51–40).

A befejező negyed nem hozott fordulatot, Keller Ákos három duplája után 17 pontosra nőtt a különbség (64–47), és bár a KTE valamelyest felzárkózott, már nem volt esélye a fordításra.

A sorozatban negyedszer döntős szolnokiak 2011-ben és 2012-ben megnyerték a Magyar Kupát, a tavalyi fináléban azonban súlyos vereséget szenvedtek az Alba Fehérvártól.

SOPRON–ATOMERŐMŰ 66–63

Az első percek kiegyenlített játékát követően, 10–10-nél a paksiak száguldottak egy 16–1-es etapot, és sokáig magabiztosan vezettek. A Sopron azonban stabilizálni tudta játékát, lassacskán faragni kezdte a hátrányt, és a negyedik negyed elején, Tóth Gergely triplájával utolérte ellenfelét (49–49).

A SZOMBATI PROGRAM
A 3. helyért: KTE-Duna Aszfalt–Atomerőmű SE 18.00
Döntő: Szolnoki Olaj KK–Soproni KC 20.45

Átbillenni azonban ekkor még nem sikerült, megint az Atom ragadta magához az irányítást. 55–60-nál aztán a soproniak „bedeszkázták” gyűrűjüket, odaát sorozatban nyolc pontot gyártottak, és Jonathon Thompson triplája után már ők vezettek (63–60).

A végjátékban mindkét félnek volt lehetősége kiharcolni a győzelmet, ám itt is, ott is kimaradt büntető. Végül az döntött, hogy Milos Boriszov kihagyott szabaddobásai után Filip Barovics támadólepattanót szedett, és a fault után könyörtelenül bevágta mindkét büntetőjét – pedig a másodikat nem is akarta. Azzal ugyanis lehetőséget adott az ellenfélnek egy időkérésre, csakhogy hiába a megbeszélés, a paksiaknak nem maradt idejük egy pontos tripla kivitelezésére.

A Soproni KC fennállása során először jutott be a Magyar Kupa döntőjébe. A Soproni MAFC 1969-es diadala óta először játszhat soproni férficsapat kupadöntőt.

ZSÍROS TIBOR FÉRFI KOSÁRLABDA MAGYAR KUPA NYOLCAS DÖNTŐ, PÉCS

ELŐDÖNTŐ
SZOLNOKI OLAJ KK KTE-DUNA ASZFALT 64–53 (15–16, 22–14, 14–10, 13–13)
Pécs, 1200
néző. Vezette: Pálla, Vígh P., Farkas G.
SZOLNOK: Simon B. 2, Holiday 12/6, Vojvoda 10/6, MILOSEVICS 8, LÓRÁNT 10/3. Csere: Báder 7, Rakics 2, Warren 3/3, KELLER 10, Ivosev, Tóth Z. Edző: Dragan Alekszics
KECSKEMÉT: Kuntics 8/3, PONGÓ MARTIN 13, Mészáros M. 7/3, Sztefanovics, Bencze Z. 2. Csere: KARAHODZSICS 8, Pongó Máté 4, Kovács B. 3/3, Jovanovics 3/3, Hegedűs G. 5/3. Szakmai igazgató: Sztojan Ivkovics
Az eredmény alakulása. 5. perc: 10–4. 8. p.: 10–9. 9. p.: 14–16. 15. p.: 23–26. 18. p.: 32–28. 20. p.: 37–30. 25. p.: 42–34. 30. p.: 51–40. 35. p.: 60–46
Kipontozódott: Warren (32. p.)
DRAGAN ALEKSZICS:
– Minőségi játékoskeretünknek köszönhetően sikerült megnyernünk a mérkőzést. A védekezésünkkel elégedett lehetek, hiszen kevés pontot kaptunk, de támadásban sokat hibáztunk. Szombatra ki kell pihennünk magunkat.
SZTOJAN IVKOVICS: – Nagyon fontos mérkőzésen vagyunk túl, amely a fiataljainknak útmutató volt, hogy miként kell dolgozni. Nagyon hiányoztak a sérültjeink, csak megközelíteni tudtuk a Szolnokot, megszorítani nem. Küzdeni fogunk a harmadik helyért.

SOPRON KC–ATOMERŐMŰ SE 66–63 (11-14, 17-20, 18-15, 20-14)
Pécs, 600
néző. Vezette: Cziffra, Benczur, Török R.
SOPRON: Thomas 5, Thompson 9/6, Dénes 1, Boriszov 6/6, BAROVICS 27. Csere: Ruják, TÓTH G. 10/6, Takács N., TREPÁK 8/6. Edző: Sabáli Balázs
ATOMERŐMŰ: Vaughn 10/3, McGruder 2, SZABÓ ZS. 12/6, Körtélyesi 2, JONES 16. Csere: Baki, Eilingsfeld, KOVÁCS Á. 13/9, Tóth Á. 8, Markovics, Kerpel-Fronius. Edző: Dzunics Braniszlav
Az eredmény alakulása. 3. perc: 5–4. 6. p.: 10–8. 13. p.: 11–26. 17. p.: 22–32. 23. p.: 33–38. 26. p.: 36–41. 33. p.: 49–54. 37. p.: 60–60
Kipontozódott: Jonas (16. p.)
SABÁLI BALÁZS:
– Kiemelkedően védekezett a Paks, ez kizökkentett bennünket, de utána a zónavédekezésünkkel megfogtuk őket. Filip Barovics extrát nyújtott tőlünk, hiszen száz százalékkal dobott, és jókor jöttek az utolsó negyedben Trepák Zoltán triplái is. Természetesen örülünk a döntőbe jutásnak, de tudjuk, hol a helyünk, és a földön maradunk.
DZUNICS BRANISZLAV:– Lehet, hogy nem volt szép a mérkőzés, de tele volt izgalommal. A Sopron higgadtabb volt támadásban, így nyerte meg az egylabdás meccset, pedig mi is maximumot nyújtottunk.