Férfi kosár Euroliga: mínusz 21-ről felállt a Fener, de a CSZKA-é a trófea!

2016.05.15. 22:36
Nyolc év után ismét Euroliga-győztes a CSZKA Moszkva (Fotó: AFP)
A CSZKA Moszkva hosszabbítás után 101–96-ra legyőzte a Fenerbahcét a férfi kosárlabda Euroliga berlini négyes döntőjének fináléjában, ezzel 2008 óta először, míg összességében hetedik alkalommal megnyerte a legrangosabb európai kupasorozatot. A török csapat a harmadik negyed közepétől kezdve 21 pontos hátrányt dolgozott le (42–63), és harcolta ki a hosszabbítást az oroszokkal szemben, ám a ráadásban a CSZKA felülkerekedett a Feneren.

FENERBAHCE–CSZKA MOSZKVA 96–101 – HOSSZABBÍTÁS UTÁN

Magas színvonalon kezdődött az összecsapás, az első negyed első felében inkább a törökök, a második felében pedig a Teodoszics, Voroncevics, Higgins trió vezetésével az oroszok játszottak fölényben, de két pont volt mindössze a különbség 10 perc játék után (20–22). A második felvonás elején a Fener még fordított is 27–26-ra, a félidőből hátralévő hat és fél percet viszont 24–3-ra nyerte a CSZKA, így a nagyszünetben kerek 20 ponttal vezettek egészen parádés támadójátékkal.

A fordulás után sem nagyon változott a helyzet, Veselyt ráadásul büntetlenül küldhették büntetőzni az oroszok, a cseh magasember ugyanis mindössze a tizedik kísérletére talált be először a vonalról. Tizenhat pontra visszajött ugyan a Fener az utolsó negyed előtt, de egyáltalán nem volt benne a játékban a fordítás lehetősége. A záró negyedben aztán a moszkvaiak játéka teljesen szétesett, 1-1-ekre építettek, de nem nagyon tudtak betalálni, míg a törökök mindent kihasználtak, Antic és Udoh vezetésével elkezdték lefaragni a távolságot. A végjáték hőse Bobby Dixon volt, szinte egymaga egyenlített az utolsó három és fél percben dobott 8 pontjával, 43 másodperccel a vége előtt pedig egy triplával egyenlített (81–81). De Colo végigönzőzte a negyedik negyedet, eladott labdája után Hines faultolt, Szlukasz bedobta a büntetőket, az ellentámadásból azonban Hjapa egyenlített egy pöcivel. 1.9 másodperc alatt már nem dobott kosarat a Fener, jöhetett a hosszabbítás (83–83).

A ráadást Szlukasz hármasa nyitotta, ám De Colo vezetésével szinte végig a CSZKA játszott előnyben ezt követően, általában 1-3 pontokkal álltak jobban. Hines az utolsó perc előtt ötre növelte a fórt, De Colo újabb két büntetője után pedig héttel mentek az oroszok 38.9 másodperccel a vége előtt. A Fener hiába dobott be két triplát is, a CSZKA nem hibázott a vonalról, végül 101–96-ra nyertek a moszkvaiak, így ők lettek a mostani kiírás győztesei, 2008 óta először.

A Fenerbahce legjobb dobói: Dixon 17/15, Antic 16/3, Udoh 16, Datome 16/9, Szlukasz 10/3
A CSZKA Moszkva legjobb dobói: De Colo 22/3, Teodoszics 19/9, Hines 13, Higgins 12/6, Voroncevics 11/3

LABORAL KUTXA–LOKOMOTIV KUBANY 75–85

Jobban kezdett a Laboral Kutxa, Bertans két triplájával gyorsan meglépett 10–4-re, de Claver és Broekhoff hármasaival két támadás alatt eltüntette a különbséget a Lokomotiv Kubany, utóbbi újabb trojkájával először vezettek az oroszok a 6. percben (12–13). A negyed második felében, illetve a második felvonásban szinte végig fej fej mellett haladtak a felek – a spanyolok öt ponttal megléptek a 18. percben, de a félidőben csak kettővel vezettek (42–40).

A fordulás utáni első négy percben alig-alig esett kosár, a 25. percben azonban nagyot fordult a kocka – 46–43 után egy 11–0-s rohammal a Loko került fölénybe, itt megszerzett előnyét pedig tartotta is a harmadik negyedben. A záró játékrész elején Janning és Zubkov révén növelte fórjátaz orosz együttes, majd Delaney és Broekhoff kosaraival a közte 20 is megvolt a 37. percben (65–85). A végén kozmetikázott kicsit az Adams és Bertans vezette Laboral, de 85–75-re nyert a Kubany, ezzel az orosz csapaz végzett a harmadik helyen.

Hanga Ádám ezúttal is sokat, 27 és fél percet játszott, ami alatt három pontig (0/2 dupla, 0/2 tripla, 3/6 büntető), hét lepattanóig (csapata legjobbja volt ezzel), egy gólpasszig, egy blokkig, négy kiharcolt faultig és két eladott labdáig jutott.

A Laboral Kutxa legjobb dobói: Adams 25/18, Bertans 13/9, Blazic 8