Férfi kosár Ek: tisztes vereség Törökországban, már nem juthat tovább a Szolnok

GYŐRI FERENC (IZMIR)GYŐRI FERENC (IZMIR)
2019.01.23. 20:48
Luksa Andric (balra) 12 pontig jutott, de kipontozódott (Fotó: twitter.com)
A vártnál sokkal jobban tartotta magát a Karsiyaka otthonában a Szolnok a férfi kosárlabda Európa-kupa második csoportkörének negyedik fordulójában, és bár az utolsó percig volt esélye a győzelemre, kikapott, így már biztosan nem juthat tovább.

Míg Magyarországon hóesés, az Égei-tenger partján fekvő Izmirben eső és villámlások tarkították a szerdai napot, ami megalapozta a borús hangulatot. Báder Mártonnak, a Szolnoki Olaj KK technikai igazgatójának azért nem volt rossz kedve: előbb a kedd esti edzés után hatalmas küzdelemben legyőzte Jakab Máté másodedzőt a hárompontosdobó háziversenyben, aztán másnap egy Palesztinából érkező fiatalember fotózkodott vele – az nem derült ki, hogy felvételről látta-e játszani mondjuk a Cibona Zagrebben, vagy inkább a korábbi remek center 210 centis magassága volt feltűnő…

A törökök atyjáról, Kemal Atatürkről elnevezett csarnokban a házigazda Pinar Karsiyaka az első negyed végén ragadta magához egyértelműen a kezdeményezést, addig hatékony támadójátékkal jól tartotta magát az Olaj. A vendégeknél kezdőbe került a húszéves Rudner Gábor, aki csapata első pontjait szerezte egy mutatós támadás végén.

Nem könnyítette meg a magyar bajnok dolgát, hogy török riválisa – ekkor még – bámulatosan dobott távolról, alig hibázott – ezen a téren a mieink teljesítményére sem lehetett panasz, Nemanja Milosevics már a nagyszünet előtt négy triplát termelt. Félelem nélkül játszott a Szolnok, nem hatott rá bénítólag a fantasztikus atmoszféra, így húsz perc játék után egyértelműen meccsben volt (52–47).

Milosevics mellett Andrew Rowsey is ragyogóan teljesített, a fiatal irányító megküzdött minden labdáért és a pontokat is szorgosan gyűjtögette. Szinte hihetetlen, de Tóth Ádám zsákolása után átvette a vezetést a Tisza-parti gárda, amely nem adta olcsón a bőrét (66–65). Nagyon kellettek a Karsiyakának a debütáló Christopher Evans bravúrtriplái, mert a Szolnok nem tágított tőle.

A vendégek Benke Szilárd hármasával a záró negyed elején még egyenlítettek, szűk négy perccel a vége előtt azonban a Szolnok második centere is kipontozódott (Tóth után Luksa Andric). Még ez sem küldte padlóra a honi bajnokság két alapemberét nélkülöző listavezetőjét, egy pont hátránnyal kezdte az utolsó percet, azonban Erving Walker kinti dobása (és talán egy elmaradt fault Vojvoda betörésénél) megpecsételte a sorsát.

Veresége ellenére minden dicséretet megérdemel a hárompontosvonalon túlról elképesztő hatékonysággal tüzelő Szolnok, amelynek csak a gyenge büntetőzés miatt lehet hiányérzete – a FIBA Európa-kupa második csoportköréből viszont már nem juthat tovább.

KOSÁRLABDA
FÉRFI FIBA EURÓPA-KUPA
2. CSOPORTKÖR, 4. FORDULÓ
I-CSOPORT
PINAR KARSIYAKA (török)–SZOLNOKI OLAJ KK 102–95 (30–18, 22–29, 23–25, 27–23)
Izmir, 4000 néző. V: Kukelcik (szlovák), Milojevics (macedón), Spanic (szlovén)
KARSIYAKA: WALKER 21/15, Henry 11/3, Batuk 5/3, MAREI 15, KARAMAN 12/3. Csere: Ugurlu 10/6, EVANS 19/6, Güven 6, Gülaslan 3/3, Aygündüz. Edző: Özhan Civgin
SZOLNOK: ROWSEY 24/18, Rudner 2, BENKE 12/9, N. MILOSEVICS 20/15, Andric 12. Csere: VOJVODA 16/6, Tóth Á. 7, Kovács P. 2. Edző: Dragan Alekszics
Az eredmény alakulása. 2. perc: 3–5. 5. p.: 11–8. 7. p.: 15–14. 9. p.: 25–16. 12. p.: 30–24. 15. p.:
44–32. 19. p.: 49–45. 23. p.: 56–53. 25. p.: 61–55. 28. p.: 65–66. 29. p.: 70–66. 31. p.: 75–75. 33.
p.: 82–75. 39. p.: 96–95
Kipontozódott: Tóth Á. (33. p.), Andric (37. p.)
Özhan Civgin: – Nehéz mérkőzés volt számunkra, idő kell, hogy friss igazolásainkat beépítsük a
csapatba. Két hét szünetet tartottak a török bajnokságban, egy ideje nem játszottunk hivatalos
meccset. Borzalmasan védekeztünk, de támadásban rendre betaláltunk. Az eredménynek örülök, ám a mutatott játékkal nem vagyok megelégedve, nem koncentráltunk eléggé. Nem lepett meg a
tartalékos Olaj teljesítménye, tudtam, hogy jó erőkből áll.
Dragan Alekszics: – Airington és Sztrahinja Milosevics nélkül, rövid kispaddal játszottunk
nagyszerű meccset. Elképesztően küzdött a csapat, nem törtünk meg, de a Karsiyaka bivalyerős, főként, hogy két játékossal erősödött az utóbbi időben. Visszajöttünk többször, de a kritikus helyzetekben sajnos türelmetlenek voltunk és eladtunk néhány labdát. Gyorsan tovább kell lépnünk, szombaton a veszélyes Kaposvár jön hozzánk a bajnokságban.