Férfi kosár Ek: a Fehérvár továbbjutott, a Szolnok elhasalt

2018.01.31. 19:00
A litván táncoslányok sem tudták elvonni a körmendiek figyelmét (Fotó: FIBA.basketball)
Az Alba Fehérvár férfi kosárlabdacsapata 78–75-re nyert Törökországban a Büyükcekmece ellen a FIBA Európa-kupa 2. csoportkörének 5. fordulójában, ezzel biztosította továbbjutását. Ugyanebben a csoportban a Körmend várja a második helyről az utolsó fordulót, miután 86–81-re győzött Litvániában. A Szolnok viszont simán kikapott Minszkben, ezzel elszálltak a továbbjutási esélyei.

Fazekas Zoltán jelenti Isztambulból

Megszólalt a müezzin – nem volt kérdéses, milyen vallású országban játszott az Alba Fehérvár. A kedd esti edzés közben is megszólalt a Demir Insaat Büyükcekmece csarnokában a hangszóróból az imára hívó ének, később a szerdai meccs előtti bemelegítés közben is. Majd rögtön utána a vendéglátó gárda indulóját hallhattuk, de a diszkó stílusú klubhimnusz fülbemászó dallama ellenére sem ugrasztotta talpra a kis létszámú közönséget… Büyükcekmece 1958-tól önálló kisváros volt, 1987 óta Isztambul tartomány egyik önálló körzete, férficsapata tavaly a sorozat nyolcaddöntőjében búcsúzott a FIBA Európa-kupától. Hogy idén mikor búcsúzik, azt még nem tudni, azt viszont igen, hogy az Alba Fehérvár ott lesz a nyolcaddöntőben, miután a sorozat második csoportkörének 5. fordulójában a magyar bajnok idegenben is legyőzte a Demirt! Alandise Harris visszalépős triplájával kezdett a magyar együttes, majd Trevis Simpson két távolijával már 9–5-re vezetett az Alba. Gyorsan fordítottak a hazaiak, ám ezután újból a mieink pillanatai következtek. A második negyed elején védekezésben kiengedtek a fehérváriak, nyolc ponttal megugrott a Büyükcekmece, amelyet az ötventagú helyi B-közép folyamatos énekkel biztatott nagyobb tempóra. Keller Ákos triplájával zárkózott, majd Lóránt Péter középtávolijával megint vezetett az Alba. Hullámzott a mérkőzés, hol az egyik, hol a másik csapatnak volt egy-egy jobb periódusa, így aztán nem meglepő módon döntetlenről folytatódott a meccs a nagyszünetet követően.

Örömteli volt, hogy a magyar bajnok játékosai remekül dobtak távolról, kevésbé, hogy rengeteg támadólepattanót szedtek a hazaiak, akik emiatt újra és újra próbálkozhattak. Állandósult a vendégelőny, de a litván centert, Evaldas Kairyst nem tudták a fehérváriak féken tartani, ám kimagasló teljesítménye sem volt döntő tényező. Az utolsó negyedben 73–70-es Alba-vezetésnél eldurrant Özhan Civgin vezetőedző agya, aki előbb technikait kapott, majd kiállították – mivel nemcsak reklamált, de a bírók arcába ordítozott a pályán…

Négypontos előnnyel ment bele a hajrába a Fehérvár, s mivel a hazaiak utolsó támadásánál Chris Horton blokkolta Ilkan Karaman hárompontos kísérletét, az Alba nyert, és az utolsó forduló eredményeitől függetlenül továbbjutott.

„Kemény meccs volt idegenben, egy jó csapat ellen bravúrnak számít a győzelem. Igazi csapatmunka volt, nagy dolog, hogy továbbjutottunk. Sok meccsen uraljuk a palánkok alatti területet, de januárban több találkozó volt, amikor ellenfelünk sok támadólepattanót szedett, ez koncentrációs probléma, amin javítanunk kell” – mondta az összecsapás után Trevis Simpson, az Alba hátvédje.

Győri Ferenc jelenti Kedainiaiból

Kedainiai kisváros, azonban 2200 néző befogadására alkalmas városszéli csarnoka ha nem is impozáns, de kifejezetten takaros. A települést a Smilga és a Nevezis folyó határolja, történetesen utóbbiról nevezték el Kedainiai kosárlabdacsapatát, amely a tízcsapatos litván bajnokság kilencedik helyén áll, és a negyedik számú nemzetközi sorozat második csoportkörében csupán az Alba Fehérvár elleni hosszabbításos hazai sikert tudta felmutatni.

Szűk másfél órával a kezdés előtt az Egis Körmend részéről elsőként az újdonsült amerikai irányító, a végtelenül laza, egyúttal kissé különc Kevin Dillard lépett be az arénába. Nem sokkal utána a helyi táncoslányok is befutottak talpig lilában, ennek örömére a fények is kigyúltak lassacskán. Az idilli képet kissé árnyalta a mindent átható ételszag, amely leginkább a lángoséhoz hasonlított. A hivatalos személyekbe vetett magyar bizalom a többszörösére nőtt, amikor kiderült, hogy a mérkőzés komisszárja a hangzatos nevű lengyel Leszek Rakoczy lesz. A vasi együttest Litvániában sem hagyták cserben hűséges szurkolói, öten vállalták a hosszú utat, hogy láthassák Gasper Potocnik együttesét (mindezt londoni átszállással).

A palánk alatt már a mérkőzés elején hatalmas fölényt harcolt ki magának a házigazda. Csorvási Milán lepattanót nem, sportszerűtlen hibát viszont összeszedett, ugyanakkor a játékvezetők nem reagáltak, amikor a remeklő Justin Tuoyo kezére hatalmasat ütött az exfalcós Lester Medford. A már majdnem megszerzett labdák szinte mindig a Nevezishez pattantak, az első félidő után mégis versenyben maradt a magyar csapat (42–40).

Medfordot nem zárták szívükbe a körmendi szurkolók, remekelt az ördöngös irányító, azonban a Körmend kitűnő hárompontosainak köszönhetően nem tágított riválisa mellől. A negyedik negyed elején Marquis Wright és Andre Hollins vette kezébe a varázspálcát, három perccel a lefújás előtt nyolc pont volt az Egis előnye (70–78). A hajrában biztosan őrizte a különbséget a Körmend, a litvánok nem kaptak esélyt a felzárkózásra, így a vasiak nagyon fontos győzelmet arattak – de még nem jutottak tovább…

A SZOLNOK KIKAPOTT ÉS KIESETT

A Szolnok 25 pontos vereséget szenvedett Fehéroroszországban a Cmoki Minszktől, így már nincs esélye a továbbjutásra.

KOSÁRLABDA, FÉRFI FIBA EURÓPA-KUPA
2. CSOPORTKÖR, 5. FORDULÓ
J-CSOPORT
DEMIR INSAAT BÜYÜKCEKMECE (török)–ALBA FEHÉRVÁR 75–78 (21–22, 22–21, 17–18, 15–17)
Isztambul, 600
néző. Vezette: Matejek (cseh), Attard (olasz), Bissuel (francia)
BÜYÜKCEKMECE: Walker 4, Wright 11/3, Yildiz, Karaman 10, KAIRYS 20. Csere: D. SIMPSON 5, SZTOJANOVSZKI 13/3, Mutlu 9/6, Altinkalem, Baykan 3/3. Edző: Özhan Civgin
FEHÉRVÁR: Hill 6, T. SIMPSON 16/9, HARRIS 16/9, Keller Á. 7, LÓRÁNT 11/3. Csere: HORTON 9, Keller I., Kovács Á. 4, Mohammed 6, Filipovity 3/3. Edző: Dzunics Braniszlav
Az eredmény alakulása. 3. perc: 5–9. 6. p.: 11–9. 8. p.: 11–15. 13. p.: 34–26. 18. p.: 36–41. 25. p.: 47–49. 27. p.: 53–51. 29. p.: 56–60. 32. p.: 62–66. 36. p.: 67–66. 39. p.: 70–74
Kipontozódott: Keller Á. (40. p.)
Dzunics Braniszlav: –
Végig kiegyenlített meccsen a végjátékban megteremtettük a lehetőséget a győzelemre. Minden elismerésem a játékosaimé, jár nekik a gratuláció a továbbjutás kiharcolásáért. Az első félidőben a támadójátékunk remek volt, távolról kitűnően dobtunk, a második félidőben sok gondunk volt a védőlepattanókkal, de ezúttal elbírtuk ezt is.

BK NEVEZIS (litván)–EGIS KÖRMEND 81–86 (23–22, 19–18, 19–21, 20–25)
Kedainiai, 500
néző. Vezette: Dodds (brit), Giovannetti (olasz), Oliot (francia)
NEVEZIS: Veljacic 2, WOODARD 13/6, Matulis 7/3, Lihogyej 4/3, MALDUNAS 15. Csere: Sedekerskis 10/3, MEDFORD 23/9, Tamulis 3/3, Korenyuk 4. Edző: Ramunas Cvirka
KÖRMEND: DILLARD 16/6, HOLLINS 21/9, Ferencz 9/9, TUOYO 20/6, Horti. Csere: Csorvási, Fanning 1, M. WRIGHT 13/9, Davis-Smith 6. Edző: Gasper Potocnik
Az eredmény alakulása. 2. perc: 3–6. 8. p.: 19–16. 13. p.: 25–27. 15. p.: 35–29. 16. p.: 37–35. 17. p.: 42–35. 23. p.: 42–45. 28. p.: 57–53. 32. p.: 61–64. 37. p.: 70–78
Kipontozódott: Lihogyej (39. p.)
Ramunas Cvirka:
– Csalódott vagyok, ennél többre képes a csapatom. Problémáink adódtak a palánk alatti játékunkkal, Vlagyiszlav Korenyuk sérülése miatt keveset játszhatott, Valerij Lihogyej pedig gyorsan gyűjtötte a faultokat. A negyedik negyedben sok kosarat kaptunk a támadóidő lejárta előtti másodpercekben, és a lepattanózásban sem domináltunk már annyira.
Gasper Potocnik: – Nehéz meccs volt. Idegenben minden találkozó duplán számít, különösen most, amikor a továbbjutásunk esélyének megőrzése volt a tét. Innentől kezdve csak rajtunk múlik, élünk-e a lehetőséggel. Igyekszünk hamar elfelejteni a mérkőzést és az előttünk álló erőpróbával foglalkozni. Jól játszottunk, a lepattanózás eleinte nagy problémát jelentett, de javítottunk a helyzeten, és megérdemeltük a győzelmet.

A J-CSOPORT ÁLLÁSA
1. ALBA FEHÉRVÁR 5 4 1 412–394 9
2. KÖRMEND 5 3 2 393–395 8
3. Büyükcekmece 5 2 3 375–372 7
4. Nevezis 5 1 4 405–424 6

K-CSOPORT
CMOKI MINSZK (fehérorosz)–SZOLNOKI OLAJ 86–61 (28–20, 19–15, 15–10, 24–16)
Minszk, 1000
néző. Vezette: Mahlin (orosz), Karabilecen (török), Kunellesz (ciprusi)
CMOKI: Saddler 6, Kudrjavcov 5/3, Czerapowicz 22/9, Mescsarakov 7, Szemjanjuk 4. Csere: Adamovic 14/6, Traszcinecki 2, Szalas 1, Paljascsuk 3/3, Kravish 13, Gray 4/3, Korzh 5/3. Edző: Aljakszandr Krucikov
SZOLNOK: Perry 12/3, Vojvoda 6/6, Milosevics 8, Ford 10, Andric 6. Csere: Tóth Á. 7, Kovács P., Polyák 9/6, Tóth Z. 3/3. Edző: Dragan Alekszics
Az eredmény alakulása. 2. perc: 3–4. 6. p.: 16–10. 8. p.: 23–13. 12. p.: 31–24. 16. p.: 35–31. 18. p.: 38–33. 23. p.: 49–36. 25. p.: 51–42. 29. p.: 59–44. 32. p.: 70–48. 34. p.: 75–50. 39. p.: 84–56
Dragan Alekszics:
– Már a mérkőzés elejétől rosszul védekeztünk, kevés energiával játszottunk, nem voltunk elég kemények. Elvesztettük a párharcokat, nem tudtuk levédeni a kettő a kettő elleni játékokat sem. Nem volt meg az egyensúly a védekezésünk és a támadójátékunk között. Tiszta fejekre van szükség, több energiával kell játszanunk, már a hétvégén, az Alba elleni rangadón is.

További eredmény: Mornar Bar (bosnyák)–Bakken Bears (dán) 76–87 – h. u.