Férfi kosár Eb: Tony Parkerék legyőzték a letteket

2013.09.13. 23:06
Tony Parker ziccerben (Fotó: FIBA)
A szlovéniai férfi kosárlabda Európa-bajnokság középdöntőjének E-csoportjában Franciaország 102–91-re győzött Lettország ellen.

A franciák tulajdonképpen már az első negyedben eldöntötték a lettek elleni meccset a szlovéniai férfi kosárlabda Eb ma esti összecsapásán, miután tíz perc elteltével már 31–15-re vezettek.

A két csapat között alapvetően a több jó egyéni teljesítmény döntött. A franciáknál Alexis Ajinca 25, Tony Parker 23, Nicolas Batum 19 pontot szerzett. A letteknél egyedül a 28 pontos Dairis Bertans nyújtott igazán kiemelkedő teljesítményt.

A franciák legyőzése után lendületből, könnyedén hozta a belgák elleni meccset Litvánia. A baltiak ezzel gyakorlatilag biztosították továbbjutásukat a negyeddöntőbe, ráadásul meglehetősen jó helyzetből várhatják az utolsó játéknapot, a többi eredménytől függően ugyan, de akár a csoportgyőzelemért is játszhatnak vasárnap Kleizáék.

A belgák – hasonlóan a két nappal korábbi, szerbek elleni meccshez – meglehetősen kellemetlen stílusban, az ellenfelük játékát akár személyi hibák árán is tördelve kezdtek . Az ekkor még kevés adódó helyzetüket is kihagyó litvánok így az első bő négy percben egyetlen árva pontot szereztek csupán, nem a támadójátékról szóltak az első percek (1–5). A folytatásban aztán már be-betaláltak a felek, a litvánok többnyire a gyűrűt támadva szerezték kosaraikat, a negyed végére pedig már a vezetést is átvették (18–12). Kőkeményen védekeztek a baltiak, ez alapot adott számukra a sokkal gördülékenyebb támadójátékhoz is. Beesett néhány tripla, és nagyszerű passzokat, fineszes megoldásokat is láthatott a Stozice Arena nem túl nagyszámú közönsége, így elléptek a litvánok (27–14). A belgák nem tudtak újítani, Valanciunas pedig mindkét palánk alatt dominált, vele egyszerűen nem tudtak mit kezdeni Hervellék. Rajta kívül azonban Kuzminskas és Kleiza is elkapta a fonalat, így félidőre már szakadéknyi különbség tátongott a csapatok között, 20 percnyi játék után eldőlni látszott a találkozó (44–21).

A fordulás után sem történt változás a játék képében, ekkor már edzőmeccs jellege lett a találkozónak. A litvánok tulajdonképpen azt csináltak, amit akartak, kintről, bentről vagy leindításból tetszőlegesen érték el pontjaikat, így a különbség gyorsan elérte a kerek 30 pontot (55–25). Kazlauskas mester bátran forgathatta csapatát, mindegyik játékos bőven kapott bizonyítási lehetőséget. A találkozó hátralévő részében már csak a különbség mértéke maradt kérdéses, a lényegi dolgok tekintetében véget ért a találkozó. Végül 19 lett közte, a litvánok pedig kényelmes helyzetből figyelhetik a többi mérkőzés alakulását, és készülhetnek az Ukrajna elleni záró találkozóra.

Az Eb-n a középdöntő E-csoportjában egy győzelemmel és két vereséggel álló ukránok az első két, szorosabb negyed után a harmadik játékrész végére kilenc ponttal megléptek a három győzelemmel álló szerbektől, és ez döntőnek bizonyult. Ukrajna végül a 21 pontos Makszim Kornijenko és a 20 pontos Eugene Jeter vezérletével 82–75-re győzött.