Nem volt kérdés: Franciaország először Európa-bajnok!

2013.09.22. 21:00
Parker csak a végén villogott, de a franciák így is könnyedén nyertek a litvánok ellen (Fotó: Reuters)
A férfi kosárlabda Európa-bajnokság ljubljanai döntőjében Franciaország 80–66-ra legyőzte Litvániát, így története során először – két ezüst és öt bronz után – megnyerte a kontinensviadalt. A háromszoros győztes litvánok jobban kezdtek, de 31–31 után megtorpantak, a franciák pedig kispadjuk és lepattanózásaik révén megérdemelten értek fel a csúcsra. A torna MVP-je Tony Parker lett.

1. NEGYED

A litvánok Kalnietis, Lavrinovic, Maciulis, Seibutis, Kleiza felállásban kezdtek, míg a franciák ötöse így nézett ki: Batum, Parker, Diaw, Ajinca, Gelabale. A franciák első támadása sikertelen volt, Lavrinovic szerezte az első pontokat, a fehér mezben játszó franciák viszont gyorsan átvették a vezetést, miután Ajinca 4 ponttal nyitott. Kleiza triplával hozta közelebb a baltiakat, amire viszont Batum válaszolni tudott a hármasvonalon túlról. A dobópárbajt Kalnietis folytatta újabb triplával, ám Batum nem sokkal később már 7 egységnél járt. 15–10

Jonas Kazlauskas hamar meg akarta fogni a franciák lendületét, ezért időt kért az 5. percben. A szusszanásnyi szünet után ismét Lavrinovic szerezte az első duplát, kisebb pontcsend után szép betörés végén Parker szerezte meg az első pontjait. Kleiza faulttal együtt volt pontos és a büntetőt sem hibázta el, majd a következő támadásnál a triplájával a zöld-sárgák át is vették a vezetést (17–18). Petro válaszolt, de Kleizát nem tudták tartani a franciák, Kalnietis pontjaival 22–19-es előnnyel mehettek az első szünetre a litvánok.

PARKER AZ MVP
A torna legértékesebb játékosa (MVP): Tony Parker (francia)
Pontkirály: Parker, 209 pont, 19.0-es pontátlag
A torna álomcsapata: Goran Dragic (szlovén), Tony Parker (francia), Bojan Bogdanovic (horvát), Linas Kleiza (litván), Marc Gasol (spanyol)

2. NEGYED

10–15. perc: A második negyedben De Colo pontjaival folytatódott a meccs, a következő támadásnál azonban lejött a labdája a kosárról. Parker ekkor ült a padon, a litvánok pedig vezettek, de a franciák az irányító nélkül is tartották a minimális különbséget, sőt Pietrus bevetődéses kosarával vezettek is. Kleiza azonban fantasztikus volt: újabb triplája után már 16 pontnál járt 14 perc alatt! Diaw, majd De Colo is egyenlített, fej fej mellett haladtak a felek. 31–31

Kleiza leült a padra pihenni, amit gyorsan ki is használt Vincent Collet csapata, és átvette a vezetést, sőt – először a meccsen – komolyabb előnyre tett szert. Batum két hármassal már Kleiza nyomában járt, 15 pontnál; 41–34-nél jött is a litván időkérés. Parker visszaérkezésével a franciák ki tudták használni a kilépők miatti nagyobb belső lyukakat, és tíz fölé nőtt a különbség. A litvánok elszórták a labdákat, a franciák előnye eközben tekintélyesre nőtt, ráadásul 0.9 másodperc alatt is pontot dobtak az utolsó akciónál. Diot szinte a félpályától talált a kosárba – a litvánok demoralizáló hatás alatt vonulhattak a nagyszünetre. A franciák 19–3-as etappal fejezték be az első félidőt. 50–34

3. NEGYED

A franciák a második félidőt is jól kezdték, Kleizának nem tett jót a lecserélés, többet hibázott, miközben Batumék zseniálisan dobtak, és 21:9-re vezettek a lepattanók arányában, ráadásul a litván padról ekkor még nem érkezett pont! Lavrinovic hármasa csak pillanatnyi felvillanásnak tűnt, a pontok sorában újra Gelabale, majd Diaw jött – következett is az újabb litván időkérés. 60–42

A fehér mezesek megdolgoztak a szerencséjükért, így a támadólepattanók is velük voltak, szép lassan pedig Diaw is tíz pont fölé tornázta magát, ám a center később megsérült. A litvánoknál leginkább még Kalnietis dobta a pontokat, de idővel túlpörgött, így a negyed végén a padon találta magát. Pocius a 28. percben szerezte meg a litvánok első olyan pontjait, amik cserétől jöttek. Petro büntetőivel a franciák a harmadik negyedet is megnyerték. 68–50

4. NEGYED

30–35. perc: A negyedik negyed elején Parker is egy szinttel feljebb lépett pontgyártásban, a bokafájdalmait maga mögött tudó Diaw 20 pontosra növelte a különbséget (74–54). A televíziós közvetítés rendezője pedig aligha tudott volna olyan litván szurkolót mutatni, akit ne szállt volna meg a letargia.

A litvánoknak semmi sem jött össze, Ajinca még a gyűrűn szédelgő labdát is lesodorta, Parker pedig lubickolt az Eb-győzelemben, és néhány tetszetős pontot csapott hozzá a kontinensviadalon nyújtott teljesítményéhez. Nem hozott különösebb izgalmat a véghajrá, Kleiza kipontozódott, miközben a túloldalon mindenki lehetőséget kapott, és a pályáról letipegők sorra pacsizhattak végig a kispaddal. Aztán az utolsó másodpercekben már a pályán lévők is az ellenféllel. Franciaország 80–66-ra nyert, és története során először – két ezüst és öt bronz után – Európa-bajnok!