Férfi kosár Eb: a franciák bejutottak az elődöntőbe

ZSIVERA GÁBOR/NSOZSIVERA GÁBOR/NSO
2013.09.18. 22:50
A szlovénok hiába próbálták eltakarni az elődöntőbe vezető utat, a franciák megtalálták azt (Fotó: FIBA Europe)
A 27 pontos Tony Parker vezette francia válogatott tíz ponttal (72–62) legyőzte a házigazda Szlovéniát a férfi kosárlabda Európa-bajnokság negyeddöntőjében, így a pénteki elődöntőben összecsaphat Spanyolországgal.

Szlovénia–Franciaország 62–72 (12–10, 12–16, 21–24, 17–22)

Kissé idegesen kezdtek a felek, s az is igaz volt, hogy védekezésben próbálták nagyon tördelni az ellenfél játékát a hazaiak és a gallok is, így nem véletlen, hogy összesen 22 pont született a nyitó etapban, ám a két Dragic együttesen tartott ekkor annyi pontnál, mint Franciaország (10). A második negyedben a két fivér kicsit átesett a ló túloldalára, rengeteget vállaltak, mellettük viszont a többiek nem igazán voltak képesek huzamosabb ideig vállaikon vinni a szlovén együttest, a foghatatlan Tony Parker duplájával pedig félidőben már a kékeknél volt az előny.

A fordulást követően megindult a kosárszerzés mindkét oldalon, de érezhetően átvették az irányítást Vincent Collet tanítványai. Kezdetben csak a 27-et szóró Parker volt igazán elemében támadásban, ám a Batum, Gelabale, Diaw, Pietrus négyesfogat védekezésben óriásit melózott, és szépen lassan jöttek is az eladott labdák a szlovéneknél, melyeket könnyű kosarakkal büntetett a gall gárda. Lorbek triplájával viszont látótávolságon belül maradt a Maljkovics-legénység a harmadik játékrész végén, így minden nyitott volt a záró 10 percben.

A hazaiaknál egyre inkább érezhető volt, hogy túl nagy a nyomás a vezérek vállain, a két Dragic továbbra is inkább csak erőlködött támadásban, s most már egyáltalán nem volt meg az a folytonosság a délszlávok támadásainál, amivel oly sok nagy meccset nyertek ezen a tornán. Három perccel a lefújás előtt Batum szerzett egy labdát öt egységnyi francia fórnál, majd egy 2+1-es akciót értékesítve gyakorlatilag el is döntötte a derbit, nem jöttek már ugyanis az extra kosarak hazai oldalon.

Az első két körben kicsit haloványnak tűnő francia válogatott nagyon koncentrált játékkal győzte le a rendező ország csapatát, és jutott be a pénteki elődöntőbe, ahol a hirtelen bombaformába kerülő Spanyolország lesz az ellenfele. A gallok ezzel a VB-részvételt is kiharcolták, s erre még a helyosztókon Szlovéniának is lesz esélye, amennyiben az első hétben végez.

Szlovénia legjobb dobói: G. Dragic 18/3, Z. Dragic 12, Nachbar 10/6
Franciaország legjobb dobói: Parker 27/3, Batum 14/3, Diaw 10

Szerbia–Spanyolország 60–90 (5–21,18–27, 16–25, 21–17)

A címvédő spanyolok csúcsformában játszották végig a mérkőzést, amely már az első negyedben eldőlt: a szerbek támadójátéka mintha nem is létezett volna (1/11 a mezőnyből, 5 pont), Spanyolország 21–5-ös előnyt kovácsolt. A második eleján Danilo Andjusics gyorsan dobott ötöt, a szerbek visszajöttek 12 pontra. Erre spanyol roham jött, 43–17 és a félidei 48–23 után pedig már egyértelmű volt: a szerbeknek itt nem osztottak lapot.

A közel tökéletesen védekező spanyolok minden mutatóban messze riválisuk fölé nőttek, a szerbek nagyon sovány vigaszdíja az utolsó negyed megnyerése volt. Na, nem mintha bármit is számított volna... A mezőny legjobbja a spanyol Rudy Fernández, legjobb dobója csapattársa, Sergio Rodríguez (22 pont) volt. A szerbek legjobb dobói (Andjusics, Katics) mindössze 11-11 pontig jutottak.

Szerbia legjobb dobói: Andjusics 11/6, Katics 11, Micsics 8/3, Gagics 7.
Spanyolország legjobb dobói: Rodríguez 22/6, Fernández 19/12, Claver 9/3, Aguilar 8/6.