Férfi kosár Eb: két litván-lett egy este, Litvániáé az első

2013.09.06. 20:34
A litván Jonas Valanciunas (balra) és a lett Kaspars Berzins csatája (Fotó: eurobasket.com)
A magyarok selejtezőcsoportjából továbbjutó Ukrajna három mérkőzés után is százszázalékos a Szlovéniában zajló férfi kosárlabda Európa-bajnokságon, pénteki áldozata Németország volt. Litvánia és Lettország ma kosárlabdában és futballban is fontos mérkőzést vívott egymással: a balti derbi mindkét fronton nagy csatát hozott – és kosárlabdában litván győzelmet. Szerbia meglepetésre nagyon kikapott Macedóniától, Franciaország simán verte Izraelt.

A-CSOPORT

Az elején elalvó ukránok a második negyedben nyújtott remek teljesítményükkel kézbe vették az irányítást, csakhogy a németek nem törtek meg, fokozatosan csökkentették hátrányukat, és Niels Giffey triplájával három és fél perccel a befejezés előtt átvették a vezetést (74–73). Kiril Natjazsko (16) triplával válaszolt, és innentől fogva az ukrán csapat már egyszer sem volt hátrányban. Az ukránok legjobb dobója Szerhij Hladir volt 25 ponttal, a németeknél Heiko Schaffartzik 22-t dobott.

Nagy csatát hozott a belga–brit meccs is, 64–64 után az utolsó öt percben a veterán belga, Roel Moors hét pontot szórt, ami döntőnek bizonyult.

Az esti mérkőzésen a franciák a 12 pontot és 7 gólpasszt elkönyvelő Tony Parker vezérletével simán verték a csalódást keltőn szereplő izraelieket.

B-CSOPORT

Az első pénteki meccs utolsó negyede nem úgy kezdődött, hogy meglesz Bosznia-Hercegovina első győzelme a tornán, aztán mégis így történt – köszönhetően elsősorban Nemanja Gordicnak és Mirza Teletovicnak, akik 13–4-es rohamot vezényelve kezdték meg a tetemes montenegrói előny „feldolgozását”. Gordic mind a 17 pontját a nagyszünet után szerezte.

Lettország és Litvánia nagy csatát vívott egymással, Jonas Maciulis három perccel a vége előtt dobta azt a triplát, amelyet követően hét ponttal elhúztak a litvánok. Győzelmükhöz a palánk alatt végig kiválóan játszó Jonas Valanciunas dobásblokkolása és ziccere is kellett az utolsó percekben. A litvánok végig domináltak a festékben, 34 pontot szereztek a palánk alól, a lepattanóharcot 48–26-ra nyerték meg az eddig veretlen lettek ellen.

Az eddig nyeretlen macedónok a túlélésért küzdöttek az esti mérkőzésen, a szerbek pedig igencsak álmosan kosárlabdáztak – három negyed után el is dőlt a meccs. Bár a szerbek a befejező játékrészben jelentősen faragtak a hátrányból, Todor Gecsevszki három és fél perccel a vége előtt szórt triplája lefékezte a felzárkózásukat. A 36 éves Bo McCalebb 27 ponttal vezette a macedón hadműveletet.