Férfi kosár: drámai hajrá, magyar diadal Grúzia ellen

2014.08.13. 20:14
Kettőből kettő: a magyar csapat Kecskeméten Grúziát is kipipálta (Fotó: Korponai Tamás)
A magyar férfi kosárlabda-válogatott Kecskeméten játszotta második Eb-selejtezőjét, és rendkívül izgalmas hajrában 74–73-ra legyőzte Grúziát, így két mérkőzés után is százszázalékos. A csoport másik mérkőzésén Csehország simán legyőzte Portugáliát.

A portugálok elleni, kitűnő védekezéssel megalapozott győzelem után az NBA-játékos Zaza Pacsulija által vezetett grúzok jelentették a második feladatot a magyar kosarasoknak. A mieink jobban kezdték a kecskeméti mérkőzést, Ferencz Csaba triplája után 17–10-re is vezettek, ám innen egy jó grúz széria jött: az első negyedet még a mieink zárták vezetéssel (19–18), ám a második elején Sengelija pöckölését követően már a vendégek voltak egypontos előnyben.

A grúzok lendülete kitartott egy ideig, Burjanadze hárompontosa után már nyolcpontos volt a vendégfór, aztán jött még egy tripla, és a meccsen először több mint tíz pont választotta el egymástól a két csapatot (23–34). Wittmann és Vojvoda pontjaival közelebb került a magyar csapat, Thomas is beszállt a pontszerzésbe, majd Wittmann Krisztián triplája után talpon volt a csarnok – 37–36 ide, ez is maradt a félidei eredmény!

A harmadik negyedben megint elhúzott Grúzia, ám a mieink időben kapcsoltak, és vissza is kapaszkodtak – igaz, az utolsó játékrész előtt egy ponttal a vendégek vezettek. Na, nem sokáig, mivel Thomas két precíz tempóval nyitott, majd egy jó büntetővel 12-re növelte pontjainak számát. Grúzia nem szakadt le, sőt: öt perccel a mérkőzés vége előtt öt ponttal vezetett. Ami még rosszabb, három és fél perccel a vége előtt is, ráadásul támadott...

A hajrá előtt nem volt reménytelen a helyzet, csak igen nehéz, a grúzok továbbra is vezettek – de Ferencz egy, a sarokból elengedett triplával egy pontra hozta fel a magyar válogatottat! (69–70). Sikerült a következő grúz támadást kivédekezni, így a magyar csapat a vezetés visszaszerzéséért támadhatott. Megint Ferencz emelte rá a triplát, megint jól – 72–70 ide! A grúzok csak egy büntetőt dobtak be soron következő akciójuk után, Thomas tempója „ült", 74–71-nél közelinek tűnt a győzelem. Fél perccel a vége előtt egy volt a magyar előny, a nagyon messziről elengedett hazai tripla lejött, a lepattanóért folytatott harc végeredménye pedig egy magyar személyi hiba, így két grúz büntető lett. Sengelija mindkettőt elhibázta, a lepattanó a miénk lett.

Az oldalbedobást nem végezte el időben a magyar csapat, a grúzoké lett a labda – nagy hiba, ritka rosszkor... Az utolsó grúz dupla kiperdült, a lepattanót már nem tudták visszatenni időben – 74–73-ra győzött a magyar válogatott, így két kör után százszázalékos! A csoport másik mérkőzésén Csehország kiütéses, 89–53-as győzelmet aratott Portugália ellen.

FÉRFI KOSÁRLABDA EB-SELEJTEZŐ
E-CSOPORT, 2. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–GRÚZIA 74–73
(19–18, 18–18, 17–19, 20–18)
Kecskemét, 1100 néző. Vezette: Sutulovics (montenegrói), Calik (lengyel), Gabara (szlovák)
MAGYARORSZÁG: THOMAS 14, WITTMANN 15/9, VOJVODA 20/3, TÓTH N.. 12/12, Keller Á. Csere: Tóth Á. 3, Ruják, FERENCZ 9/9, Dénes 1
GRÚZIA: Tzincadze 6, Patzacia 2, SZANIKIDZE 12/3, SENGELIJA 18/3, PACSULIJA 19. Csere: Szanadze 5/3, BURJANADZE 9/9, Lezsava 2, Pkakakdze
Az eredmény alakulása. 4. p.: 12–6. 7. p.: 17–10. 9. p.: 17–16. 11. p.: 19–20. 15. p.: 23–34. 19. p.: 37–36. 22.p.: 42–38. 25. p.: 43–45. 28. p.: 47–54. 32.p.: 59–55. 37. p.: 66–70. 40. p.: 74–71.
Kipontozódott: Tóth N. (40. p.)

A csoport másik mérkőzésén: Csehország–Portugália 89–53

Sztojan Ivkovics:
– Kosárlabdaünnep volt! Nagyon fontos ez a győzelem azon játékosoknak, akik a magyar bajnokságban nem kapnak főszerepet, most pedig igazi sztárok ellen bizonyíthattak. A sportág hazai megítélése szempontjából is fontos az eredmény, az pedig még inkább, hogy a kosárlabdázóim hittek magukban.
Igor Kokoskov: – Mindkét országban szeretik a kosárlabdát, ez vitathatatlan. Nem szabad hagynunk, hogy ennyire szoros mérkőzést játsszunk, hogy egy-egy dobáson múljon a győzelem. Volt esélyünk a végén is, vezettünk, de nem sikerült nyernünk. Ezúttal a jobb teljesítményt nyújtó csapat nyert. Szép győzelem ez a magyaroknak.

1. Magyarország 2 2 0 132–111 4
2. Csehország 2 1 1 151–126 3
3. Grúzia 2 1 1 146–136 3
4. Portugália 2 0 2 91–147 2