Huszonkét szolnoki tripla után Olaj-Alba döntő következik

2013.03.30. 20:02
A szolnoki Horváth Ákos (labdával) hét triplát hintett a Pécs ellen (Fotó: Török Attila)
Az Alba Fehérvár 82–75-re legyőzte a házigazda Atomerőmű legénységét a férfi kosárlabda Magyar Kupa paksi négyes döntőjének első elődöntőjében, és bejutott a vasárnapi fináléba, ahol a második elődöntő győztese, a Szolnoki Olaj lesz az ellenfele. Az Olaj 22 triplát értékesítve 97–61-re verte a PVSK-t.

SZOLNOKI OLAJ–PVSK-PANNONPOWER 97–61

Rashad Bell nyitó dupláját Horváth Ákos hármassal toldotta meg, gyorsan elhúzott tehát a Báder Mártont könyöksérülés miatt nélkülöző Szolnok (5–0), de a triplaháborúból eleinte a pécsiek is kivették a részüket (Csabay Ádám, Bradley Loesing és Bíró Olivér is betalált), így az első negyed hajrájára döntetlennel fordultak a csapatok (16–16). Horváth két újabb triplaívet húzott a pécsi védelem fölé, s bár erre is jött a válasz, az Olaj vezetett az első tíz perc után (24–19).

A pécsi Nagy Krisztián második negyedet nyitó triplájára Horváth Ákos hasonló választ postázott, majd a változatosság kedvéért Németh István is a triplavonalon túlról ágyúzott a gyűrűbe. Szabó Miklós és Fodor Márton duplája, valamint a triplagyárba bejelentkező Brandon Gay találata 10–0-s szolnoki szériát gerjesztett (37–24), és ekkortájt nagyjából már biztosra lehetett venni, hogy nem lesz meglepetés a meccsen. Fodor Márton triplája nyomán 23 pontos szolnoki előnyt (56–33) mutatott a tábla a nagyszünetben.

A folytatásban fikarcnyi kétségünk sem lehetett afelől, hogy a Szolnok megtámadja a százpontos álomhatárt, és – részben a sérülésveszély minimalizálását szem előtt tartva – főképp a hárompontosok segítségével teszi ezt. S bár a száz végül egy tripla híján elmaradt, a 22 szolnoki hármas – amelyek közül Horváth Ákos hetet vállalt – mindenképpen különlegessége volt e mérkőzésnek.

Hét triplát a pécsiek is elsüllyesztettek, így a meccs 158 pontjából összesen 87 született a hárompontos vonalon túlról.

ALBA FEHÉRVÁR–ATOMERŐMŰ 82–75

Az Atomerőmű és az Alba a héten már találkozott egymással bajnoki mérkőzésen, akkor a fehérváriak 19 ponttal nyertek. A paksiak érthető módon új lapot szerettek volna nyitni, alaposan be is kezdtek, az első negyedben öt triplát vertek be, és volt, hogy tíz ponttal is vezettek (20–10).

Jarred Jones kilenc ponttal járult hozzá a fehérvári győzelemhez (Fotó: Török Attila)

Az első negyed utolsó hármasa – a dudaszó pillanatában – azonban a fehérvári Ronald Moore-é volt, amivel 9–0-s fehérvári nyomulás vette kezdetét; amint fordult az állás (26–27), a hazaiak időt kértek. Ekkor még sikerült megtörni az Alba lendületét, az első félidő végjátékban azonban már nem: Keller Ákos zsákolására, Bódi Ferenc triplájára és Moore két duplájára 11–4-es vendégroham épült, a nagyszünetre 48–41-es vezetéssel ment az Alba.

A harmadik negyedet lendületesen kezdte az Atom, Lorenzo Williams és Vojvoda Dávid egy-egy duplája beakadt, Körtélyesi Gergely a helyére küldött négy büntetőt, és már csak egy pont volt a különbség (49–50). Jarrod Jones büntetődobással megspékelt duplájával az Alba kihúzta a nyakát a hurokból, és ha nem is könnyedén, de tartotta az előnyét, köszönhetően például Bódi negyed végi triplájának (59–65).

A paksiak az utolsó tíz percben is töretlenül hajtottak a fordításért, de az Alba – nem kis részben a támadópalánk alatti lepattanóinak, illetve az azokból szerzett pontjainak köszönhetően – tartotta a távolságot, és megnyerte a mérkőzést. A dupla duplát elérő Damian Hollis (24 pont, 11 lepattanó) vezérelte fehérváriak 2011 után jutottak be ismét a Magyar Kupa döntőjébe.

Az Atomerőmű ebben a szezonban először szenvedett vereséget hazai pályán.

MORGEN FERDINÁND FÉRFI KOSÁRLABDA MAGYAR KUPA
NÉGYES DÖNTŐ, PAKS

Elődöntő

SZOLNOKI OLAJ KK–PVSK-PANNONPOWER 97–61 (24–19, 32–14, 22–10, 19–18)
Paks, 1100 néző. Vezette: Győrffy, Török, Jakab
SZOLNOK: Florence 6/6, HORVÁTH Á. 21/21, Sehovics 3/3, Bell 9/3, Trepák 11/9. Csere: Simon B., SZABÓ M. 11, GAY 14/9, NÉMETH I. 6/6, Fodor M. 11/6, Markovics 5/3, Mándoki. Edző: Nedeljko Asceric
PVSK: LOESING 18/3, Csabay 8/6, Horváth B. 4, Nagy K. 4/3, Tóth N. 2. Csere: Bíró O. 5/3, HENDLEY 12, Halász Á. 3/3, Csernák 2, Sümegi, Tóth M. 3/3. Edző: Csirke Ferenc
Az eredmény alakulása: 3. p.: 5–2. 5. p.: 8–9. 7. p.: 13–14. 11. p.: 24–16. 14. p.: 34–24. 17. p.: 42–29. 19. p.: 51–30. 23. p.: 66–35. 26. p.: 75–37. 33. p.: 85–50
Nedeljko Asceric: – Sokat nem tudok mondani erről a mérkőzésről, hiszen hatalmas különbség volt a két csapat között. Vasárnap óriási csatára számítok az Alba Fehérvár ellen.
Csirke Ferenc: – Úgy érzem, mindent megtettünk. A második negyedben felőröltek bennünket a szolnokiak, akik kiváló formában dobtak távolról. Köszönjük a szurkolóinknak, hogy ilyen sokan elkísértek bennünket.

ALBA FEHÉRVÁR–ATOMERŐMŰ SE 82–75 (21–26, 27–15, 17–18, 17–16)
Paks, 1300 néző. Vezette: Cziffra, Kapitány, Ádám
ALBA: MOORE 16/6, Smith 6, HOLLIS 24/6, Keller Á. 8, J. JONES 9. Csere: SZABÓ ZS. 9/3, Supola 2, Juhos 2, Bódi 6/6. Edző: Dzunics Braniszlav
ASE: L. WILLIAMS 15/3, Levy 4, VOJVODA 25/9, Kámán 8/6, Tóth Á. 5. Csere: Kovács Ákos 6/3, Idlet 8, Körtélyesi 4, Kerpel-Fronius. Edző: Schmidt Béla
Az eredmény alakulása. 3. p.: 2–11. 5. p.: 8–14. 7. p.: 10–20. 12. p.: 27–26. 15. p.: 33–33. 18. p.: 39–37. 23. p.: 50–45. 27. p.: 56–51. 32. p.: 69–59. 35. p.: 76–67. 37. p.: 78–70
Dzunics Braniszlav: – Nagy csatát vívtunk. Az volt a fordulópontja a találkozónak, amikor átvettük a vezetést. Attól kezdve már kézben tartottuk a meccset, és úgy gondolom, megérdemelten jutottunk be a döntőbe.
Schmidt Béla: – A szerdai bajnoki után ezúttal is felülmúlt minket az Alba. Nem igazán tudtunk mit kezdeni a zónavédekezésükkel, és a lepattanózásban is sokkal jobbak voltak nálunk.