A Szolnok és a Körmend is vereséggel kezdett

2012.11.06. 22:03
A Szolnok, Simon Balázzsal (labdával)a soraiban nem kezdett jól az Oldenburg ellen, később pedig már csak futott az eredmény után (Fotó: Szabó Miklós, archív)
A férfi kosárlabdázók harmadik számú európai kupasorozatában, az EuroChallenge-ben, az F-csoportban mindkét magyar csapat vereséggel kezdett. A Körmend Erdélyben, Temesváron, a Szolnoki Olaj Németországban, Olednburgban kapott ki.

BC TIMISOARA–LAMI-VÉD KÖRMEND 75–65

Az EuroChallenge-ben az F-csoportot nyugodtan nevezhetjük magyar csoportnak, ugyanis ebbe a négyesbe kapott besorolást a legutóbbi kiírásban 4. helyen végző Szolnok, valamint a Körmend is. A nyitó meccsen a vasi alakulat Temesváron a BC Timisoara ellen lépett pályára.

A nyáron tulajdonosváltáson áteső, anyagi hátterét és játékoskeretét illetően is meggyengült Körmend azért vállalta az EuroChallenge-szereplést, mert a visszalépéssel járó büntetés nagyobb összegre rúgott volna, mint végigjátszani az F-csoport találkozóit. Míg a szolnokiak az első két csoportkörből tovább akarnak jutni, és az egyenes kieséses rendszerben minél tovább menetelni, addig a Körmend vezetőedzője, Hencsey Tamás készséggel bevallotta, csapata nem olyan erős, hogy helye legyen a kupasorozatban. Ráadásul a szakember Temesváron nem számíthatott a bokasérüléssel bajlódó centerre, Farkas Attilára és a frissen igazolt negyedik légiósra, az amerikai Vincent Simpsonra, aki az EuroChallenge-re még nem kapott játékengedélyt.

Ennek ellenére a Körmend nem vallott szégyent Temesváron. A vasiak kimondottan jól kezdtek, az első negyedben többször is vezettek, jó százalékban dobták a közelieket és a horvát Zvonko Buljan, az amerikai Matthew Shaw, illetve Fodor Gergely révén három triplát is elsüllyesztettek.

16–10-es körmendi vezetés után azonban magukra találtak a temesváriak, egy 7–0-s sorozattal fordítottak, majd az első negyed végén már 21–19-re vezettek.

Ettől kezdve a vendégek már csak futottak az eredmény után, a legnagyobb különbség a harmadik negyed végén, 60–46-nál alakult ki. A hazaiaknál Ivan Jelenics az első öt dupla kísérletéből mind az ötöt értékesítette, ráadásul két triplát is bedobott (igaz, ehhez már kilenc kísérletre volt szüksége). Az ő jó játéka meghatározó volt, de rajta kívül a bosnyák Zlatko Jovanovic, az amerikai Dominique Archie és honfitársa, Delvon Johnson is tíz pont fölé jutott.

Körmendi részről a már említettek mellett Ferencz Csaba játszott jól, ugyanakkor már a meccs hajrájában jártunk, amikor még öt pályára lépett körmendi neve mellett is 0 pont szerepelt, ez pedig egy EuroChallenge-meccsen nem fér bele.

A negyedik negyed elején 62–48 után Shaw remeklésének nagyban köszönhetően egy 10–0-s szériával négy pontra felzárkózott ugyan a Körmend, de többre már nem maradt ereje, és végül 75–65-ös vereséget szenvedett.

OLDENBURG–SZOLNOKI OLAJ 87–70

Az EuroChallenge mellett az Adria-ligában is szereplő Szolnok a hétvégén nagy sorozatot kezdett, hiszen szombaton Belgrádban lépett pályára a Crvena zvezda vendégeként (103–74-es vereséget szenvedett), ma Oldenburgban szerepelt, majd további négy idegenbeli meccs vár rá – sorrendben Ljubljanában, Körmenden, Zágrábban és Temesváron.

A sorozat a múlt héten vereséggel kezdődött, és Oldenburgban is nehezen lendült játékba Pór Péter csapata. A németek 8–8 után kezdtek meglépni, és az első negyed utolsó három percében nőtt meg egyre jobban a különbség, a szolnokiak ugyanis 12 pontnál percekre leragadtak. Az első játékrész végén már 24–14-re is vezettek a hazaiak, és csak Brandon Gay triplájának köszönhette a vendégcsapat, hogy tíz ponton belül tudott maradni tíz perc elteltével. A hétpontos hazai vezetés azonban így is alapvetően meghatározta a folytatást.

A második játékrészt jól kezdte a Szolnok, Horváth Ákos büntetőinek és Fodor Márton triplájának köszönhetően faragni tudott a hátrányából, de a vendégek védekezése nem igazán állt össze, így nem volt esély az egyenlítésre.

A negyed közepén egy Brandon Gay-triplával azonban útjára indult egy újabb, immár eredményesebb felzárkózási kísérlet. 31–22-ről 31–28-ra, majd 33–31-re jött fel a Szolnok, köszönhetően Szead Sehovics és Simon Balázs pontjainak. A játékrész vége azonban ismét a hazaiaké volt, így a nagyszünetben nyolc ponttal, 42–34-re vezettek.

A harmadik negyedet Julius Jenkins és Rickey Paulding révén két triplával kezdték, amihez Jenkins majd Ronald Burrell egy-egy duplát is hozzátett, így 52–34-re megugrott az Oldenburg, és ezzel tulajdonképpen el is dőlt a meccs.

A vendégeknél a végül 16 pontig jutó Báder Márton próbálta tartani a lépést a hazaiak legjobbjaival, az ő pontjai kellettek ahhoz, hogy az utolsó negyedben ugyan még tíz ponton belülre került a Szolnok, de végül sima, 87–70-es vereséget szenvedett.

„NEM ENGEDTÉK, HOGY KÖZELEBB KERÜLJÜNK” – PÓR PÉTER

EUROCHALLENGE
F-CSOPORT, 1. FORDULÓ
BC TIMISOARA (romániai)–LAMI-VÉD KÖRMEND 75–65 (21–19, 19–12, 20–15, 15–19)
Temesvár, 2000 néző Vezette: Cohen (izraeli), Paulik (cseh), Berekasvili (grúz)
TEMESVÁR: Jelenic 18/6, Djeraszimovics 6, Archie 13/6, Popescu 2, D. Johnson 14. Csere: Jovanovics 13/3, Capusan 3, Sarovic 6, Andrei. Edző: Predrag Badnjarevics
KÖRMEND: Ruják 5/3, Brown 4, Ferencz 14/6, Buljan 15/3, Shaw 18/6. Csere: Sonyák, Fodor G. 9/6, Csapai, Golomán, Kocsis, Kutasi. Edző: Hencsey Tamás
Az eredmény alakulása. 4. p.: 8–9. 6. p.: 10–16. 12. p.: 23–19. 18. p.: 37–29. 22 p.: 46–35. 26. p.: 48–42. 30. p.: 60–46. 33. p.: 62–58. 37. p.: 68–58.
Kipontozódott: Buljan (37. p.)
Hencsey Tamás: – Meg kell hogy dicsérjem a csapatomat, amely derekasan küzdött, s szinte végig egyenrangú ellenfele volt a jó erőkből álló Temesvárnak. Sajnos újra, mint korábban többször, alulmaradtunk a lepattanócsatában, ami nagyban befolyásolta a végeredményt, főleg a hazaiak 17 támadólepattanója fájó.
OLDENBURG (német)–SZOLNOKI OLAJ KK 87–70 (24–17, 18–17, 23–16, 22–20)
Oldenburg, 1500 néző V: Williams (angol), Aunkrogers (lett), Koljensics (montenegrói)
OLDENBURG: Joyce 8/6, JENKINS 19/9, PAULDING 17/9, Burrell 6, CHUBB 10. Cs: Smeulders 7, Wysocki 6, De Mello 7/3, Kramer 3, Freese 4. Edző: Sebastian Machowski
SZOLNOK: Simon B. 11/3, Horváth Á. 4, Sehovics 14, Kalve 7, BÁDER 16. Cs: Gay 13/6, Szabó M. 2, Németh I., Fodor M. 3/3, Grebenár. Edző: Pór Péter
Pór Péter: – Az első félidőben volt csapatomnak egy-két megingása, amit kíméletlenül kihasznált a német együttes, de így is csak nyolcpontos hátrányban voltunk a nagyszünetre. A fordulás után zónavédekezésre váltottunk, viszszajöttünk a meccsbe, de amikor közel kerültünk hozzájuk, váltani tudtak. Az utolsó két percben sajnos nem koncentráltunk eléggé, s nagy lett a különbség.