A Sopron becsülettel küzdött, de kikapott otthon a címvédőtől

2011.10.26. 19:53
A Salamancának keményen meg kellett dolgozni az újabb sikerért (Fotó: Mirkó István)
A női kosárlabda Euroliga csoportkörének harmadik fordulójában a Sopron hazai pályán tízpontos vereséget szenvedett a spanyol Perfumerias Avenida Salamancától. A címvédő együttes elaludt a rajtnál, de a 11–0-ra megnyert első negyedbeli etappal rögtön magához ragadta a kezdeményezést, így a házigazdáknak nem maradt más választásuk, minthogy megpróbáljanak lépést tartani ellenfelükkel, amit becsülettel megtettek, de a vereséget így sem kerülhették el. A Sopron 1/2-es, a Salamanca 3/0-s mutatóval várhatja a folytatást.

1. NEGYED

Kapkodó Salamancát láthattunk a pályán kezdéskor, a Sopron erre jól ráérzett, és pár kihagyott lehetőség után elkezdte termelni a pontokat, meg is lépett 9–2-re. A spanyolok azonban időt kértek, edzőjük pedig mintha kiadta volna a jelszót: tessék végre elkezdeni kosárlabdázni! A folytatásban nyílt, követő emberfogásos védekezésre váltottak a vendégek – akiknél pályára lépett Vajda Anna is –, elöl pedig a csarnokot egykori soproniként kiválóan ismerő Marissa Colemann vezérletével szórták a pontokat. A 11–0-ra elvitt periódus eredményeként át is vették a vezetést. A házigazdákat a sokperces holtpontról Fegyverneky Zsófia triplája csak a játékrész hajárában mozdította ki, de a negyedet a ponterős Dewanna Bonner hárompontosa zárta, amit a kezdőkörből engedett útjára, márpedig ez lélekben soha nem jön jól az ellenfélnek, jelesül a soproniaknak (14–23).

2. NEGYED

Kiegyenlített volt a második felvonás eleje, a Sopron képes volt felnőni a feladathoz, valamint a címvédőhöz. Sőt, 21–33 után, a játékrész közepén bő másfél perces rohanással hét pontot dolgoztak le a hátrányukból a hazaiak, de a két és fél percig gólképtelen vendégeknek megvolt az ellenszerük, 4–0-lal ismét lőtávolon kívülre kerültek, így csupán annak örülhettünk, hogy ez a negyed két ponttal a Soproné lett (34–41).

3. NEGYED

Bonner hagyta szó szerint állva a Sopront a harmadik játékrész elején, kétpontosát követően a labdaszerzés utáni ziccerét is értékesítette, még szerencse, hogy a láthatóan rendkívül motivált Zavecz Hanna egy triplát elhelyezett a vendégek kosarába. Hiába zárt és dolgozott keményen a soproni palánk alatt a Horti, Krivacsevics és Kuraszova-Gorbunova alkotta trió, a mozgékony, pontosan és gyorsan passzoló spanyolok többször zavart keltettek, de a hatékonyságukra sem panaszkodhattak. Kevés, mindössze 15 pont esett öt perc alatt, a különbség döntően nem változott. A negyed második fele viszont a házigazdáké volt, akik egyszer, majd még egyszer feljöttek a vendégekre. A spanyolok előbb még tízre tudták növeli előnyüket, utóbb örülhettek, hogy nem kerültek hátrányba. Fegyverneky volt a kulcsember, aki kiosztott egy óriási sapkát – Krivacsevics Tijana fejezte be egyéni akció végén duplával a támadást –, majd a végén az irányító-hátvéd értékesített egyet a két büntetőjéből (53–55).

4. NEGYED

Ilyen remek felzárkózás parázs utolsó negyedet sejtetett, ha bírják a tempót a soproniak. A villámléptű Bonner, a vendégek legjobbja azonban ismét megrázta magát: labdaszerzés után egyedül vitte végig a pályán a labdát úgy – persze be is vágta a ziccert –, hogy a védők még bottal sem tudták ütni a nyomát. Székely Norbert soproni edző időt kért, valamint övéitől nagyobb sebességet, koncentrációt, illetve pontosabb passzokat. Leginkább a szív vitte előre a házigazdákat, Zavecz többször hibázott, igaz, megtették ezt a társak is. Marta Fernández – a világ- és Európa-bajnok, NBA-t megjárt Rudy Fernández nővére – védőfalon át történő átkígyózásai pedig élményszámba mentek volna, ha azokat nem pontokkal zárja. Az utolsó percekre nem maradt izgalom, a Sopron ereje felőrlődött (64–74).

NŐI KOSÁRLABDA EUROLIGA
B-CSOPORT, 3. FORDULÓ
UNIQA-EUROLEASING SOPRON–PERFUMERIAS AVENIDA (spanyol) 64–74 (14–23, 20–18, 19–14, 11–19)
Sopron, 1000 néző. Vezette: Schmidt (német), Vitkauskas (litván), Shaw (skót)
SOPRON: FEGYVERNEKY 15/3, ZAVECZ 13/3, Kurasova-Gorbunova 2, KRIVACSEVICS 12, HORTI 16. Csere: Fűrész, Krnjics 6, Czank, Licskai. Edző: Székely Norbert
AVENIDA: Xargay 2, FERNANDEZ 10, Coleman 7/3, BONNER 32/3, Kireta. Csere: Vajda 4, Pascua 2, ANTOJA 6/3, Sanchez 6, Feaster-Strong 5/3, Freixanet. Edző: Lucas Mondelo
Kipontozódott: Pascua (32. p.)
Az eredmény alakulása. 3. p.: 9–2. 7. p.: 9–11. 9. p.: 14–13. 14. p.: 23–33. 15. p.: 28–33. 18. p.: 3239. 24. p.: 39–49. 27. p.: 45–51. 31. p.: 55–56. 35. p.: 55–66. 39. p.: 63–74
Székely Norbert:Más kategóriába tartozik a Salamanca, mint eddigi ellenfeleink. Elégedettek lehetünk, hiszen csak az utolsó percekben tudott elhúzni a spanyol csapat. Ahogy fogyott az erőnk, úgy szedték ellenünk egyre jobban a lepattanókat, amelyek után gyors indításokból szereztek gólokat.
Lucas Mondelo: – Nehéz meccsre számítottunk a soproniak előző két mérkőzése alapján. Gyors ritmusban szerettünk volna játszani, de ebben sokszor megakadályoztak bennünket a hazaiak. A végjátékban mégis sikerült lendületes támadásokkal megnyerni a mérkőzést.

A-CSOPORT
Bourges (francia)–Győr 87–68
A-CSOPORT
Kaunas (litván)–USK Praha (cseh) 70–80
Galatasaray (török)–UMMC Jekatyerinburg (orosz) 84–65
Lotos Gdynia (lengyel)–Valencia (spanyol) csütörtökön játsszák

Az állás: 1. Galatasaray 6 pont, 2. Bourges 5 (200–187) 3. Jekatyerinburg 5 (201–191), 4. Valencia 4 (163–118, 2 mérkőzés), 5. USK Praha 4 (201–211), 6. Győr 4 217–242), 7. Kaunas 3191– 246), 8. Gdynia 2 (133–154, 2)

B-CSOPORT
Sopron–Perfumerias Avenida (spanyol) 64–74
Tarbes GB (francia)–Nagyezsda (orosz) 60–65
Famila Schio (olasz)–Fenerbahce (török) csütörtökön játsszák
Az állás: 1. Salamanca 6 (3 mérkőzés), 2. Orenburg 5 (3), 3. Sopron 4 (3), 4. Fenerbahce 2 (1, 86–66), 5. Schio 2 (2, 47–155), 6. Tarbes 2 (2, 118–142), 7. Polkowice 2 (2, 118–160)