A rendező litvánok kárára maradtak hibátlanok a franciák

2011.09.09. 22:03
Charles Kahudi (Franciaország, elöl) és Robertas Javtokas (Litvánia, takarásban) négykezese (Fotó: Reuters)
Hetedik mérkőzését is megnyerte a francia férfi kosárlabda-válogatott a Litvániában zajló Európa-bajnokságon, ezúttal a középdöntő második fordulójában a házigazda együttest győzte le. Németország gyatra rajt után izgalmas hajrában nyert Törökország ellen, Spanyolország esélyt sem adott Szerbiának.

SZAVAZÁS

Melyik válogatott nyeri a 2011-es férfi kosárlabda Eb-t?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

LITVÁNIA–FRANCIAORSZÁG

Az első félidőben fej-fej mellett haladtak a csapatok, döntően egyik sem tudott ellépni a másiktól, bár a nagyszünetben így is a franciák lehettek hatpontos előnyben. Amely aztán a harmadik felvonásban vált semmissé: akkor a rendezők kerültek lépéselőnybe és úgy nézett ki, lendületük kitarthat a találkozó végéig. Nem így történt, mert a jó erőkből álló francia gárda összekapta magát és visszavette a találkozó irányítását, amely győzelmet eredményezett számukra. A győztes együttesben Nando De Colo 21, Tony Parker 19 pontot szerzett, mindketten döntő érdemeket mondhatnak magukénak, miként a kilenc pontja mellett 13 lepattanót lekapó Joakim Noah is.

Litvánia második vereségét szenvedte el a tornán, és 2/2-val várja a középszakasz utolsó fordulóját, a már biztos negyeddöntős franciák 4/0-val.

SPANYOLORSZÁG–SZERBIA

A spanyolok már az első negyed végéren kilenc ponttal elhúztak, majd az előnyük folyamatosan nőtt. A tíz ponttal megnyert harmadik felvonást követően pedig végérvényesen biztossá vált a sikerük.

A spanyoloknál ismét a Gasol testvérpáros vitte a prímet: Pau 26, Marc 20 pontot szerzett. Ketten összesen 18 lepattanót (8+10) kaptak le, és még maradt erejük négy asszisztra is (3+1).

Rajtuk kívül egyedül Juan Carlos Navarro tudott tíz pont fölé kerülni a spanyoloktól (14), míg a szerbeknél nem volt kiemelkedő, csupán jó átlagos egyéni teljesítmény. És abból sem sok...

A címvédő 25 ponttal győzött, és immár 3/1-es mutatóval áll a tabellán. A szerbek viszont 1/3-mal.

NÉMETORSZÁG–TÖRÖKORSZÁG

A németek nagyon beragadtak a rajtnál, és a törökök annak ellenére nagyobbnak mondható (számszerűsítve hét pont) előnyre tettek szert, hogy szerzett 13 pontjukkal azért ők sem villogtak. Viszont azt a helyzeti előnyt megadták maguknak, hogy náluk volt az előny, míg ellenfelük csupán kapaszkodott.

A németek aztán ebben olyan szorgalmasak voltak, hogy a záró negyed előtt már ők vezettek 48–46-ra. A negyedik felvonás eleje sok izgalmat és közel két perces pauzát hozott, érezhető volt: amelyik válogatottnak van ereje elmozdulni a holtpontról, az akár nyerhet is. Végül Dirk Nowitzki lendített egyet csapatán, amely 50–49 után 60–52-re elhúzott.

Viszont törökök nem zuhantak össze és két perccel a vége előtt mindössze a nem sokat mondó öt pont volt a különbség (63–58). Feszült volt a pályán a hangulat, a meccsen lényegesen jobban lepattanozó törökök is elbizonytalanodtak, így a találkozót végül Nowitzki négy sikeres büntetője zárta le.

A németek kulcsembere 19 pontig jutott, míg honfitársa, Chris Kaman 20 ponttal a mezőny legeredményesebb játékosának bizonyult. A vesztes oldalon a 19 pontig jutó Ömer Asik érte el ezt a szintet, ő viszont 11 lepattanójával nőtt az egész mezőny fölé.

A középdöntőbe két vereséggel érkező, ott a címvédő spanyoloktól rögtön kikapott Németország 1/3-ra javította mérlegét, miként a törökök is hasonlóan 1/3-mal várják a középdöntő zárását.