A nagyszünetre elment, a vége K. O. lett: kiadós szolnoki vereség Zágrábban

TÓTH ATTILA (KEZDŐ5.HU)TÓTH ATTILA (KEZDŐ5.HU)
2012.12.23. 19:12
A férfi kosárlabda Adria-liga alapszakaszának 15. fordulójában a Szolnoki Olaj 26 ponttal kapott ki a horvát Cibona Zagreb vendégeként. A zágrábiak az öt ponttal megnyert első negyedet követően a nagyszünetre megugrottak, akkor már 14 pontra nőtt az előnyük. A vendégek a harmadik negyedre felvették az ellen ritmusát, de a záró részben állva hagyták őket. A Cibona hatodszor nyert, a Szolnok tizenegyedszer szenvedett vereséget.

Határozatlan védekezés, pontatlan támadójáték, a Szolnok kiadós vereséget szenvedett Zágrábban (Fotó: NS-archív, Mirkó István)

1. negyed

Nem indult jól a magyarok szempontjából a mérkőzés, csak 4–4-ig tudták tartani ellenfelüket, 9–4-nél viszont Neno Asceric is érezte, hogy azonnal közbe kell avatkoznia, mielőtt nagyobb lenne a baj, így alig telt el három és fél perc, jött a vendégek első időkérése. A helyzet ezután sem változott sokat, a két amerikai légiós, Justin Hamilton és DJ Strawberry, a volt horvát válogatott, Davos Kus, valamint a 18 esztendős szupertehetség, Dario Saric vezérletével egyre inkább lépett el a Cibona. Brandon Gay két triplájával zárkóztak ellenfelükre a vendégek, így az első negyed végén mindössze öt ponttal volt lemaradva a magyar bajnok (28–23).

2. negyed

STATISZTIKA
Mezőnybeli dobószázalék: 37/60 (62%), ill. 25/54 (46%)
Büntetők dobószázaléka: 16/23 (70%), ill. 14/21 (67%)
Lepattanók: 34, ill. 22
Legtöbb lepattanó: Hamilton 13, ill. Sehovics 6
Legtöbb gólpassz: Strawberry 8, ill. Sehovics 4

Az Olaj védekezése nem állt össze, számolatlanul kapták a pontokat a pályán lévők – ha nem az első szándékból, akkor a másodikból –, így 13 és fél percet követően már 39–28-ra vezetett a Cibona. Újabb Asceric-időkérés következett. A faultgondok és a védekezés mellett a lepattanók aránya is kezdett nagyon csúnyán mutatni, utóbbiban 11–4-re vezettek a vendéglátók. Nem igazán segített a kis pihenő a Szolnok játékosain, csak nem állt össze a vendégek játéka. Horváth Ákos nagy pillanatai jöttek ezután: egy perc alatt 7 egységet tett a közösbe, ő tartotta életben a vendégek reményeit. Hiába azonban a rövidebb pozitív periódus, a 17. percben Báder, a 18-ban pedig az egyébként az első félidőben csak negatív dolgot felmutató Kalve is összeszedte harmadik faultját, ráadásul egy Szabó személyi hibát követően Ascericnél is elszakadt a cérna, technikait kapott, két perccel a félidő hajrája a házigazdáké volt (55–41).

3. negyed

A nagyszünet után sem tűnt úgy, hogy bármiféle változás történne a pályán, a Cibona az első percekben végig tartotta a 13–15 pontos, meggyőző előnyét. Mindezt erőlködés nélkül, bár támadójátékuk jócskán visszaesett az első félidőben látottakhoz képest. Valószínűleg a Szolnok megérezte, hogy még lehet keresnivalója, és a félidő felénél már csak tíz pontos hátránya volt (63–53). A sorokat sajnos rendezték a vendéglátók, ugyanis ismét tíz pont fölé növelték előnyüket, egy-egy percet leszámítva egyértelműen ők irányítottak. A harmadik felvonás második felére támadójátékukat is összeszedték (73–60).

4. negyed

A záró játékrészre kicsit szétestek a magyarok, az első négy perc alatt mindössze egy Báder-kosarat jegyezhettek fel a statisztikusok, míg a túloldalon jöttek a triplák is, és ha közelről nem ment, a támadópattanót követően másodjára már betették a hazaiak a labdát a kosárba. Az egyébként pocsék félévet maguk mögött tudó horvátok nem nagyon engedtek ki a hajrára sem, valószínűleg kárpótolni is akarták szurkolóikat az eddigi gyengébb, sokszor minősíthetetlen játékért, így tovább nyomtak, végül már a százhoz is közel kerültek (97–71).

FÉRFI KOSÁRLABDA ADRIA-LIGA, ALAPSZAKASZ, 15. FORDULÓ
CIBONA ZAGREB (horvát)–SZOLNOKI OLAJ KK 97–71 (28–23, 27–18, 18–19, 24–11)
Zágráb, Drazen Petrovic Sportcsarnok, 2000 néző. V: Matej, Vuckovic (szlovének), Jovanic (bosnyák)
CIBONA: Rozic 11/9, Kus 10, STRAWBERRY 14, Saric 10, HAMILTON 14. Cs: ZIZIC 10, PARKER 17/9, Marcinkovic 2, Zubcic 9/3. Edző: Daniel Lutz
SZOLNOK: Simon B. 6, Horváth Á. 14/6, SEHOVICS 22/6, Kalve, Báder 8. Cs: Németh I., Gay 9/9, Fodor M. 5, SZABÓ M. 7, Markovics. Edző: Nenad Asceric
Az eredmény alakulása: 1. p.: 0–2. 7. p.: 16–6. 9. p.: 23–18. 13. p.: 32–28. 15. p.: 39–28. 19. p.: 50–39. 26. p.: 63–53. 29. p.: 69–55. 33. p.: 79–60. 39. p.: 97–66
Kipontozódott: Kalve (35. p.), Hamilton (37. p.)
Daniel Lutz: – Remekül kezdtünk, Bádert hamar faultproblémákra kényszerítettük, s utána a palánk alatt uraltuk a játékot. Nem számítottunk ilyen nagy arányú győzelemre, de ez a jó játékunknak és a remek védekezésünknek az eredménye.
Nenad Asceric: – Megérdemelten nyert a Cibona, keményen és agresszíven kezdett ellenfelünk, mi nem, beteg és fáradt játékosokkal álltunk fel, de ez nem kifogás a vereségre. Többször közel kerültünk a Cibonához, de aztán a hibák miatt leszakítottak minket és a negyedik negyedben fizikailag is mentálisan is nagyon alulmaradtunk.