A házigazdák a favorit ellen: cseh-amerikai döntő lesz

2010.10.02. 23:11
Cruznak (pirosban) és a spanyoloknak esélyük sem volt az Egyesült Államok ellen (Fotó: Reuters)
A házigazda Csehország után az Egyesült Államok válogatottja jutott be a döntőbe a női kosárlabda-világbajnokságon. Az amerikaiaknak nem jelentett nehézséget a drámai (de győztes) negyeddöntőben kifulladó spanyol nemzeti csapat legyőzése. Korábban a csehek óriási küzdelemben, hosszabbításban fektették két vállra Fehéroroszországot.

Közel járt az újabb csodához a negyeddöntőben Oroszországot legyőző fehérorosz csapat Karlovy Varyban, bravúrral harcolva ki a ráadás lehetőségét a cseh válogatott ellen. Tíz másodperccel a negyedik negyed vége előtt hárompontos hátránynál két büntetőt dobhatott Natalija Marcsenka, aki az első értékesítése után úgy hagyta ki a másodikat, hogy a lepattanó Jelena Leucsanka kezébe hullott. A fehéroroszok megjáratták a labdát, Marcsenka Natalija Trafimavához passzolt, s ő közelről egyenlített.

A nagy csata a ráadás öt percében is folytatódott, de az utolsó percben Eva Vitecková és Hana Horaková kosaraival diadalmaskodott Csehország. Ez az első alkalom, hogy a független Csehország érmet szerez világbajnokságon – az arany azért így is az álom kategóriájába tartozna.

„A célkitűzés a legjobb nyolc közé jutás volt, de ha már bejutottunk az elődöntőbe, mindent bedobtunk a döntő érdekében" – mondta Lubor Blazek, a csehek szövetségi kapitánya.

Az esti mérkőzésre aztán nem sok izgalom maradt. A franciák elleni hosszabbításos negyeddöntőben idegileg és fizikailag is megviselt spanyol válogatott nem tudott ellenállni a nyolc között Dél-Korea ellen gyakorlatilag labdás edzést tartó Egyesült Államoknak – az amerikai csapat simán átgázolt elődöntős ellenfelén is. Az amerikaiak tudták forgatni is csapatukat, hiszen gyorsan eldöntötték a meccset – a Team USA eddig 37 (!) ponttal nyerte meg átlagban a mérkőzéseit.

A döntőben az Egyesült Államok nyolcadik vb-aranyérmét gyűjtheti be, ami az előzmények tükrében egyáltalán nem lenne meglepetés...

NŐI KOSÁRLABDA-VB
ELŐDÖNTŐ
Egyesült Államok–Spanyolország 106–70 (29–16, 29–18, 29–19, 19–17)
Legjobb dobók: Catchings 14/9, Fowles 13, Taurasi 11/9, McCoughtry 11, ill. M. Fernández 16, Martínez 12/6, Palau 7/3, Torrens 7
KORÁBBAN
Csehország–Fehéroroszország 81–77 (16–15, 16–19, 22–15, 14–19, 13–9) – hosszabbítás után

Legjobb dobók: Vitecková 21/9, Veselá 15/3, Horakova 14/3, Burgrová 10, ill. Veramejenka 24/3, Leucsanka 17, Troina 11/3